05 Mars 2024

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 prill 2022

- Për nder të ditës së tokës Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë do të bëjë mbjelljen e pishave në hyrjen e autostradës së Veternikut. (Rreth-rrotullim të kompania Shell, përballë Rezonancës në Veternik, ora 8:30)

- Komuna e Gjilanit nis kampanjen “Green & Clean” më mbajtjen e një konference për shtyp. (Gjilan, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit hap aksionin e pastrimit të mjedisit në qytet. (Oborri i Komunës së Rahovecit, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani - Sadriu pret me ceremonitë më të larta shtetërore për vizitë zyrtare Presidentin e Republikës së Letonisë, Egils Levits. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit, ora 9:00)  

- Komuna e Gjilanit organizon aksionin për pastrimin e Parkut te qytetit dhe hapësirave të Institucioneve Komunale të Gjilanit. (Gjilan, ora 9:30)

- Për të shënuar Ditën e Tokës UNDP së bashku me Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës dhe UNICEF-in do ta nisin fushatën me një ngjarje në të cilën 30 vajza dhe djem nga gjashtë shkolla publike do të mbjellin kopshte vertikale. (Sheshi Zahir Pajaziti në Prishtinë, ora 10:00)

- Vullnetarë të Odës së Hotelierisë e Turizmit të Kosovës të prirë nga kryetari Hysen Sogojeva së bashku me kryetarin e Prishtinës Përprim Rama do të zhvillojnë aktivitete të përbashkëta për shënimin e Ditës së Tokës. (Ambientet e lagjes Dardania afër restorantit “Villa Natyra”, ora 11:00)

- Në vigjilje të Ditës Ndërkombëtare të Librit Universiteti i Gjilanit përuron librat “Letërsia nga burgu” të autorit Bajram Kosumi, “Thekse letrare”, “Erosi dhe kozmosi në poezinë e Kadaresë” të Merxhan Avdylit dhe “ Fishta dhe tradita e leximit ”të Flamur Malokut. (Universiteti Publik “Kadri Zeka”, ora 11:00)

- Përfaqësues të Partisë Demokratike të Kosovës, do të dorëzojnë në Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës, kallëzim penal ndaj anëtarëve të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji, për mos zbatim të aktvendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, për shtyrjen, përkatësisht pezullimin e zbatimit të vendimit të ZRRE-së për shtrenjtimin energjisë për qytetarët e Republikës së Kosovës. (Zyra e Prokurorisë Speciale, Lagja Lakrishte, Kompleksi Ramiz Sadiku, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Presidentin e Republikës së Letonisë, Eglis Levits. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës mbanë mbledhje pas së cilës do të ketë deklarim për medie. (selia e LDK-së, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Presidentin e Republikës së Letonisë, Egils Levits. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:50)

- Në kuadër të kampanjes “Green & Clean” Komuna e Gjilanit organizon mbjelljen e drunjeve. (Gjilan, ora 13:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e shportave për mbeturina në ambientet e Shkollës “Hasan Prishtina”. (Shkolla Hasan Prishtina, ora 14:30) 

- Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit në mes të Kryetarit të Komunës së Prishtinës z. Perparim Rama si dhe Ministrit të MMPHI-së z.Liburn Aliu, për financimin e projekteve infrastrukturore, përcaktimin e obligimeve të MMPHI-së dhe Komunës për realizimin e projekteve, Studimi i Fizibilitetit dhe Dizajni Preliminar për Unazën e Mesme të Prishtinës si dhe ndryshimi i një pjese të projektit e bazuar sipas fizibilitetit të punuar nga SWECO. (objekti i vjetër i Komunës, ora 15:30) 

- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, mban Konferencë të jashtëzakonshme për media. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 15:30) 

- Në shënim të Ditës Ndërkombëtare të Tokës, Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, organizon ceremoninë “Karta për Komunën e gjelbër dhe të qëndrueshme". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 16:00)  

Ngjarjet e datës 21 prill 2022

- Mbahet Forumi Ekonomik Kosovë-Austri në Prishtinë, i cili bashkon 16 kompani nga Austria me kompani nga Kosova nga dhjetë sektorë të ndryshëm, me qëllim promovimin e biznesit dhe nxitjen e investimeve të mëtejshme direkte nga kompanitë austriake në Kosovë.(Hotel Emerald, ora 9:00)

- Korporata e Ndërkombëtare Financiar në bashkëpunim të ngushtë me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural të Kosovës organizon një takim të nivelit të lartë me temë “Sigurimi i Bujqësisë- Rritja e bujqësisë në Kosovë duke menaxhuar me rreziqet e motit”. (https://www.facebook.com/mjedratnekosove, ora 10:00)

- Projekti DEMOS mban tryezë të rrumbullakët me qëllim të diskutimit mbi rolin e mediave në qeverisjen lokale, si dhe eksplorimin e fushave të bashkëpunimit për ta bërë qeverisjen lokale temë të diskursit publik. (Hotel International, ora 10:00

- Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në kuadër të kalendarit të përbashkët kulturor Kosovë-Shqipëri, Teatri i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor i Republikës së Shqipërisë do të realizojë turneun historik në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut dhe me ketë rast do të mbahet konferencë për media. (Objekti i Komunës së Gjakovës, ora 12:30)

- Me rastin e Ditës së Tokës, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama se bashku me FSK-në, Zjarrfikësit dhe Policinë do të marrin pjesë në pastrimin e Tullëtores. (Kodra e Trimave, ora 13:00)

- Mbahet takimi i 214-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret në takim senatorët amerikanë Jeanne Shaheen, Chris Murphy dhe Thom Tillis. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:05)


- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë organizon ceremoninë për shënimin e “Ditës Botërore të Inovacionit dhe Kreativitetit”, në të cilën merr pjesë edhe kryeministri Albin Kurti. (Hotel Emerald, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 20 prill 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportit me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin për Policinë Ushtarake të Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Mbahet konferenca 'Siguria kibernetike, identifikimi elektronik dhe digjitalizimi i shërbimeve postare' në të cilën do të prezantohen aktet nënligjore për Sistemin Elektronik të Identifikimit dhe Autentifikimin dhe Draft Ligjin për Sigurinë e Rrjetit dhe Sistemit të Informacionit. (Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione organizon ryezë me temë “Afër dy dekada e gjysmë pas luftës, cili është fati i Personave të Pagjetur”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Rrjeti CSR Kosova, në bashkëpunim me Këshillin për Zhvillim të Qëndrueshëm organizon tryezën e rrumbullakët për të diskutuar rreth Kontributit të Sektorit Privat për të Mirën Kolektive dhe Progresin Socio-Ekonomik në vend. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin vjetor financiar të Zyrës Kombëtare të Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci do të pres në një takim Ministren e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Republikës së Shqipërisë, Frida Krifca. (Kabineti i Ministrit Peci, në objektin e MBPZhR-së, ora 10:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Mitrovicë mban konferencë për media. (Zyret e LV-së, rruga ''Skënderbeu'', Nr.10 në Mitrovicë, ora 13:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për financimin e subjekteve politike, të ndryshuar dhe plotësuar me ligjin nr. 04/l-058 dhe ligjin nr. 04/l-122 si dhe ligjin nr. 03/l-073 për zgjedhje të përgjithshme në Republikën e Kosovës i ndryshuar dhe plotësuar me ligjin nr. 03/l-256. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:30)

- Shoqata e Përpunuesve të Pemëve dhe Perimeve “PePeKo” publikon “analizën e sektorit të përpunimit të pemëve dhe perimeve”. (Hotel Nartel në Kalabri, ora 14:00)

- Kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku dhe nënkryetari i parë, njëherësh kryetar i Degës së LDK-së në Gjilan, Lutfi Haziri, zhvillojnë debat lidhur promovimin dhe sensibilizimin e regjistrimit të anëtarësisë në platformën online regjistrohuldk.org. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 17:00)

 

Ngjarjet e datës 19 prill 2022

 - Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, lidhur me gjendjen dhe administrimin e rezervave shtetërore të mallrave si dhe Projektin e Konkurrueshmërisë dhe Gatishmërisë për Eksport-CERP huamarrje nga Banka Botërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, do të bashkëbisedojë me përfaqësuesit e komunitetit turk për sfidat dhe mundësitë e këtij komuniteti, në tryezën e organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve në Zyrën e Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)
    
- Kryesues i Kolegjiumit për Arsim parauniversitar Samir Shahini raporton në Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport lidhur me gjendjen e arsimit parauniversitar në nivel komunal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën do të mbahet debat parlamentar në lidhje me situatën e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Këshilli i Nxënësve të Kosovës mban marrshin e nxënësve "S'po shkohet n'shkollë" si thirrje për cilësi në arsim. (Sheshi ”Zahir Pajaziti”, ora 13:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe në fshatin Makoc të Prishtinës. (Makofc, ora 12:15)
    
- Me rastin e ditës se Veteranëve te Betejës se Koshares, Presidentja e vendit Vjosa Osmani dhe Shoqata e ish-Brigadës 138, “Agim Ramadani”  ju ftojnë në ndarjen e Çmimit “Ditët e Shqipes”, për veprimtari te përgjithshme. Laureatët: Driton Kuka dhe Majlinda Kelmendi. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)  

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe në fshatin Hallaq të Vogël të Lipjanit. (Hallaq, ora 13:20)

- Programi i USAID-it Drejtësia Komerciale organizon ceremoninë e lansimit të Sistemit të Menaxhimit të Përmbarimit ku Drejtoresha e misionit të USAID-it, Zeinah Salahi dhe Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu do tu drejtohen të pranishmëve gjatë fjalës hyrëse. (Hotel Emerald, ora 14:00)      

- Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14.00)  

- Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari bashkë me Drejtorin  e Përgjithshëm të Doganës së Kosovës, Agron Llugaliu, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, mban konferencë të jashtëzakonshme për media, pas bllokimit nga ana e shumicës parlamentare për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me menaxhimin e krizës energjetike nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 18 prill 2022

- Kryeministri Albin Kurti bën homazhe te varrezat e dëshmorëve në Velani. (Varrezat e dëshmorëve në Velani, ora 9:00)

- Kryeministri Albin Kurti bën homazhe te Shtatorja e Zahir Pajazitit. (Sheshi Zahir Pajaziti në Prishtinë, ora 9:30)

- Shoqatat e dala nga Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, organizojnë “Ditët e Krenarisë” në shenjë nderimi për dëshmorët e Komunës së Prishtinës. (Varrezat e Dëshmorëve në lagjen Velania, ora 10:00)

- Shoqatat e dala nga Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës bëjnë nderim te shtatorja e dëshmorit Zahir Pajaziti. (Prishtinë, ora 10:30)

- Shoqatat e dala nga Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizojn dhurimin e gjakut në sheshin Zahir Pajaziti. (Prishtinë, ora 10:35)

- Gazetarja urkainase që ka mbërritur në Kosovë, Lyudmila Makey, Kryetari i Bordit të AGK- së, Xhemajl Rexha dhe Flutura Kusari nga ECPMF mbajnë konferecnë për media. (Zyret e AGK-së, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe në fshatin Dyz të Podujevës. (Fshati Dyz, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media në të cilën do të flasin Abelard Tahiri, Shef i Grupit Parlamentar, Eliza Hoxha, deputete dhe Bernard Nikaj, anëtar i Kryesisë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 13:30)

