26 Mars 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 qershor 2022

- Java e Zhvillimit të Qëndrueshëm vazhdon ditën e katertë te konferencës me 'Perspektiva Gjithëpërfshirëse dhe e ardhmja e qendrueshme për të gjithë'. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë për Çështje të Narkotikëve Ndërkombëtarë dhe Zbatimit të Ligjit mbanë konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Administrimi i sistemit të drejtësisë nga Këshillat”, i cili është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë dhe sistematik që IKD i ka bërë punës së Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës në vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e SHBA-ve Jeffrey M. Hovenier. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:30)

- Oda e Mjekëve të Kosovës organizon Kongresin e III-të të Mjekësisë Pandemia COVID-19 – Sfidat dhe Përvojat. (Hotel Emerald, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 1 qershor 2022

- Java e Zhvillimit të Qëndrueshëm vazhdon ditën e tretë te konferencës me Klima dhe Mjedisi. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Për Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Save the Children Kosovo lanson raportin ‘Zërat e Rinj’ që është një anketë mbarëkombëtare e cila i reflekton perspektivat e mbi 1200 fëmijëve në mbarë Kosovën për sigurinë, bullizmin, shëndetin mendor dhe pjesëmarrjen e tyre. (Hotel Afa, ora 10:00)

- Qendra për Hulumtime Psiko-Sociale dhe Mjekësore, në bashkëpunim me Kolegjin AAB, organizon këtë vit konferencën e pestë ndërkombëtare për Shëndetin, Mirëqenien, Edukimin dhe Të Drejtat e Fëmijëve. (Kolegji AAB, ora 10:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, në shënim të 1 Qershorit - Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve mbahet program për fëmijët. (Para teatrit të qytetit te Gjilanit, ora 10:00)

- Në kuadër të ciklit të vizitave në komunat e vendit, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, viziton komunën e Pejës më ç'rast do të pritet në takim nga kryetari i komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri. (Zyra e kryetarit të komunës së Pejës, ora 10:30)

-  Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama mban takim avokues me përfaqësues të Grupit të udhëhequr nga fëmijët “Respect Our Rights-ROR” dhe Asamblesë Komunale të Fëmijëve në Prishtinë. (Kuvendi Komunal Prishtinë, ora 11:00)

- Me rastin e 1 Qershorit – Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, HANDIKOS në bashkëpunim me komunën e Prishtinës, organizon aktivitetin  - Ndërtimi dhe prezantimi i puzzle “Shteti më do dhe më mbronë”. (sheshi ‘Zahir Pajaziti’, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes ndërmjet Komunës së Skenderajt dhe Kompanisë TehnoBurimi për fillimin e ndërtimit të fabrikës në vend të ish shkolles fillore në Polac të Skenderajt. (Objekti i Komunës së Skenderajt, ora 12:00)

- Bazuar në Projektin e Drejtorisë së Policisë në Bashkësi dhe Parandalim, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe Federatën e  Basketbollit të Kosovës, me rastin 1 Qershorit  "Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve" do të organizohen disa aktivitetet të përbashkëta. (Sheshi "Skënderbeu" pranë Teatrit Kombëtar, ora 12:00)  

- Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile dhe Misioni i USAID lansojnë Programi për Angazhim Qytetar në rajonin e Gjilanit. (Qendra e Rinisë, ora 12:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu për nder të Ditës së Fëmijëve, do ta vizitojë ekspozitën e përgatitur nga fëmijët me nevoja të veçanta. (Sheshi i qytetit të Pejës, ora 12:50)

- Komuna e Skenderajt organizon ceremoninë e vendosjes së gurëthemelit për ndërtimin e fabrikës. (Ish Objekti i shkollës fillore në Polac, ora 13:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu do të ketë vizitë Training Center for development of Mine Action Professionals. (Rruga “Zhuj Selmani”, Nr. 93, Pejë afër birrarisë Peja, ora 13:20)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike perpilon listën e dokumentacionit për hetim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu do ta mbjellë drurin e parë “Manuka” në Kosovë. (Rruga 12 qershori 1999 , “Maja e zezë” në Pejë, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00) 

- Me rastin e 1 Qershorit-Ditës ndërkombëtare të Fëmijëve, mbahet takimi i radhës i Komitetit Ndërministror për të Drejtat e Fëmijëve, nën udhëheqjen e Albin Kurtit. (salla P-38, Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu do të ketë takim me OJQ-të nga komunitetet joshumicë. (Qendra Rinore në Vitomiricë, ora 16:45)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për kinematografi. (Kino Armata në Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 31 maj 2022

- Java e Zhvillimit të Qëndrueshëm vazhdon ditën e dytë te konferencës me Agjenden e Gjelbër për Ballkanin Perëndimor. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbahet dita e dytë e konferencës vjetore shkencore ndërkombëtare e Universitetit “Kadri Zeka”. (Hapësirat e Universitetit Publik “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit vjetor të performances së Zyrës Kombëtare për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezë lidhur më temë zbatimin e konceptit të mjekësisë familjare, të arriturat dhe sfidat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e 4 -të e rregullt e Legjislacionit të VI-të të Kuvendit të Komunës se Istogut. (Salla e Kuvendit të Komunës në Istog, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportet e Komisioneve të përhershme për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit Komunal te Istogut. (Salla e KK Rahovec, ora 10:00)

- Zhvillohet stërvitja e radhës e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës së bashku me Transparency International Slovakia mbajnë konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës për vitin 2021. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ Aktiv organizonë një tryezë të rrumbullakët me temë “Kaleidoskopi i komuniteteve multikulturale”. (Kafe restoran, Dit' e Nat' në Prishtinë, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i AAK-së mban konferencë për media. (Ambientet e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 11:30)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton propozim-ndryshimet e Grupit Punues në Projektligjin për Qeverinë e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të qëndrojë në Komunën e Ferizajt, ku bashkë me kryetarin e Komunës, Agim Aliu, do të vizitojnë punimet në rikonstruktimin e rrugës Ahmet Kaqiku. (Rr. Ahmet Kaqiku, Ferizaj, ora 15:30)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi bashkë me kryetarin e Komunës, Agim Aliu, do të vizitojnë punimet në Qendrën Multifunksionale. (Pallati i Kulturës - Qendra Multifunksionale, ora 16:00)

- Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, organizon ceremoninë e nënshkrimit të “Kartës për Komunën e gjelbër dhe të qëndrueshme". (Oborri i Qeverisë, ora 16:30) 

Ngjarjet e datës 30 maj 2022

- Universiteti i Gjilanit “Kadri Zeka” organizon konferencaën vjetore shkencore ndërkombëtare 'Identiteti Shkencor dhe Kreativiteti në një Botë të Ndryshuar'. (Objekti i Universitetit të Gjilanit, ora 10:00)

- Shkolla fillore dhe e mesme British School of Kosova organizon festën e 1 qershorit. (Ambientet e British School of Kosova, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton projektligji për Këshillin Prokurorial të Kosovës dhe projektligjin për markat tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Në rënien e heroit Rasim Kiqina dhe Ragip Halilaj mbahen homazhe. (Varrezat e dëshmorëve në Morinë të Skenderajt, ora 10:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 10:30)  

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të bëj pranim-dorëzimin e Ndërmarrjes së Re Agrosova pasi është urdhëruar nga Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme për kthimin e aksioneve tek blerësi. (Objektet e Agrokosovës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media e Kombëtares U21 (Kampi Nacional Hajvali, ora 16:00)

-  Universiteti i Gjilanit “Kadri Zeka” organizon ceremoninç e Çmimeve “Marin Barleti” që i dedikohet arritjeve akademike në arsimin e lartë, kontributeve thelbësore kërkimore, çështjeve të reja, ideve, bashkëpunimit dhe perspektivave ndërkombëtare. (Objekti i Universitetit të Gjilanit, ora 16:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U21 (Kampi Nacional Hajvali, ora 17:00)

- Fillon edicioni i pestë i Javës së Zhvillimit të Qëndrueshëm 2022 i cili do të mbahet me temën  "Agjenda e Gjelbër për Ballkanin Perëndimor". (Parku i Inovacionit dhe Teknologjisë në Prizren, ora 18:00)Ngjarjet e datës 29 maj 2022

- Partia Demokratike e Kosovës, mban të dielën (29 maj 2022), Konferencë për Media. (Selia Qendrore të PDK-së, ora 13:00)

- ShtÑ‘pia Botuese “Tenda” do tÑ‘ shÑ‘nojÑ‘ 25-vjetorin e themelimit me moton “Darka e Librit”. Ky manifestim mbahet nÑ‘ prag tÑ‘ fillimit tÑ‘ Panairit tÑ‘ Librit “Prishtina 2022”. (Rr. “Shyqri Kushevica”, afër Kishës Protestante, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 28 maj 2022

- Komuna e Prishtinës do të bëjë pastrimin e përgjithshëm të rrugës “Muharrem Fejza” me rrugët lidhëse si dhe hapësirat tjera publike në këtë zonë. (Rruga “Muharrem Fejza”, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit organizon homazhe dhe nderime te lapidari i dëshmorëve Habib Gashi dhe Ismail Gashi. (Rahovec, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës dega në Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit organizon homazhe te busti i Heroit të Kombit Mensur Zyberaj. (Rahovec, ora 12:00)

- Në kuadër të manifestimeve përkujtimore e kulturore Komuna e Rahovecit shënon Diten e Qendrës së Kulturës "Mensur Zyberaj". (QK "Mensur Zyberaj" në Rahovec, ora 18:00)

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike te Kosovës në Gjilan mban Kuvendin e Punës. (Gjilan, ora 18:30)
 

Ngjarjet e datës 27 maj 2022

- Fillon punimet konferenca “Qasjet Aktuale në Diagnostikimin dhe Menaxhimin e Pacientëve me Sklerozë Multiple, Dita Botërore e Sklerozës Multiple 2022”. (Four Points by Sheraton, Marigona Residencë, ora 9:00)

- Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu raporton para Komisionit për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it, Zeinah Salahi, do të flasë në hapjen e Forumit të Bizneseve të Diasporës. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në Forumin e Bizneseve të Diasporës. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon hapjen zyrtare të edicionit të parë të Panairit të Karrierës dhe Punësimit AAB 2022. (Kolegji AAB, ora 10:00)

- Në kuadër të projektit “Evropa Juglindore - Së Bashku Kundër Korrupsionit” mbahet konferenca për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Nevoja për institucionalizimin e vlerësimit anti-korrupsion në Kosovë”, në të cilin raport trajtohet ndryshimi e shpeshtë i ligjeve anti-korrupsion dhe nevoja që ndryshimeve të ligjeve tu paraprijë vlerësimi periodik i legjislacionit dhe masave anti-korrupsion. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Oficerë të lartë nga Kroacia dhe Shqipëria që ishin pjesë e UÇK-së bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz. (Prekaz, ora 10:00)

-  Zyrtari për Sektorin Privat në USAID, Mathju Kulinajn, bashkë me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë fjalë rasti në ceremoninë përmbyllëse të Programit të USAID-it Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt. (Hoteli Emerald, ora 10:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe te vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Sadedin Hajda dhe Mexhit Mustafa. (Hamoc, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  N303, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe të vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Feim Gashi, Sakip Bellaqa, Përparim Thaqi në fshatin Fortesë. (Fortesë, ora 12:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media si pjesë e Javës Kundër Varfërisë Menstruale dhe Stigmatizimit të menstruacioneve. (Para Bibliotekës Kombëtare, ora 12:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi. (Në rrugën Fortesë-Celinë, ora 13:0)

- Ministrja e  Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, do të takohet me një delegacion nga Shqipëria, të kryesuar nga ministrja e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro, me rastin e organizimit të konferencës “Turizmi i përbashkët Kosovë - Shqipëri”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)

- Mbahet konferenca për media e përzgjedhësit Alain Giresse në kuadër të grumbullimit për katër ndeshjet e muajit qershor në UEFA Nations League. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit në fshatin Brestoc. (Brestoc, ora 14:00)

