23 Korrik 2024

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 gusht 2022

 - Qendra Mediale në Çagllavicë organizon debatin me temën “Marrëveshja për lirinë e lëvizjes”. Pjesëmarrës në panel do të jenë Momčilo Trajković, kryetar i Forumit kombëtar serb etj. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, sala P32, ora 14:00) 

- Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi të Komunës së Rahovecit mban mbledhje në të cilën do të diskutojë rreth prishjes se qetësisë publike nga lokalet e natës dhe personat e pa përgjegjshëm si dhe tema tjera. (Kuvendi Komunal i Rahovecit, ora 15:00)

- Mbahet koncerti i Gospelchor am Münster nga Zvicra me dirigjent Oliver Rudin dhe Siparantum Choir me dirigjent Memli Kelmendi. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 28 gusht 2022

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, mban konferencë për media në lidhje me rrjedhën e Programit për Pagesa Direkte / Subvencione 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 26 gusht 2022

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Ipeshkvia e Kosovës organizon Akademi Solemne në ditëlindjen e Shën Nënë Terezës. (Qendra “Bogdani Polis”, Katedralja Shën Nënë Tereza, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 25 gusht 2022

- Në ditën e parë të Grevës së Përgjithshme, Anëtarët e Këshillit Grevist të BSPK-së të shoqëruar nga Anëtarët e Këshillave Greviste të Federatave Sindikale do të vizitojnë Çerdhen “Yllkat” në Prishtinë. (Objekti i Çerdhes, ora 10:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban konferencë të jashtëzakonshme për media! (Klubi Sigal Prishtina, ora 11:00)

- Anëtarët e Këshillit Grevist të BSPK-së të shoqëruar nga Anëtarët e Këshillave Greviste të Federatave Sindikale  vizitojnë grevistët e Administratës Komunale në Komunën e Prishtinës. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)
 

Ngjarjet e datës 24 gusht 2022

- Qeveria e Republikës së Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Këshilli Organizativ i festës së vjeljes së rrushit “Hardh Fest 2022” mban konferencë për medie në të cilën do të shpaloset në detaje programi i festivalit, emrat e artistëve që do të performojnë gjatë tri ditëve në Rahovec. (Rockuzinë në lagjen Arbëria, ora 10:30)

- Filharmonia e Kosovës organizon mbledhje komemorative në kujtim të kolegut dhe kornistit, Bledar Bujupi. (Në Atelienë e Pallatit të Rinisë dhe Sportit, ora 11:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon konferencë për media për edicionit e katërmbëdhjetë të Ekspozitës Ndërkombëtare “Çmimi Muslim Mulliqi” më ç'rast kuratorët, Christian Mosar nga Luksemburgu, Raimund Stecker nga Dusseldorf do ta shpalosin edhe konceptin kuratorial po ashtu edhe prurjet e autorve eminent qe do te ftohen nga arena nderkombëtare. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Në nder të shënimit të 31-vjetorit të Pavarësisë së Ukrainës, gazetaret ukrainase të strehuara përkohësisht në Kosovë, do të mbajnë një aksion simbolik që ka për qëllim të nderojë popullin ukrainas për rezistencën e treguar në më shumë se 80 ditë për të mbrojtur qytetin e Mariupolit. (Sheshi Nënë Tereza, ora 14:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00 - Mediat mund të marrin pamje në oborrin e ndërtesës së Qeverisë)​
 

Ngjarjet e datës 23 gusht 2022

 - Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në kuadër të së cilës do të publikohet analiza me titull “Dialogu Kosovë-Serbi: Një hap para, tre hapa mbrapa”. (Zyret e KDI-së, ora 10:30)

- Komunat dorëzojnë padi kundër Ministrisë së Arsimit dhe Ministrisë së Shëndetësisë. (Pallati i Drejtësisë, Gjykata Themelore, ora 10:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

 

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret në takim të dërguarin e posaçëm për Ballkanin Perëndimor të SHBA-së, Gabriel Escobar. (Kabineti i Presidentes; ora 16:30 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