- Në shenjë nderimi për dëshmorët e Komunës së Prishtinës mbahet akademia përkujtimore për dëshmorët. (Sallae Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 17 prill 2022

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu dhe Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca bëjnë homazhe në kompleksin memorial në Poklek. (Poklek, Drenas, ora 10:00)

 - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu dhe Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca bëjnë homazhe në kompleksin memorial në Çikatovë të Vjetër. (Çikatovë e Vjetër, Drenas, ora 10:30)

Ngjarjet e datës 16 prill 2022

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U9, U13, dhe U17. (Shkolla Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Në shënim të dy vjetorit të ndarjes nga jeta të këngëtares Violeta Rexhepagiqi, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me Qendrën e Kulturës Alternative-Defy Them, organizojnë mbrëmjen përkujtimore për këngëtaren. (Hapësirat e Qendrës Defy Them, ish Strehimorja, Rr. "Mehmet Gradica", Nr. 2, Bregu i Diellit, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 15 prill 2022

- Nën patronazhin e kryetarit të komunës, Bedri Hamza, Komuna e Mitrovicës në bashkëpunim me OJQ “Zëri i Prindërve” do të organizoj disa aktivitete për shënimin e 15 Prillit- Ditës së Personave të Pagjetur të Mitrovicës ku do të nis me vizitën në Shtëpinë Muze në lagjen e Boshnjakëve. (Lagja e Boshnjakëve në Mitrovicë ,ora 9:00) 

- Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla bashkë me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni do të shënohet 23 vjetori i Betejës së Zhegocit e cila do të nis me homazhe te varrezat e dëshmorëve dhe me pas te bustet e dëshmorëve Alban Ajeti e Pajazit Ahmeti. (Varrezat e dëshmorëve në Zhegoc, ora 10:00)

- Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese interviston kandidatët për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Komuna e Mitrovicës organizon homazhe në varrezat e martirëve në Shipol. (Shipol, ora 10:00)

- Deputeti i Grupit Parlamentar të LDK-së, Armend Zemaj mban konferencë për medie. (Holli i Kuvendit, ora 11:00)   

- Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore për nder të shënimit të Ditës Botërore të Monumenteve dhe Lokaliteteve, ju  mban aktivitetin “Ekspozitë me fotografi të aseteve të tashëgimisë kulturore në mbrojtje të përhershme në Republikën e Kosovës”. (Hapësirat e Institutit të Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve, ora 11:00)

- Në shënimin e 15 Prillit - Ditës së Personave të Pagjetur të Mitrovicës mbahet orë përkujtimore. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe para lapidarit te Hanet e Zhegocit dhe të gjithë lapidarët e dëshmorëve. (Hanet e Zhegocit, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Krijimin e infrastrukturës Kombëtare të informacionit Hapësinor në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Me organizim të Grupit parlamentar të AAK-së mbahet tryezë diskutimi me temë "Sigurimet shëndetësore dhe skemat sociale në Kosovë". (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 13:00)
 
- Komuna e Gjilanit organizon mban takim te pllaka e dëshmorëve në Tërbovc. (Tërbovc, ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, shpërndan certifikatat për kandidatët të cilët e kanë kaluar Provimin e Jurisprudencës. (Amfiteatri i madh, ish objekti “Rilindja”, ora 15:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 15:00)

- Në akademin e Betejës së Zhegocit shfaqet dokumentar kushtuar dëshmorit Nijazi Osmani. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 16:00) 

Ngjarjet e datës 14 prill 2022

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancës plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 213-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së të Mbijetuarave të Dhunës Seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë së bashku me përfaqësueset e organizatave, të cilat përfaqësojnë interesin e të mbijetuarave të dhunës seksuale gjate luftës në Kosovë, do ta hapë ekspozitën, e cila organizohet nga Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu për të ilustruar shpresat dhe nevojat e të mbijetuarave të dhunës seksuale të luftës në Kosovë, ku edhe do të ketë deklarim për media. (Oborri i Kuvendit, ora 10:30)

- Komuna e Rahovecit organizon diskutim publik mbi prioritetet e propozuara nga ana e komunës, të cilat korrespondojnë me planet zhvillimore të komunës dhe synojnë të jenë në përputhshmëri me nevojat dhe kërkesat e qytetarëve. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:30)

- Në kuadër të vizitave në komunat e vendit, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu do të vizitojë komunën e Mitrovicës më ç'rast do të ketë takim me kryetarin e komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza. (Ndërtesa e Komunës së Mitrovicës, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qëndrore e PDK-së, ora 13:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu vendosë lule tek pllaka përkujtimore në lagjen e Kovaçëve. (Lagja e Kovaçëve në Mitrovicë, ora 13:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu viziton shkollën fillore të mesme të ulët “Ismail Qemali”. (Objekti i shkollës 'Ismail Qemali', ora 13:30)  

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon ditën e dytë të diskutimit për sfidat dhe ruajtjen e integritetit të informacionit. (Klan Arena, Ish Fabrika e Amortizatorëve, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia përurese e Palestrës së Sportit në Komunën e Kaçanikut.(Kaçanik, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 13 prill 2022

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Me rastin e vizitës në Handikos Ministri për Bashkëpunim Regjional i Izraelit, Esawi Frej i cili në kuadër të një kontigjenti të sjellur në Kosovë, do të shpërndajë tri karroca për fëmijë me aftësi të kufizuara. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara në Veternik, ora 9:30)  