- Kombëtarja e Kosovës i fillon stërvitjet dhe do t’i mbajë dy seanca në Kampin Nacional në Hajvali. (Stërvitja e parë mbahet, ora 10:30 derisa stërvitja e dytë, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 26 maj 2022

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 9:00 - shtyhet për ora 13:00)


- Oficerë të lartë nga Kroacia dhe Shqipëria që ishin pjesë e UÇK-së bëjnë homazhe te varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Landovicë, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës.  (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e radhës e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi për vitin 2022, nën udhëheqjen e Kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama. (Objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon punëtorinë me organizatat e Shoqërisë Civile, me temën, “Bashkëpunimi me organizatat e Shoqërisë Civile në edukimin dhe informimin e votuesve në të ardhmen”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- EC Ma Ndryshe dhe Organizata e Personave me Distrofi Muskulore e Kosovës organizojnë aktivitetet që do të mbahen për nder të shënimit të ”Javës së Distrofisë 2022”. (Para Administratës Komunale në Prizren, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në varrezat e dëshmorëve: Bekim Sylka, Besim Kabashi dhe Avni Thaçi. (Rahovec, ora 10:30)

- Oficerë të lartë nga Kroacia dhe Shqipëria që ishin pjesë e UÇK-së bëjnë homazhe te Lapidari i Dëshmorëve në Gorozhup. (Gorozhup, ora 10:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorit të kombit Bekim Sylka në Hamoc. (Hamoc, ora 11:00)

- Një grup i qytetarëve protestojnë për lejimin e tërheqjes së 30 për qind të mjeteve të Trustit. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 12:00)  

- Oficerë të lartë nga Kroacia dhe Shqipëria marrin pjesë në shënimin e përvjetorit të Operacionit Shigjeta. (Majen e Pashtrikut, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia solemne e nderimit me çmimin “Honor Degree - Excellence Leadership Award” të dy personaliteteve të shquara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Jim Xhema dhe  Christopher Hyland. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 14:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi do të qëndroj në Vushtrri ku bashkë me kryetarin e Komunës, Ferit Idrizi, do të vizitojnë Organizatën "Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës". (Sfaraçak i ulët - Vushtrri, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja finale Drita- Llapi. (Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, ora 20:00)

     

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)
 

 

Ngjarjet e datës 24 maj 2022

- Koalicionit për Transparencë dhe Integritet i themeluar dhe mbështetur nga KFOS-i, do të organizojë tryezë me temën “Pazari me tema të diplomës” ku do të diskutohet lidhur me shit-blerjen e temave të diplomës. (Biblioteka Kombëtare Universitare e Kosovës, ora 9:30)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit të performancës “Prokurimi në Korporatën Energjetike të Kosovës” ku të ftuar janë edhe Kryesuesi i Brodit dhe Kryeshefi ekzekutiv i KEK-ut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin e Projektligjit për mbrojtjen e ajrit dhe Projektligjin për Akcizën në Produktet e Duhanit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim mban dëgjim publik për Projektligjin për Produktet Biocide. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës organizon ceremoninë e shpërndarjes së pajisjeve bujqësore, projekt i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. (Stadiumi i Qytetit në Shtime, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Sanitar të Kosovës dhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Osman Buleshkaj, konsulent i GIZ prezanton Sistemin e Arsimit Parauniversitar në Kosovë, para Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- OJQ Aktiv prezanton publikimin “Rekomandime për kornizën e politikave mbi zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet debati me temën “Liritë e mediave dhe pozita ekonomike e gazetarëve në Kosovë”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti voton raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Përfaqësuesit e Zyrës së BE-së, të IADK-së dhe të Komunës së Shtimes vizitojnë Florije Bislimin, njëra nga përfitueset e projektit “Mbështetja në punësimin e të rinjve dhe grave në zonat rurale përmes zhvillimit të bujqësisë”. (Fshari Godanc në Shtime, ora 11:40)

- Në kuadër të programit dhe ekspozitës Babylonian Vision të artistes Nora Al-Badri qe qëndron e hapur në Galeria 17 mbahet diskutim me temë "Dekolonializimi i artefakteve. Demokratizimi i muzeve". (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 15:00)

- Kryetari i Komunës, Alban Hyseni, do të marrë pjesë në takimin e organizuar nga Rrjeti i Biznesit të Globit. (Vali Ranch në Gjilan, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 23 maj 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, në bashkëpunim dhe në mbështetje të Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim, BE-së, Suedisë dhe Norvegjisë organizon ceremoninë e Grantit të Performancës për vitin 2020, ku do të ndahen edhe shpërblimet për komunat përfituese. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton me bordin e ZRrE-së, pas situatës së krijuar nga Aktvendimi i Gjykatës së Apelit për tarifat e energjisë elektrike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizoj ceremoninë për dhënien e shpërblimit shtetëror për boksieren Donjeta Sadikun, fituese e medaljes së bronztë në Kampionatin Botëror të boksit që u mbajt në Stamboll.  kabinetin e Ministrit Hajrulla Çeku ora 10:15)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:30)

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e hapjes e shkollës së RE e muzikës “Halit Kasapolli” ku do të merr pjesë edhe kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri. (Pejë, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, viziton komunën e Junikut, ku do të pritet nga kryetar i kësaj komune, Ruzhdi Shehu. (Junik, ora 12:30)

- Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile dhe Misioni i USAID organizojnë lansimin e Programit për Angazhim Qytetar në rajonin e Gjakovës. (Pallat i Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë, ora 12:30)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, së bashku me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta vendosin lule tek busti i heroit Edmond Hoxha, në Junik. (Junik, ora 12:50)
 
- Presidentja Osmani dhe Presidenti Meta do të marrin pjesë në Manifestimin e shënimit të 110-Vjetorit të Kuvendit të Junikut. (Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Edmond Hoxha” në Junik, ora 13:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi lidhur me Dialogun me Serbinë raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media.  (Selia Qendrore e PDK-së, 14:00)

-  Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (selia qendrore e LDK-së, ora 15:00)
 