Ngjarjet e datës 22 gusht 2022

- Komuna e Rahovecit organizon konsultim publik për Programin Trevjeçar për banim social. (Salla e mbledhjeve në Kuvendin Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" feston ditëlindjes së 76 të Presidentit Clinton si dhe përuron këndin amerikan në shkollën fillore 'Xhavit Ahmeti'. (Objekti i i shkollës "Xhavit Ahmeti" në Lagjen e Vreshtave në Prishtinë, ora 12:00) 

Ngjarjet e datës 20 gusht 2022

- Ministrja e Arsimit, Shkencës,Teknologjisë dhe Inovacionit organizon konferencë për media në lidhje me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2022/2023 dhe zhvillimet e përgjithshme në arsim. (Ndërtesa e MASHT, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022

- Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)


Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)


Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)
 

 

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022

 - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30) 

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë kompaninë “Rroni Fer” Sh.P.K. (Magjistralja Gjakovë-Prizren_kilometri i dytë, Objekti i ish-ndërmarrjes “Metaliku”, Gjakovë, ora 14:30)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Mbahet edicioni i parë i festivalit “MAL FEST”, i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. Festivali organizohet nga Komuna e Malishevës në bashkëpunim me  organizatën “Values for Better Future”.(parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)
 

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 10 gusht 2022

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00) 

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit SHAL 57. (Hoteli Grand, ora 12:30)

Ngjarjet e datës 9 gusht 2022

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’ rast do të publikoj gjetjet nga monitorimi i realizimit të Planit Vjetor të Punës së Qeverisë për periudhën janar- qershor 2022. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, mban takimin me temën “Arsimi i komuniteteve joshumicë në Republikën e Kosovës”, me pjesëmarrjen e të gjithë përfaqësuesve relevant të institucioneve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Ekonomia e Gruas në tregun e punës” e cil paraqet veprat e artistëve të Bosnjës dhe Hercegovinës të cilët në mënyra të ndryshme trajtojnë format e padukshme/të neglizhuara/të panjohura të punës. (Mini Studio në Rr. Nazim Gafurri 25, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 8 gusht 2022

 - Universiteti i Biznesit dhe Teknologjisë mban konferencën e Akademikëve të Diasporës. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 11:30)

- Grupi Parlmentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit. ora 14:00)

- Fondacioni Lumbardhi hap ekspozitën " Çka nëse historia do të na përkiste neve?" të kuruar nga Kumjana Novakova. (Shtëpia e Shani Efendiut në Prizren, ora 20:00)

- Dokufest dhe Lumbardhi organizojnë koncertin e Hercules & Love Affair. (Kino Bahçe!, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 6 gusht 2022

- Me rastin e 12 vjetorit të ndarjes nga jeta të veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare Sabit Veseli behën Homazhe pranë varrit të tij. (Fshati Broboniq, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza, organizohet aktivitet përkujtimor me rastin e 12 vjetorit të ndarjes nga jeta të veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare Sabit Veseli. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:00)

- DOKU.TECH prezanton programin e tij në kuadër të Festivalit të Filmit, Dokufest. (Parku i Trajnimit dhe Inovacionit në Prizren, ora 13:00)

- Posta e Kosovës promovon Pullën Postare “Dua Lipa” ku do të merr pjesë edhe vet Dua Lipa. (Swiss Diamond, ora 15:00 - pas orës 14:45 nuk lejohet hyrja)

Ngjarjet e datës 5 gusht 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, shqyrton peticionin nga OJQ “Duka Vita’’. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 9:30)
    
- Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës mban ceremoninë e pranimit të pajisjeve mjekësore donacion nga KFOR-i Italian. (Ndërtesa e Administratës Qendrore në ShSKUK, ora 10:00)

Ngjarjet e datës 4 gusht 2022

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton raportet e komisioneve të përhershme për Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 9:30)

-  Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje diskuton rreth diplomacisë parlamentare në fushën e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për kompensimin e viktimave të krimit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:30)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Verërat, Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit 04/L-060 për Mbeturinat, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:45)