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin e shpenzimeve të RadioTelevizionit të Kosovës për periudhën janar-mars 2022 si dhe shqyrton Programin e Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën prill-qershor 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport është mban dëgjim publik për Projektligjin për Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit, hyrja nga sheshi, ora 10:30)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me Avokatin e Popullit dhe me kryesuesin e Këshillit të   Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil lidhur me Qëndrimet e Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës ndaj Institucionit të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës do te mbajnë protestë para Ndërteses së Qeverisë se Republikes se Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me përfaqësues të Grupit të laborantëve të lartë të mjeksisë, përfaqësues të sindikatës së nënpunësve të shtetit të viteve të 90-ta dhe përfaqësues të sindikatës së pavarur të sektorit privat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)  

- Instituti Kombëtar Demokratik do të bëjë bashkë ekspertë nga fusha e mediave, teknologjisë së informacionit, gazetarë, përfaqësues të partive politike dhe shoqërisë civile nga Ballkani, Evropa dhe SHBA-të për të diskutuar për sfidat dhe ruajtjen e integritetit të informacionit. (Klan Arena, Ish Fabrika e Amortizatorëve, ora 14:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Gjilan, Ramiz Azizi do të mbajë konferencën e fundit, pasi që mbyll mandatin e tij ku edhe do të publikohet raporti i tre-mujorit të parë të vitit 2022, si dhe sfidat me të cilat është ballafaquar Gjykatë Themelore në Gjilan së bashku me degë. (Gjykata Themelore në Gjilan, ora 14:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për Borxhin Shtetëror dhe Garancitë Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 14:00) 

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së mban konferencë për medie. (Selia qendrore e OVL UÇK-së, ora 14:30)

- Federata Sindikale e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp. (zyret e sindikatës, ora 15:00)  

Ngjarjet e datës 12 prill 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin Projektligjin për mbrojtjen e sekreteve tregtare dhe Projektligjin për Mbrojtjen e Konkurencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:20)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani - Sadriu organizon takimin inaugurues të Këshillit për Demokraci dhe të Drejta të Njeriu. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla: N-506, ora 10:00)

- Delegacioni i shtetit të Izraelit i kryesuar nga Ministri për Bashkëpunim Regjional, Esawi Frej bën homazhe te pllaka memoriale në nderim të viktimave të Holokaustit. (Oborri i ndërtesës së Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 10:00)

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton për gjendjen e kulturës, rinisë e sportit në nivel komunal me të ftuar Xhemile Murati, Shabani kryesuese e Kolegjiumit për Kulturë, Rini e Sport në AKK. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- OJQ Aktiv mban konferencën "E kaluara, e tashmja, Forumi e Ardhmja", e cila synon t'i ofrojë publikut një mundësi për bisedë të hapur rreth ballafaqimit me të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e proceseve të pajtimit ndërmjet komuniteteve të Kosovës nga një sërë këndvështrimesh të ndryshme. (Qendra për Energji Qytetare në Mitrovicën e Veriut, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raporti vjetor të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Mbahet takimi bilateral në mes të Ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi dhe Ministrit për Bashkëpunim Regjional të Izraelit, Esawi Frej. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P38, ora 10:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton raportin vjetor të Radio Televizionit të Kosovës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë aktivitet pranë Ministrisë së Arsimit. (Pranë Ministrisë, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin plotësues për Projektligjin për mbrojtjen e konkurrencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi dhe Ministri për Bashkëpunim Regjional të Izraelit, Esawi Frej mbajnë konferencën e përbashkët për media. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla e konferencave, ora 11:15)

- Komuna e Rahovecit organizon konsultimin publik për Projekt-Rregulloren për dhënien e titujve të nderit, mirënjohjeve dhe dekoratave të Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të administratës komunale, ora 13:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën plenare në të cilën do të mbahet debat parlamentar për politikën e jashtme. (Kuvendi i Kosovës, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës.(selia e KQZ-së, ora 13:30) 

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama pret në një takim një delegacion të nivelit të lartë të BERZH-it, të kryesuar nga presidentja, znj. Odile Renaud Basso, si dhe Shefin e Sektorit për Bashkëpunim nga Zyre e BE-së, Luiggi Brusa, me ç’ rast do të nënshkruhet një Marrëveshje Bashkëpunimi në mes të Kryetarit Rama dhe presidentes së BERZH-it, znj. Basso. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 17:45)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Belgjikë në Futboll në konkurrencën e femrave. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 11 prill 2022

- Komuna e Rahovecit organizon takim publik me qytetrë rreth inicimit të procedurave për planifikim, që rrugët “Ibrahim Rugova”  dhe “Xhafer Nurkasa” në qytetin e Rahovecit të bëhen njëkahëshe. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Kombëtarja e Kosovës në Futboll në konkurrencën e femrave mban konferencë për media dhe me pas zhvillon stërvitjen. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:30)

- Në kuadër të bashkëpunimit me Republikën e Shqipërisë dhe me rastin e 150 vjetorit të lindjes së poetit, publicistit dhe veprimtarit shqiptar, Asdreni, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizon koncertin artistik “Na flet Asdreni”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 10 prill 2022

- Zhvillohen xhirot e radhës të javës së dytë të Superligës Pingpong në katëgorinë e meshkujve dhe femrave. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të bëj promovimin e dokumentarit “Okarina e Runikut” për nder të një vjetorit të vdekjes së Shaqir Hotit, kantautor, instrumentist dhe krijues i Instrumenteve muzikore. (Kino Armata, ora 16:00)

 

Ngjarjet e datës 9 prill 2022

- Nen ombrellen e Federatës Sportive të Punetorëve të Kosovës në bashkëpunim me Federaten e Pingpongut organizohet turneu për Diten e Kushtetutes së Kosovës. (Salla e pingpongut ne Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U11, U15, U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Në 23 vjetorin e betejës së Koshares, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu do të bëj homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Koshare. (Kompleksi Përkujtimor në Koshare, ora 11:15)