- Oda Ekonomike Gjermano - Kosovare organizon Darkën Gala me rastin e 10 vjetorit të themelimit. (Hotel Emerald, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 maj 2022

- Federata e Pingpongut në bashkëpunim me klubet e pingpongut organizojnë turneun e 23-të përkujtimor "Ahmet Hoxha 2022" për nder të veprës dhe kontributit të heroit të Kosovës, Ahmet Hoxha. (SHFMU "Tefik Çanga" në Ferizaj, ora 10:00)

- Me rastin e 22 Majit, “Ditës Ndërkombëtare të Biodiversitetit”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me OJQ Era dhe shoqërinë civile do të shënojnë këtë ditë në Parkun Kombëtar “ Bjeshkët e Nemuna”. (Gryka e Rugovës, kilometri i 5-të, ora 11:00)​

Ngjarjet e datës 21 maj 2022

- Mbahet Kuvendi i  IX zgjedhor të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dega në Deçan! (Hotel BanaSplit në Deçan, ora 10:00)

- Federata e pingpongut në bashkëpunim me komitetin e gjyqtarëve do të organizojë seminarin për gjyqtar dhe testimin teorik për licencim dhe rilicencim për vitin 2022. (Salla e konferencave të Shtëpisë së Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dega në Gjilan, Lutfi Haziri mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 10:30)

- Komuna e Prishtinës po fillon edicionin më të ri në Kryeqytet të ashtuquajturin “Festivali i Pranverës” me moto mobiliteti. (Bulevardi "Xhorxh Bush", ora 12:00)

- Forumi i Gruas i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan mban Kuvendin Zgjedhore. (Hotel Astoria, ora 12:00)

 

Ngjarjet e datës 20 maj 2022

- Për herë të parë në Kosovë organizohet Dita Internacionale të Burimeve Njerëzore. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik,  ora 9:30)

 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton rreth performances së përgjithshme të Kosovës në fushën e energjisë elektrike ne raport me kërkesat e Komunitetit të Energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, znj.Vjosa Osmani Sadriu, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj marrin pjesë në ceremonisë së betimit  të ushtarëve të rijnë  FSK-së. (Kazerma e Komandës dhe Doktrinës në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Greqisë, Heleni Vakali. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin e Venecias për Vetting. (Kabineti i kryetarit, ora 11:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimeve)

- Në shënim të përvjetorit të masakrës së Dubravës, Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me studente nga Universiteti i Prishtinës, zhvillon një vizitë në Dubravë. (Dubravë, ora 11:30)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës organizon protestë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 13:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane organizohet piknik me poezi. (Pakru i qytetit të Prishtinës, ora 15:00)

- Në vazhdën e aktivitete për promovimin e lëvizjes së lirë nëpër Kryeqytet, Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me “Qendra Marrëdhënie” në Tiranë, organizojnë aktivitetin “Festë n ‘ Rrugë” për të përjetuar së bashku lirimin e rrugëve afër shkollave për të mirën e fëmijëve tanë dhe gjithë komunitetit përreth. (Rruga “Zejnel Salihu”, përball Shkollës Fillore “Elena Gjika”, ora 17:00)

- Mbahet koncerti përmbylles i Ditëve të Gjuhës Gjermane. (Amfiteatri i Biblotekës Universitare, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 19 maj 2022

- OJQ "Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve", organizon trajnimin për institucionet ligjzbatuese rreth hetimit dhe ndjekjes penale të keqtrajtimit dhe neglizhimit ndaj kafshëve". (Pylli i Arinjve Prishtina", ora 9:00)

- Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Mia Sydow Mölleby, deputete në Parlamentit të Suedisë, dhe Inguna Sudraba, eksperte, SIGMA ish-auditore e përgjithshme e Latvisë dhe ish -deputete e Parlamentit të Latvisë. (Kabineti i kryetari, ora 10:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 10:00)

- Organizata “Syri i Vizionit” në partneritet me “The Balkan Forum” dhe Komunën e Istogut organizojnë Panairin e Punës në Istog. (“Parku i Qytetit” në Istog, ora 10:00)

-  Komitetit për Politikë dhe Financa i Komunës së Rahovecit mban mbledhjen e katërt. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Kolegji AAB do t’ia ndajë Presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq Çmimin Ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut me motivacionin “për pritjen dhe strehimin e refugjatëve nga Kosova gjatë luftës së vitit 1999 dhe kontributit të dhënë për avancimin e të drejtave qytetare në Malin e Zi”. (Teatri “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 11:00)

- Odat ekonomike të vendeve gjermanofolëse organizojnë diskutim me temë "Inovacioni nga Kosova për tregjet në Gjermani, Austri dhe  Zvicërr. (Kolegji UBT, ora 11:00)

- USAID në Kosovë organizon lansimin e Programit për Angazhim Qytetar. (Qendra Rinore e Kulturore në Pejë, ora 13:00)

- Kuvendit të Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën do të mbahet debat parlamentar në lidhje me situatën e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14:30)
 
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan, do të organizojë një takim bashkëbisedues në lidhje me letërsinë, me Poetin e Parë Laureat të Letërsisë Shqipe Rudolf Marku. (Universiteti i Gjilanit, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu së bashku më Presidentin e Malit të Zi, Milo Đukanović, marrin pjesë në aktivitetin kulturor të organizuar me rastin e shënimit të Ditëve të komunitetit malazez  në Kosovë. (Teatri Kombëtar,ora 16:30)

- NISMA Socialdemokrate fillon turin e debateve me qytetarë nëpër qytetet kryesore me temën Kosova në udhëkryq. (Galeria e Arteve - Ferizaj, ora 18:00)

- Në nderim të poetit Ali Podrimja, Ambasada e Francës dhe Universiteti AAB organizojnë një lexim të shoqëruar me muzikë. (Teatri "Faruk Begolli" në AAB, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 18 maj 2022

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret me nderimet më të larta shtetërore për vizitë zyrtare Presidentin e Malit të Zi, Milo Đukanović. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit më së voni deri në orën 9:20)