- Organizata Syri i Vizionit në partneritet me Save the Children dhe në bashkëpunim me Zyren për Qeverisje të Mirë  dhe Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione nisin fushatën sensibilizuese "Unë kam një Ligj që më mbron”. (Sheshi “Skenderbeu” afër Qeverisë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu merr pjesë në një aktivitet në Kooperativën Bujqësore "Krusha", ku EULEX-i do të dorëzojë donacion për kooperativën. (Krushë, ora 10:50) 

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon konferencë për shtyp pas dorëzimit të ankesave të ORCA-s për pesë plagjiatura të reja, të verifikuara dhe konfirmuara nga Këshilli i Etikës. (Para ndërtesës së Rektoratit në Universitet të Prishtinës, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për skemat pensionale të financuara nga shteti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

 

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Donika Gërvalla, do të takohet sot me mërgimtarë në Parkun e Qytetit në Gjakovë, në kuadër të kampanjës, "Karvani i Diasporës" Shijo Kosovën. (Pakru i qytetit të Gjakovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 3 gusht 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit formon grupin punës për projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Mbahet seanca e radhës gjyqësore në rastin e padisë së qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës, për diskriminim në qasje. (Gjykata Themelore të Prishtinës, salla -319, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton lidhur me realizimin e Planit të Punës së Komisionit për sesionin pranveror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin vjetor Financiar të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, shqyrton raportin vjetor të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Luksemburgut, Natacha Gomes. (Kabineti i kryetarit, ora 11:30 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 2 gusht 2022

 - Në kuadër të shënimit të ditëve të mergatës, Komuna e Malishevës organizon diten e dytë të panairit të artizanatëve. (Pranë Muzeut të qytetit të Malishevës, ora 8:00)

- Mbahet konferenca ku do të marr pjesë Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës z.Samedin Mehmeti dhe Drejtori i Divizionit të Komunikacionit Rrugor z.Jeton Rexhepi, ku do të paraqitet projekti më i ri, me pajisjet më të reja “Patrulla Inteligjente”që do t’i ketë nën funksion dhe posedim Policia e Kosovës. (Stacioni Policor Qendra – Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet nata finale e festivalit mbarëkombëtare i folklorit "Oda e LLapushës". (Parku i qytetit të Malishevës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 1 gusht 2022

- Në kuadër të shënimit të ditëve të mergatës, Komuna e Malishevës organizon hapjen e panairit të artizanatëve. (Pranë Muzeut të qytetit të Malishevës, ora 8:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit Komunal te Gjilanit. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, mban konferencë për Media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 12:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republilës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 voton listën e dëshmitareve qe do të ftohen për intervistim dhe shqyrton CV-të për angazhim të eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet edicioni i shtatë i festivalit mbarëkombëtare i folklorit "Oda e LLapushës". (Parku i qytetit të Malishevës, ora 19:00)
 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në aktivitetin “Karvani i Diasporës”, që mbahet në Komunën e Podujevës. (Komuna e Podujevës, ora 19:15)
 

Ngjarjet e datës 31 korrik 2022

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot mbajnë konferencë për media lidhur me nënshkrimin e Marrëveshjes me MCC-në për Programin Kompakt. (Ministria e Ekonomisë, Salla e takimeve, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 29 korrik 2022

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës do të vazhdojë punimet e seancës së ndërprerë më 21 korrik 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Punëtorët Teknik dhe ata të Sigurimit Fizik, të cilët kryejnë shërbime në institucionet shëndetësore publike në nivel vendi në Kosovë  do të protestojnë para drejtorive të Spitaleve, QMF, dhe Ambulancave ku ata kryejn shërbime, ora 10:00

- Mbahet ceremonia e betimit të ushtarëve të rinj të FSK-së. (Kazerma e Komandës dhe Doktrinës të FSK-së në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 218-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)   

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist bashkë me aktivistë tjerë feministë do të organizojë një aksion simbolik para Këshillit Prokurorial në Prishtinë në kundërshtim me vendimin institucional që prokurores Stojanka Kasaloviq t'i shqiptohet vetëm vërejtje publike me shkrim, pas një marrëveshjeje që ajo e kishte bërë më Këshillin Prokurorial, ora 11:30