- Nën patronatin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, mbahet manifestimi "Ditët e Shqipes" 2022. (Kompleksi Përkujtimor në Koshare, ora 12:00) 

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qëndrore e PDK-së, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 8 prill 2022

- Komuna e Prishtinës do të fillojë një javë testuese e ndryshimit të rrugës njëkahore “Hekurudhat” dhe rrugës “Magjistrale M2” në pjesën e rreth rrotullimit në hyrje të Prishtinës, në rrugë dykahore.  (Rreth rrotullimit në hyrje të Prishtinës, ora 8:00)

 - Nis asfaltimit për shtresën e parë të një segmenti rrugor, rruga që fillon nga kryqëzimi i rrugës “Muharrem Fejza” me rrugën “Ukshin Kovaçica” në drejtim të lagjes Mati .(Lagja Mati, ora 8:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton raportin me rekomandime për Projektligjin për Policinë Ushtarake në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Mbahet ceremonia e transferimit të autoritetit të Drejtorit të Ekipi Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-së ku drejtori në largim, Gjeneral Jörg Rüter do të transferoj autoritetin e tij te drejtori në ardhje i NALT-it, Gjeneral Joachim Hoppe. (Ministria e Mbrojtjes, ora 10:00)
 
- Projekti KOSINT organizon konferencë rajonale "Zhvillimi i politikave të punësimit dhe fuqizimit të rolit të komuniteteve Rom, Egjiptian dhe Ashkali në bashkëpunim me MAPL". (në Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Kushtetutës, Gjykata Kushtetuese organizon “Ditën e Gjykatës së Hapur". (Ndërtesa e Gjykatës, ora 10:00)

- Mbahet mledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, do të mbajë konferencën e rregullt për medie. (Ndërtesa e MASHTI ora 12:00)

- Për nderë të Ditës Ndërkombatare të Romëve, KOSINT do të organizojë Ligjeratë Publike për Historinë Rome nga prof. Avdi Misini. (Amfiteari përball bustit të Zahir Pajazitit, ora 12:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban protestë në të cilën do të kërkojë miratimin e Ligjit të Pagave. (Bibloteka Kombëtare, ora 12:00)

 

Ngjarjet e datës 7 prill 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Kosovës do ta vizitojë Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës. (Objekti i Institutit, ora 8:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon tryezë diskutimi për rezultatet e Raportit të matjes së performancës së komunave për vitin 2020. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal organizon ceremoninë e nënshkrimit të  Marrëveshjeve të Mirëkuptimit me 16 Projekt - Propozimeve, konkretisht Ministri i MZHR-së Fikrim Damka do të realizojë nënshkrimin e  marrëveshjeve të mirëkuptimit me 16 Kryetar të  komunave Përfituese  nga Thirrja ‘’Programi për Zhvillim Rajonal’’ PZHR 2022. (Kabineti i ministrit Damka në objektin e Ish Rilindjes, ora 10:30)

- Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Shëndetit, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama dhe Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj do të vizitojnë ekipet mjekësore në Tendën në "Sheshin Zahir Pajaziti", për të parë nga afër punën e tyre. (Sheshin Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Organizata YMCA në Kosovë në bashkëpunim me Koalicionin K10 dhe nën mbështetjën e UNFPA Kosovo në kuadër të shënimi të Ditës Botërore të Shëndetit do të organizoj aktivitet për ndërgjegjësimin e femrave për Higjienën Menstruale dhe promovimin e mbrojtjës së ambientit duke përdorur kupa menstruale të cila ripërdoren dhe janë miqësore ndaj natyrës. (Tek monumenti i New Born, ora 12:30)

- Kosovo 2.0 organizon diskutimin "1 vit me qeverinë Kurti: qysh po shkon?". (Hapesira Hub 2.0, rruga Ferat Dragaj nr 25 - prapa Furres Qerimi 1 në lagjen Bregu i Diellit, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 6 prill 2022

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport organizon dëgjim publik lidhur me Projektligjin për Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Hotel International Prishtina, ora 9:30)

- Mbahet takimi i 212-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet QeverisÑ‘ sÑ‘ Kosovës dhe KÑ‘shillit tÑ‘ Ministrave tÑ‘ Shqipërisë për ndihmë të ndërsjellë juridike në çÑ‘shtjet civile dhe tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Peer Educators Network organizon kampanjën e radhës #ReusetoReduce e cila ka për qëllim rritjen e vetëdijes publike rreth rëndësisë së reciklimit të tekstilit dhe ripërdorimit të rrobave. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)  

- Banka Qendrore raporton para Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere rreth stabilitetit financiar dhe stabilitetit të çmimeve në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon në konferencë për shtyp, ku do dorëzojë prova të reja në Këshill të Etikës për plagjiaturën e Prof. Dr. Bujar Dugolli dhe Prof. Ass. Ardian Kastrati. (Para ndërtesës së Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në bashkëpunim me Asociacionin Evropian për Demokraci Lokale organizojnë ceremoninë e lansimit të projektit “Çmimi Evropian për Ekselencë në Qeverisje në Kosovë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës do të mbajë Kuvendin e Rregullt Zgjedhor. (Selia e FFK-së, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal ndaj Albin Kurtit për rastin e deklarimit të tij si veteran i UÇK-së. (Pranë Prokurorisë Themelore tek Pallati i Drejtësisë, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit organizon aktivitetin e shpërndarjes së mekanizmave bujqësorë. (Tregu i rrushit në Rahovec, ora 13:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani - Sadriu do ta filloj ciklin e vizitave nëpër komunat e Kosovës, me ç`rast do të qëndrojë në Gjilan ku do të pritet në takim nga kryetari i komunës së Gjilanit, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit të Gjilanit, ora 13:45)