- Mbahet dita e dytë e konferencës së përbashkët profesionale ndërmjet Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës, me Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë të Republikës së Shqipërisë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, në do të organizohet punëtoria për Programin Kombëtar të muzeve në Kosovë. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 9:45)

- Ne kuadër të Thirrjes së Parë Publike për Organizatat e Shoqërisë Civile për Dorëzimin e Projekt Propozimeve në Programin ReLOaD2, Komuna e Istogut organizon sesionin e parë informues dhe trajnimin dy ditor mbi ‘Menaxhimin e Ciklit të Projektit’. (Salla e konferencave të Shtëpisë se Kulturës ‘Mensur Zyberaj’ në Rahovec, ora 10:00)

- Trupi Gjykues II i Dhomave të Specializuara të Kosovës shpall aktgjykimin në çështjen Prokurori i Specializuar kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. (Hagë dhe në https:// https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 10:00)

- Departameni i Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane në Universitetin e Prizrenit hap dyert për tu informuar rreth studimeve të gjuhës gjermane. (Universiteti i Prizrenit, ora 10:30)

= Ministri Liburn Aliu, së bashku me Matej Zakonjšek, drejtorin e Sekretariatit të Përhershëm të Komunitetit të Transportit, do të mbajnë konferencë për media, në lidhje me këshillin ministror të organizuar nga komiteti i transportit, ku të ftuar janë gjashtë ministrat e infrastrukturës nga Ballkani Perëndimor. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:45​)

- Lëvizja FOL organizon forumin “FOL Hapur për Sundimin e Ligjit në Kosovë” me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey M. Hovenier si dhe Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq. (Kabineti i kryetarit, ora 12:25 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanovic, do të vizitojë Komunën e Prishtinës me ç’ rast Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama do t’i dhurojë “Çelësin e Qytetit”. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, ora 15:00)

- Kuvendi Komunal në Istog mban mbledhjen solemne për nder të vizitës së Zëvendësministrit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Martin Dvorak. (Kuvendi Komunal i Istogut, ora 15:30)

- “Celebrating Kosovo’s Trustbuilders” prezenton interface-in e ri te plaformës Kosovo Trustbuilding Platofrm si dhe festimin e me shumë se tre viteve të arritjeve në avancimin e Agjendës së Ndërtimit të Besimit ne Kosove duke ndare histori frymëzuese dhe pozitive te individeve te ndryshem nga perkatesi te ndryshme etnike ne Kosove. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Shënohet Dita Ndërkombëtare e Muzeve me temën “The Power of Museums - Fuqia e Muzeve”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 19:00)

 
 

Ngjarjet e datës 17 maj 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e parë e përbashkët profesionale ndërmjet Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës, me Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë të Republikës së Shqipërisë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbahet takimi i 215-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Ministri Liburn Aliu, së bashku me përfaqësues nga Bashkimi Evropian dhe Sekretariati i Komunitetit të Transportit, do të mbajë konferencë për media, në lidhje me rrjedhshmërinë dhe realizimin e punëve të realizuara të Rehabilitimit Gjeneral dhe Modernizimit të linjës Hekurudhore. (Stacioni Hekurudhor Miradi - 2km nga Fushë Kosova, ora 10:00)

- Për të shënuar Ditën Ndërkombëtare kundër Homofobisë, Bifobisë dhe Transfobisë Qendra për Zhvillimin e Grupeve Shoqërore organizon konferencën me temë “Personat LGBTI dhe Politika”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, dhe Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku vizitojnë ekspozitën kushtuar heroit Agim Ramadani, në Galerinë e Qytetit, e më pas zhvillojnë takim në zyre. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 11:50)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit organizon festën tradicionale “Festa e Abetares”. (Salla e Sporteve “Karagaq” në Pejë, ora 12:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Mbeturinat nga industritë nxjerrëse të mineraleve, Projektligjin për Krijimin e Infrastrukturës Kombëtare të informacionit hapësinor në Republikën e Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Konstituohet Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Kosovo 2.0 organizon diskutimin për  karakteristikat e lumit Vjosa, si dhe aktivizmin e ngjashëm mjedisor kundër digave të vogla hidroenergjetike në Kosovë dhe në rajon. (Objekti i Kosovo 2.0 (Hub 2.0, ora 17:30)

- Edicioni i dytë i Max fest do të përmbyllet me një mega koncert. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)

 
 
 

Ngjarjet e datës 15 maj 2022

- Federata e Pingpongut organizon Kupa e Republikës së Kosovës për Senior. (Shkolla ‘Tefik Çanga’ në Ferizaj, 10:00)

- Në edicionin e dytë të festivalit Max fest me te vegjelit do te mund te argetohen me Palaqo, Maskota te tjera, Face Painting, Mini dicso dhe shumë befasi te tjera. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Grupi i Organizuar i Qytetareve për Ndalim te Fabrikës se Çimentos, organizon protestës gjithë popullorë në kundërshtim të ndërtimit të fabrikës se çimentos ne Dollc të Klinës. (Dollc i Klinës, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 14 maj 2022

- Federata e Pingpongut organizon Kupën e Republikës së Kosovës për Junior U17. (Shkolla ‘Tefik Çanga’ në Ferizaj, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i AAK-së mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit, hyrja tek sheshi "Ibrahim Rugova", ora 11:00)

- Grupi i Organizuar i Qytetarëve mban protestë gjithëpopullore në kundërshtim të ndërtimit të fabrikës së çimentos në fshatin Dollc të Klinës. (Dollc, Klinë, ora 12:00)

- Në kuadër të Festivalit Polip autorët ngarajoni do të prezantojnë veprat e tyre. (Teatri Oda, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 13 maj 2022

- Takimi Panshqiptar Ndërballkanik Euroatlantik i quajtur “Takimi i Madh i Prishtinës" fillon veprimtaritë me homazhe nderimi tek Monumenti i Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu. (Sheshi Skenderbu në Prishtinë, ora 8:00)