- Promovohen dy libra të Driton Gashit. (Bibliotekë Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Gjykata Themelore në Gjilan bën shpalljen e aktgjykimit ndaj të akuzuarit B. Z., i cili ngarkohet për veprën penale “vrasje e rëndë” ku sipas aktakuzës në kafiterinë “Viva La”, i akuzuari me dashje ka privuar nga jeta viktimën I. C., për motive të ulëta. (Objekti i gjykatës,​ ora 13:00)

- Në kuadër të panairit E Jona organizohet shpërndarja e Certifikatave për Ekspozuesit bëhet nga Kryetari i Komunës së Gjilanit Alban Hyseni.  (Palestra e sporteve “Bashkim Selishta - Petriti” në Gjilan, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 28 korrik 2022

 - Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton ndryshim-plotësimin e Ligjit për kimikate dhe Ligjit për mbeturina. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 8:30)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton ndryshim-plotësimin e Ligjit për Financimin e Subjekteve Politike, si dhe atij për Zgjedhje të Përgjithshme etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:30)  

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione mban mbledhje në të cilën do të shqyrtojë 22 projektligje. (Ndërtesa e Kuvendit, sall N303, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Dita e dytë e të panairit E Jona vazhdon me diskutimin për potencialin dhe mundësitë e investimeve në komunën e Gjilanit. (Palestra e sporteve “Bashkim Selishta - Petriti” në Gjilan, ora 10:00)

- "Karvani i Diasporës", projekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dedikuar mërgatës, nesër do të jetë në qytetin e Ferizajt. (Qendra e qytetit në Ferizaj, ora 19:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor dhe të Ligjit për Inspektoratin Sanitar të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 27 korrik 2022

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton strategjinë e Sigurisë së Kosovës për vitet 2022-2027. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë për Çështje të Narkotikëve Ndërkombëtarë dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, mbanë konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti hulumtues me titull “Sfidat në ndjekjen dhe gjykimin e krimeve të rënda”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin vjetor financiar të Komisionit të Pavarur për Media dhe raportin vjetor Financiar i Autoritetit Rregullativ për Komunikime Elektronike dhe Postare për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Instituti INDEP organizon tryezën 'Media dhe mbrojtja e konsumatorit'. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- OJQ Aktiv organizon tryezën e rrumbullakët mbi dokumentin praktik të politikave të quajtur “Udhërrëfyes për luftën kundër korrupsionit dhe rritje të transparencës në komunat me shumicë serbe në Kosovë”. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësues nga Zyra e Kryeministrit, do ta bëjnë hapjen zyrtare të edicionit të parë të panairit E Jona, i cili përmban tri komponente: panairin biznesor, panairin shitës dhe festivalin. (Palestra e sporteve “Bashkim Selishta - Petriti”, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike shqyrton CV-të për angazhim të eksperteve si dhe cakton dëshmitarët që do të ftohen për intervistim në mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- "Karvani i Diasporës", projekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës që i dedikohet  mërgatës, nis rrugëtimin nëpër qytete të ndryshme të Kosovës, me pikën e parë të ndaljes në qytetin e Gjilanit. (Qendra e qytetit - Gjilan, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 26 korrik 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Raportin plotësues të komisioneve të përhershme, për Projektligjin nr.08/L-117 për Qeverinë e Republikës së Kosovës si dhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Donika Gërvalla, mban nesër konferencë për media. (Objekti i MPJD-së, salla e konferencave, ora 11:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për pasqyrat financiare të Fondit për Sigurime Shëndetësore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të ditës memoriale për zyrtarët policorë të rënë në kryerje të detyrës organizohet ceremoni memoriale në të cilën do të marrin pjesë personalitete të larta shtetërore, korri diplomatik, përfaqësues të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare, familjarë të policëve/heronjve të rënë në kryerje të detyrës. (Drejtoria e Përgjithshme e PK-së, 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck Ahliny. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe  plotësimin e Ligjit për verërat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Përurohet Instalacioni Artistik unik, në lumin Ibër, pranë Urës Kryesore të punuar nga autorja Stanislava Pinchuk, dhe kuruar nga Petrit Abazi, në kuadër të Manifestës 14. (Lumi Ibër, pranë Urës Kryesore në Mitrovicë, ora 19:00)
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)