- Lidhja Demokratike e Kosovës dorëzon kallëxim penal në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, në lidhje me punësimet e fundit në KEK (Para Pallatit të Drejtësisë, ora 14:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani - Sadriu do të marrë pjesë në përurimin e pjerrinave, në shkollën fillore “Nazmi Hoxha”, projekt i UNICEF-it. (Gjilan, ora 14:25)

- Këshilltarët e Kuvendit Komunal të Prishtinës nga radhet e Lëvizjës Vetëvendosje mbajn konferencë te jashtëzakonshme për media. (Selia qendrore e Lëvizjes, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 5 prill 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe, me rastin e përvjetorit të 23-të të masakrës së Rezallës. (Rezallë, Skenderaj, ora 8:45)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton me menaxhmentin e ndërmarrjes “NewCo Ferronikeli”, lidhur me gjendjen në këtë ndërmarrje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Me rastin e përkujtimit të 98 të vrarëve të Rezallës dhe fshatrave tjera organizohen homazhe dhe manifestim përkujtimor. (Kompleksi i varrezave në Rezallë, ora 10:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton për Projektligjet në procedurë dhe planifikimin e vizitave në teren. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Manifesta 14 Prishtina mban konferencën për shtyp në të cilën do të shpallen programi dhe lista paraprake e pjesëmarrësve. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Rockfeller Brother Fund mban tryezë diskutimi ku do të prezantohet raporti me titull “Qeveria në mes të planifikimit dhe zbatimit”. (Hotel Sirius, ora 13:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv. (Kabineti i kryetarit Konjufca, ora 14:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit) 

 

- Peer Educators Network organizon kampanjën e radhës #ReusetoReduce e cila ka për qëllim rritjen e vetëdijes publike rreth rëndësisë së reciklimit të tekstilit dhe ripërdorimit të rrobave. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00 - 16:00) 

Ngjarjet e datës 4 prill 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Zyrtarët Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)
 
- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të kontratave nga 16 nxënës të Qendrës së Kompetencës në Skënderaj me Kompaninë R&R. (Qendra e Kompetencës në Skënderaj, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Organizatës Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës QKRMT ku do të bisedohet për parimet për ballafaqimin me të kaluarën në kontekstin e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)  

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)   

- Ministri i Mbrojtës Armend Mehaj, përfaqësues nga komanda e FSK-së, përfaqësues të organizatave tjera të deminimit në Kosovë si dhe një ekip i EOD-së nga KFOR-i marrin pjesë në ceremoninë e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Kombeve të Bashkuara për Ndërgjegjësimin ndaj Minave. (Parku i Lirisë në Ferizaj, ora 11:30)

- Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj mban konferencë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 13:00)  

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese në partneritet me Internews Kosova dhe me FindBug organizojnë diskutimet me gazetarë, redaktorë dhe akterë të tjerë ndërkombëtar, rajonal dhe lokal, për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Verifikimit të Fakteve. (Kino Armata, ora 14:00)

- Mbahet konferenca për media e organizuar nga Komisioni për verifikimin e kandidaturave të Federatës Sindikale te SHëndetësisë për shpalljën e kandidaturave për Kongresin e IV-të FSSHK-së. (Zyrët Qendrore të FSSHK-së, ora 15:00
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mban konferencë për media. (Kabineti i Presidentes, ora 15:00)

- Në kuadër të aktiviteteve që shënojnë 41-vjetorin e demonstratave të vitit 1981, mbahet Akademi nderimi e mirënjohjeje për veprimtarin e njohur të çështjes kombëtare, Mehmet Hajrizi. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

 

Ngjarjet e datës 2 prill 2022

 - Zhvillohen punimet e Kongresit të 8-të të Sindikates se Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit, ora 9:00)

- Në 23 vjetorin e masakrave të bëra nga forcat serbe në fshatin Nagac të Rahovecit mbahen homazhe dhe nderime në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve. (Nagac, ora 10:00)

- Mbahet konferencë e përbashkët me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Autizmit, organizuar nga Zyra e Kryeministrit - Zyra për Qeverisje të Mirë në bashkëpunim me organizatën Autizmi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Vetëdijesimit për Autizëm “Action for Health”& “Artistët për Artistë” organizon hapjen e një ekpozite në të cilën do të shfaqen veprat e artisëve të cilët nëpërmjet krijimtarisë së tyre artistike do të bartin mesazhin për mbështetjen e personave me autizëm dhe familjeve të tyre. (Galeria e Arteve të Kosovës, ora 12:00)

 - Komuna e Rahovecit mban homazhe dhe nderime në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve fshatin Hoçë e Vogel. (Hoçë e Vogel, ora 12:00)

- Për të shënuar 2 Prillin, Ditën Botërore të Autizmit do të marshohet me qëllimin e ngritjes së vetëdijes për Çrregullimin e Spektrit të Autizmit nën moton “Ec me mua, çdo hap numrohet”. (Marshi do të nis nga Sheshi “Skënderbeu”, ora 12:00)

- Kombëtarja e Kosovës U19, femrat, zhvillon dy ndeshje miqësore kundër Kombëtares së Shqipërisë U19. (Palestra e Sporteve në Shqipëri, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 1 prill 2022

- Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës së bashku me biznesin anëtarë “Relux” organizojnë ceremoninë e eksportit të 11 kamionëve të ngjyrave dhe fasadës, të gjitha këto prodhime vendore. (Objekti i fabrikës Relux në Qagllavicë, ora 10:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, Çohu! mban tryezën “Degradimi i vazhdueshëm mjedisor”, me temat: Përfundimi i “jetëgjatësisë” së deponive të mbeturinave – rreziku nga deponia e Mirashit; dështimi i institucioneve shtetërore për t’i mbrojtur lumenjtë dhe lidhjet politike të gurthyesve me politikën. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të librave "Dhe unë jam njeri"  e  Lulëzm Krasniqit dhe "Njeriu i lartësive" i Gëzim Saraçit. (Biboteka Kombëtare, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrim Evropian lidhur me Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2022-2026. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)  