- "Takimi i Madh i Prishtinës" organizon shpërndarjen zyrtare ceremoniale e mbi 3.000 librave-dhuratë për shqiptarët e Luginës së Preshevës dhe të Malit të Zi dhe për një pjesë të Maqedonisë Veriore. (Hotel “Sirius”, ora 9:00)

- Në kuadër të "Javës së Dëshmorëve" të komunës së Rahovecit, do të bëhet zbulimi i bustit të Dëshmorit Skender Kastrati. (Malësi e Vogël, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për provimin e Jurisprudencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës  vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (ndërtesa e KQZ-së, ora 11:00) 
 
- Me rastin e 85 vjetorit të lindjes se ish sekretares së ShBA-së znj. Madeleine Albright, Gjimnazin “Hivzi Sulejmani” në Fushë Kosovë në bashkëpunim me Shoqatën "Miqtë e Amerikës" do të bëjnë hapjen e teatrit të shkollës me emrin e znj. Madeleine Albright. (Gjimnazi “Hivzi Sulejmani”, ora 13:00)

- Ambasada e Zvicrës organizon ngjarjen e nisjes së Programit të Bashkëpunimit Zviceran për Kosovën 2022–2025. (Hotel Garden, ora 13:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, do të mbaj konferencë për media, lidhur me vizitën në Izrael, takimin me përfaqësuesin e Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep  Borrell, si dhe për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. (Salla e Konferencave në ministri, ora 16:00)


- Mbahet nata e tretë finale e festivalit “Anadrinia Jehon” në Dejnë. (Dejnë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 12 maj 2022

- Nën organizimin e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës mbahet në nivel vendi Greva paralajmëruese 1-Orëshe e të të gjithë të punësuarve në të gjitha Institucionet e Republikës së Kosovës. (Të gjitha Institucionet, ora 8:00)

- Kryetari i SBASHK-ut  Rrahman Jasharaj bashkë me anëtarë të tjerë të Këshillit Qendror Grevist, do të përcjellë nga afër rrjedhën e grevës një-orëshe në disa institucione arsimore të Prishtinës. (Shkolla fillore “Asim Vokshi”, ora 8:15)

- Në përkujtim të ish-boksierit Xhevdet Peci, do të bëhen homazhe për të nderuar figurën e tij. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe për nder të ish-boksierit Xhevdet Peci. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 9:30)

- Programi i USAID-it 'Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt' organizon një takim për te diskutuar qëndrueshmërin e aktiviteteve të cilat ndihmojnë sforcimin e shkathtësive të buta tek nxënësit e shkollave të mesme. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Në shënimin e Javës së Dëshmorëve, Komuna Rahovecit organizon homazhe në fshatin Pastasel. (Lapidari i Dëshmorit Milaim Krasniqi në Pastasel, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe te varri i heroit Agron Rrahmani. (Varrezat e Dëshmorëve, Velani, ora 10:00)

- Auditores se Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e fillimit të publikimit të raporteve të auditimit për sezonin auditues 2021/22. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komuna Rahovecit organizon homazhe në fshatin Vrajak. (Lapidari i Dëshmorëve në Vrajak, ora 11:00)

Shkrimtarja gjermane Mechild Henneke do të prezantojë librin e saj 'Ach, mein Kosovo'. (Autostrada Biennale Hangar në Prizren, ora 11:00)

- Komuna Rahovecit organizon homazhe në fshatin Ratkoc. (Varrezat e Dëshmorëve në Ratkoc, ora 12:00)

- Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile do të lansojë Programin për Angazhim Qytetar. (Kinema “Lumbardhi” në Prizren, ora 12:30)

- Universiteti 'Fehmi Agani' në Gjakovë mban ligjeratën e Major Ivan Nastenko, udhëheqes i forcave të Ukraniës në kuadër te KFOR-it. (Universiteti i Gjakovës, ora 13:00)

- Në shënimin e Javës së Dëshmorëve, Komuna Rahovecit organizon manifestimin qendror në komplesin e Dëshmorëve në Gradish. (Gradish, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit të të ish-boksierit Xhevdet Peci. (Fshati Zhazhë në Komunën e Mitrovicës, ora 16:30)

- Mbahet nata e dytë e festivalit "Anadrinia Jehon” në Dejnë. (Dejnë, ora 19:00)

- Mbahet mbledhje përkujtimore për ish-boksierin Xhevdet Peci. (Qendra e Kulturës në Mitrovicë, ora 19:30)

 

Ngjarjet e datës 11 maj 2022

- Punëtorët e KEDS/Kesco fillojnë grevën me kërkesën e vetme ngritjen e pagave në vlerë 100 euro. (Ndërtesa e KEDS/Kesco, ora 8:30)

- Mbahet takimi ndërmjet hoteleve dhe kompanive turistike nga Saranda dhe atyre nga Kosova, me slloganin "Saranda në Prishtinë".  (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës do të mbajë mbledhjen e 287-të. (Zyrat e KGJK-së, ora 9:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth realizimit të Planit të punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut në Kosovë prezanton “Raportin e shoqërisë civile për të drejtat e njeriut 2021”. (Hotel Sirius, 10:00)

- Innovation Centre Kosovo bashkë me Programin për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara organizojnë Panairin e Gjelbër të Bizneseve Start-up. (Objekti i ICK-së, Rr.Rexhep Mala, 28A, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për akcizën në produktet e duhanit, Projektligjin për Turizmin, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, 10:00)

- OSBE në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës organizon eventin përmbyllës të ciklit të parë pilotues të programit Transmetuesit e Paqes, si dhe lançimin e ciklit të dytë të të njëjtit program. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim realizon aksion simbolik me ç’rast do të shpaloset mungesa e strategjive kombëtare për ndërlidhjen e arsimit të lartë me tregun e punës. (Para objektit të Qeverisë, ora 11:45)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Inaugurohet Shoqata për Prommovimin e Turizmit Malor të Kosovës. (Hotel Magra Austria në Bërnicë të Eperme, ora 13:00)

- Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu raporton para Komisionit për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Organizata Joqeveritare " Qendra për Zhvillime Humane" benë inaugurimin e “Parkut Japonez”. (Pas ndërtesës së Rektoratit të Prishtinës dhe përball Fakultetit të Arteve të Prishtinës, ora 15:00)

- Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! mban konferencë për media. (salla e Grupit Parlamentar të LV-së, ora 15:00)

- Kryetari i Bashkisë Sarandë, Adrian Gurma dhe Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi orgnizojnë promovimin e turizmit të Sarandës. (Salla e Kuqe, në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit organizon Festivalin Folklorik Tradicional “Anadrinia Jehon 2022”. (Fshati Dejnë, komuna e Rahovecit, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 10 maj 2022


- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin e Venecias. (Kabineti i kryet​arit, ora 9:00) 

- Zyra e UNFPA-së dhe Shoqata e Obstetërve dhe Gjinekologëve së Kosovës organizojnë një tryezë të rrumbullakët mbi temën “Të shohësh të padukshmen”, duke shqyrtuar çështjet që lidhen me autonominë trupore dhe shtatzënitë e adoleshentëve në Kosovë. (Hotel “International”, ora 9:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Raportin vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryesues i Kolegjiumit për Arsim parauniversitar, Samir Shahini raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport lidhur me gjendjen e arsimit parauniversitar në nivel komunal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- AGORA Energiewende në Gjermani dhe Instituti për Politika Zhvillimore në Kosovë organizojnë tryezën me temën ‘Marrëveshjet e blerjes së energjisë së ripërtëritshme në Ballkanin Perëndimor- Mundësitë dhe pengesat’. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Bashkimi Evropian së bashku me Shoqatën për Teknologji të Informacionit dhe të Komunikimit, mbajnë një aktivitet në kuadër të Javës së Evropës. (Shtëpia e BE-së, ora  10:00)

- Minstrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me gjendjen dhe administrimin e rezervave shtetërore të mallrave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin e Monitorimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë 3", i cili do të informoj rreth sfidave me të cilat është përballë Agjencia e Kosovës për Akreditim dhe Këshilli Shtetëror i Cilësisë. (Zyra e ORCA's  11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- OJQ EC Ma Ndryshe organizon prezantimin e hulumtimit publik “Parkingjet brenda Qendrës Historike të Prizrenit”. (Shadërvan në Prizren, ora 11:30)

 - Shkolla Fillore në Pjetërshticë organizon zbulimin e bustit të Idriz Ajetit. (Shkolla e fshatit Pjetërshticë, ora 12:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog, zhvillon një aktivitet me të rinjtë e Dragashit, në kuadër të Javës së Evropës. (Dragash, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione shqyrton propozim vendimin e Avokatit të Popullit lidhur  me zgjedhjen e pesë zëvendësve të Avokatit tÑ‘ Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për turizmin, ejt. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kosovo 2.0 organizon edicionin e radhës të programit tonë Volume Up, për të cilin do ta mirëpresim në Prishtinë gazetaren meksikane, laureate e disa çmimeve, Marcela Turati. (Rruga Ferhat Dragaj nr 25, prapa Furrës Qerimi 1 në lagjen Bregu i Diellit, ora ora 14:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon Sallonin e së Martës me temën “Mospajtimet në relacionin BE-Kosovë dhe integrimi në Bashkimin Evropian”. (Libraria “Dukagjini”, ora 17:00)


 

Ngjarjet e datës 9 maj 2022

- Udhëheqësi i Zyrës së BE-së, Ambasadori Tomas Szunyog dhe Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, do të vizitojnë një grup artistësh grafiti që punojnë në muralin e Ardhmërisë së Gjelbër dhe Transformimit Digjital. (Rrethrrotullimin kryesor në hyrjen jugperëndimore të qytetit, ora 10:00)

- Udhëheqësi i Zyrës së BE-së, Ambasadori Tomas Szunyog dhe Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama do t’iu bashkohen përfaqësuesve të shteteve anëtare të BE-së në një shëtitje me biçikleta dhe trotinete elektrike dhe aktivitete të tjera që promovojnë lëvizshmërinë alternative dhe të ardhshme. (përpara Grand Hotel, ora 11:00)

- Me rastin e 24-vjetorit të rënies së heronjve të kombit, gjeneral-major Ilir Konushevci dhe Dr. Hazir Malaj, në nderim të jetës dhe veprës së tyre, do të mbahen homazhe. (Varrezat e Dëshmorëve në Velani, ora 11:00)

- Udhëheqësi i Zyrës së BE-së, Ambasadori Tomas Szunyog do të vizitojë më pas Mini Ekspozitën “E Ardhmja e Gjelbër”. (Shtëpinë e Evropës, ora 12:00)

- Udhëheqësi i Zyrës së BE-së, Ambasadori Tomas Szunyog do të marrë pjesë në koncertin hapës të Ditës së Evropës dhe Chopin PianoFest. (Instituti i Historisë “Ali Hadri”. ora 19:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë do të organizojë pritjen e Ditës së Evropës dhe ceremoninë e ndarjes së çmimit Evropiani i Vitit. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 20:30)
 

Ngjarjet e datës 8 maj 2022

- Me rastin e kampanjes se pastrimit “Green & Clean”, Klubi Alpin Gjilani organizon Hiking. (Gjilan, ora 8:00)

- Komuna e Gjilanit organizon eliminin e deponisë ilegale dhe pastrimin e fshatit Përlepnicë. (Fshati Përlepnicë, ora 10:00)

- Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare Arabo-Evropiane në Kosovë “Ndikimi i ndryshimeve klimatike në degradimin e tokës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

 

- Në përmbyllje të Konferencës Ndërkombëtare Arabo-Evropiane në Kosovë: "Ndikimi i ndryshimeve klimatike në degradimin e tokës" të organizuar nga Ministria e Mjedist, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës; Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës si dhe Unioni Arab për Zhvillim të Qëndrushëm dhe Mjedis me seli në Kajro të Egjiptit.  (Hotel Sirius, ra 11:15)