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama do të vizitojë njërën nga 18 pikat e reja ushqyese për qenve endacak, e që numrin e këtyre pikave e ngritë në 23. (Parku Universitar, në mes të "Kishës Ortodokse Serbe” dhe Fakultetit të Edukimit, ora 16:00)

- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë organizon ceremoninë e hapjes së ndërmarrjes së parë gjermano-kosovare “KICK Engineering & Manufacturing Kosovo” në kuadër të Zhvillimit të Bizneseve Gjermano-Kosovare në Kosovë, që do të mundësojë themelimin e parkut të biznesit gjerman në fushën e inxhinierisë mekanike në Kosovë. (Hotel Garden, 18:30)

Ngjarjet e datës 31 mars 2022

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 9:00)  

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në vazhdën e aktiviteteve për fushën e Efiçiencës së Energjisë organizon tryezën për prezantimin dhe publikimin e dokumentit “Tipologjia dhe Performanca Energjetike e Ndërtesave të Banimit në Republikën e Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë mban konferencën ku do të bëhet prezantimi i raportit vjetor mbi monitorimin e gjykimeve mbi krimet e luftës dhe veprave penale të motivuara etnikisht dhe politikisht në Kosovë gjatë vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e Kërkesës për miratimin e Buxhetit për Komunat: Gjakovë, Prizren, Suharekë, Malishevë, Vushtrri, Mitrovicë dhe Podujevë pas aprovimit të Buxhetit për vitin 2022 nga Kuvendet Komunale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Asociacioni i letrarëve dhe artistëve Art Club "Rifat Kukaj" mban takim letrar me shkrimtarin Adem Gashi. (Bibloteka Kombëtare, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, 13:30) 

- Partia Socialdemokrate mbanë aksion pranë Teatrit Kombëtar. (sheshi "Skënderbeu", ora 15:00) 

 

Ngjarjet e datës 30 mars 2022

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me Ministren e Arsimit, ShkencÑ‘s, TeknologjisÑ‘ dhe Invacionit, ArbÑ‘rie Nagavci, dhe MinistÑ‘rin e PunÑ‘ve tÑ‘ Brendshme, Xhelal Sveqla për të diskutuar rastet e dhunÑ‘s nÑ‘pÑ‘r shkolla, si dhe masat e ndÑ‘rmarra nga ana e Institucioneve kompetente. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Institutit Riinvest të i’u ftojmë të merrni pjesë në debatin me temën “E ardhmja e thëngjillit në Kosovë”. (Hapësirat e Institutit Riinvest, rruga Lidhja e Prizrenit, nr.56 në Prishtinë, ora 10:00)

- Banka Qendrore dhe Fondi i Kursimeve Pensionale raportojnë para Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere lidhur me zhvillimet e fundit në tregjet financiare dhe ndikimi i tyre në kursimet e qytetarëve dhe rreth stabilitetit financiar në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)  

- Mbahet seanca e 6-të e rregullt e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Ndërtesa e Kuvenditet Komunal te Mitrovicës, ora 10:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, në bashkëpunim në bashkëpunim me Drejtorinë për Hulumtime, Bibliotekë dhe Arkiv të Kuvendit organizon tryezën e diskutimit me temë "Rregullimi ligjor i konsumimit të pijeve energjike dhe të pagazuara me sheqer të shtuar”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e tretë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL mban konferencë për media me c’rast do të bëjë publikimin e raportit të monitorimit të përzgjedhjes së disa pozitave të larta shtetërore. (Hotel Prishtina, ora 10:30)

- Banka Botërore në bashkëpunim me Doganën e Kosovës prezantojnë një studim i cili ka matur kohën e zhdoganimit të mallrave nga momenti i hyrjes e deri në përfundim të procedurave doganore si në eksport po ashtu edhe në import. (Swiss Diamond, ora 11:00)

- Në 23 vjetorin e masakrave të bëra nga forcat serbe në fshatin Opterushë të Rahovecit mbahen homazhe dhe nderime në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve. (Opterushë, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve sektori i  ndërtuesve dhe prodhuesve të materialit ndërtimor ju ftonë të merrni pjesë në konferencën për media me temë: Pengesat dhe Sfidat e sektorit të ndërtimtarisë në Kosovë. (Salla e konferencave e AKB-se, Lagja Tophane, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban homazhe dhe nderime në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve fshatin Hoçë e Vogel. (Hoçë e Vogel, ora 12:00)

- Innovation Centre Kosovo në bashkëpunim me Librarinë Dukagjini organizojnë takimin e dytë të "Book Club". (Innovation Centre Kosovo, ora 17:30)

   

Ngjarjet e datës 29 mars 2022

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport, dhe Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizojnë tryezën me temë “Integrimi i politikave dhe shërbimeve për trajtimin e dhunës ndaj fëmijëve, me fokus në shkollë”. (Hotel Prishtina, ora 9:30)  

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin për Politikë të Jashtme të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kabineti i kryetarit, ora 9:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhu me punën e ministrisë për vitin 2021 dhe planin e punës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED mban konferencë për media ku do të prezantohet analiza me titull “Rregullorja e re e Punës së Kuvendit: mes nevojës për efikasitet dhe respektim të Kushtetutës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal formon grupet punuese për shqyrtimin e Projektligjit për Sistemin e menaxhimit të performancës së komunave dhe skemën e grantit të bazuar në performancë dhe shqyrtimin e Projektligjit për Qeverinë e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