Ngjarjet e datës 7 maj 2022

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Akademia Diplomatike e Kosovës dhe Unioni Arab për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe Mjedis organizojnë konferencën ndërkombëtare dy ditore Arabo Evropiane me temë “Ndikimi i ndryshimeve klimatike në degradimin e tokës - Modalitetet dhe Zgjidhjet”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Baleti Kombëtar i Kosovës organizon Akademinë Përkujtimore në shënim të dy vjetorit të ndarjes nga jeta të ish balerinit dhe drejtorit të Baletit Kombëtar të Kosovës, Ahmet Brahimaj. (Teatrin Kombëtar të Kosovës, ora 12:00)

- Mbahen homazhe me rastin e 24-vjetorit të rënies së Heroit të Kosovës, Bahri Fazliu. (Varrezat e Dëshmorëve në Velani, ora 12:00)

- Në kuadrë të "Javës së Dëshmorëve", Komuna e Rahovecit organizon turneun në futboll të vogël. (Palestra e sportit “Mizahir Isma” në Rahovec, ora 17:00)

- Mbahet dita e tretë e edicionit të 33 të Festivali tradicional folklorik “Hasi Jehon”. (Në Gjonaj të Hasit, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 6 maj 2022

 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton me ndërmarrjen TrePharm lidhur me mundësin e investimeve të huaja, në fushën farmaceutike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”. (Sahat Kulla në Malishevë, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim një delegacion të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Universiteti i Mitrovicës organizon promovimin e librit, “Betejat e humbura të Tiranës”, me autor, Bamir Topi. (objektin e rektoratit të Universitetit “Isa Boletini”, ora 10:00)  

- Grupi i Grave Deputete mban tryezë me temën “Zbatueshmëria e legjislacionit dhe sfidat për mbrojtjen e të ushqyerit me qumësht gjiri”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim një delegacion arab. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimeve)

- Përfaqësues të Komunës së Ulqinit mbajnë konferencë për media për të prezantuar ofertat turistike. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, do të mbajë konferencën e rregullt për media. (Ndërtesa e MAShTI, ora 12:00)

- Shkolla e Mesmje e Mjekësisë "Dr.Ali Sokoli" organizon ditën e shkollës. (Hapësirat e shkollës, ora 13:00)

- Biblioteka e qytetit të Prishtinës “Hivzi Sulejmani”, në bashkëpunim me organizatën “ETEA” organizojnë promovimin e librit “Autoritarizmi dhe poltronizmi si rrënues të demokracisë” të autorit prof. dr. Belul Beqaj. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në Dardani, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për medie, me ç’rast Kryetari Rama do të informojë më shumë rreth disa ngjarjeve me rëndësi të cilat pritet të ndodhin së shpejti në Kryeqytet. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit organzion hudhjen e shortit për ekipet pjesmarrëse nê turneun e futbollit. (Rahovec, ora 17:00)
 
 - Mbahet nata e dytë e edicionit të 33- të të festivalit folklorik “Hasi Jehon”. (Në Gjonaj të Hasit, ora 18:30)

 


 

Ngjarjet e datës 5 maj 2022

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për mbeturinat nga Industri e nxjerrjes së mineraleve, me raport amendamente të Komisionit funksional për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar në Komisionin e Pavarur të Mediave shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit mban seancë solemne në nderim e përkujtim të dëshmorëve dhe martirëve të Kombit. (Kuvendi Komunal i Deçanit, ora 10:00)

- Me thirrjen “Liri shtypit” nga Kosovo 2.0 organohen një varg ngjarjesh për të shënuar Ditën e Lirisë së Shtypit. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10.00)

- Për nder të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Deçanit hapet turniri tradicional në futsall "Luan Haradinaj". (Palestra e Sporteve në Isniq, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon hapjen solemne të Panairit të Pëgjithshëm "Prishtina 2022". (Qendra e Panaireve, Fshati Shkabaj, ora 11:00)

- Organizohet hapja solemne e panairit të Turizmit dhe Sportit. (Pallati i Rinisë dhe Sportit, ora 11:00)

- Me homazhe te varrezat e Dëshmorëve në Rahovec nis shënimi i Javës Dëshmorëve. (Varrezat e Dëshmorëve në Rahovec, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministren e Mbrojtjes së Republikës Federale të Gjermanisë, Christine Lambrecht. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00) 

- Fillon edicioni i 33- të i festivalit folklorik “Hasi Jehon”. (Gjonaj të Hasit ora 18.00)

Ngjarjet e datës 4 maj 2022

- Mbahet seanca gjyqësore fillestare në rastin e “53 milionë eurove” të ndara shtesë për “Bechtel & Enka” ku të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare janë Pal Lekaj, Eset Berisha, Nebih Shatri dhe Besim Tahiri. (Pallati i Drejtësisë, Departamentin e Krimeve të Rënda, Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:00)

- Ministrit të Mbrojtjes Armend Mehaj raporton para Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Sanitar të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon një konferencë për të diskutuar lidhur me sfidat me të cilat ballafaqohen gazetarët dhe profesionistët e tjerë medialë, qasjen e politikëbërësve dhe institucioneve të tjera relevante që do të duhej t’i promovonte të drejtat e gazetarëve. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për krijimin e infrastrukturës kombëtare të informacionit hapësinor në Republikën e Kosovës, (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe organizata “Qytetarët Aktivë” mbajnë konferencë për medie në lidhje me Aktgjykimin e Gjykatës Supreme për rastin e “Parkut të Aventurave” në Gërmi. (Zyrat e GLPS-së, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret në takim kryetarin e Tetovës, Bilall Kasami, ku edhe do të do nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit ndërkufitar. (Zyra e krytarit Hyseni, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të 4 majit, “Ditës Botërore të Zjarrfikësve”, Kryetari i Komunës së Prishtinës Përparim Rama, bashkë me ekipin e tij, do ta vizitojnë Brigadën e Zjarrfikësve. (Lokalet e Zjarrfikësve në Lagjen Emshir, ora 12:45)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili dhe deputetja e e PDK-së, Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)

- Kompania E Taxi Tesla e licencuar nga Komuna e Prishtinёs pёr operimin nё sektorin e Taksive elektrike organizon hapjen solemne tё veprimtarisё. (Villa Gёrmia, ora 19:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)