-  Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese mban testimin me shkrim të kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë do të takojë Komisionin për Politikën e Jashtme të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 11:00)

- Kosovo 2.0 organizon tryezë të rrumbullaket për rregullimin dhe vetërregullimin e mediave. (Lapidariumi në Oborrin e Muzeut Kombëtar, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit të auditimit të performances “Optimizimi i resurseve njerëzore dhe pajisjeve teknike mjekësore për t’iu përgjigjur nevojave të pacientëve me COVID-19”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës përuron dy romanet e Lutfi Dervishit, "Në frontin e lirisë me UÇK-në" dhe "Hijet". (Lokalet e LSHK-së në Mahallën e Muhaxherëve, Kulla e zotnisë, në Prishtinë, ora 12:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Policinë Ushtarake në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:30)

Ngjarjet e datës 28 mars 2022

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare në të cilën do të mbahet debat parlamentar për politiken e jashtme. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Cyber Security andPrivacy organizon një aktivitet kundër lajmeve të rreme dhe dezinformimit. (Sheshi ”Zahir Pajaziti”, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, pret në takim një delegacion të Federatës së Xhudos së Kosovës. (zyra e Kryetarit, ora 12:00) 

- Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (para Kuvendit të Kosovës, ora 13:15) 

Ngjarjet e datës 27 mars 2022

- Kombëtarja e Kosovës zhvillon stërvitjen e radhës dhe të fundit për këtë grumbullim në Prishtinë. (Stadiumi "Fadil Vokrri", ora 10:00)

- Komuna e Deçanit, në bashkëpunim me Federatën e Skitarisë së Kosovës dhe me Shoqatën Bjeshkatare Alpine ‘’Shkëlzen Haradinaj’’, për herë të pestë, organizojnë garën e skijimit ‘’Kupa e Gjeravicës’’. (Bjeshka e Belegut , ora 10:00)

- Në kuadër të Manifestimit përkujtimor kushtuar 23 vjetorit të Masakrës së Izbicës, është organizuar një vrapim i ashtuquajtur si "Vrapimi i Marsit" pjesmarrës do ketë nga kosova dhe  tgjitha trojet shqipetare . (Pran kompleksit Memorial në Izbicë, ora 10:00)

- Në shënim të Ditës Botërore të Teatrit Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për teatër. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 26 mars 2022

- Federata e Pingpongut organizon kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë. (Shkolla e mesme dhe e ulët Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Presidenti Agim Ademi do ta shpalosë programin e tij për mandatin e ri katërvjeçar. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca,  dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti bëjn homazhe dhe merr pjesë në Tubimin Përkujtimor në fshatin Krushë e Madhe. (Kompleksi Memorial në Krushë te Madhe, ora 11:00)

- Në 23 vjetorin e masakrave të bëra nga forcat serbe në fshatin Krushë e Madhe të Rahovecit mbahen homazhe dhe nderime në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) mban Kuvendin e Punës. (Hotel “Four Points by Sheraton, Prishtina”, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në përvjetorin e Masakrës së Krushës së Vogël, bën homazhe dhe merr pjesë në ceremoninë e rivarrimit të shtatë viktimave të Masakrës së Krushës së Vogël. (Krushë të Vogël, ora 11:40)

- Mbahet ceremonia e varrimit të shtatë viktimave të Masakrës së Krushës së Vogël. (Kompleksi i Varrezave të Martirëve në fshatin Krushë e Vogël, Komuna e Prizrenit, ora 12:00)


 
 

Ngjarjet e datës 25 mars 2022

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Perparim Rama nënshkruan një Marrëveshje Bashkëpunimi me Ministrin e Mbrojtjes Armend Mehaj. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 8:30)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal organizon ditën e dytë të konferencës ndërkombëtare me titull: “Sfidat dhe perspektiva e zhvillimit rajonal në Ballkanin Perëndimor”. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë do të organizojë ceremoninë e nënshkrimit të Marrëveshjes për Grante - “Programi i Granteve të Përputhshme”, që realizohet në kuadër të “Projektit të Konkurueshmerisë dhe Gatishmërisë për Eksport” dhe që financohet nga Banka Botërore. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 10:00)

- Në 23 vjetorin e masakrave të bëra nga forcat serbe në fshatin Brestoctë Rahovecit mbahen homazhe dhe nderime në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve. (Fshati Brestoc, ora 10:00)

- Ministri të Mbrojtjes Armend Mehaj mban konferencën për media në të cilën dp të bejë prezantimin  e arritjeve një vjeçare të Ministrisë së Mbrojtjes. (Ministria e Mbrojtjes, ora 10:20)   

 - Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Komisionin Parlametar për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Në 23 vjetorin e masakrave të bëra nga forcat serbe në fshatin Fortesë Rahovecit mbahen homazhe dhe nderime në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve. (Fshati Fortesë, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, do të mbajë konferencën e rregullt për medie. (Ndërtesa e MASHTI, ora 12:00)

- Në 23 vjetorin e masakrave të bëra nga forcat serbe në fshatin Celinë të Rahovecit mbahen homazhe dhe nderime në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve. (Fshati Celonë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 24 mars 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti bashkë me kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bëjnë homazhe te busti i ish Sekretares së Shtetit, Madeleine Albright. (Sheshi “Madeleine Albright”, afër monumentit Newborn, Prishtinë, ora 09:45)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton aplikacionet e kandidatëve për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast do të bëjë publikimin e Raportit mbi Monitorimin e Publikimit të Aktgjykimeve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET organizon kafen e miqësisë dhe falenderimeve për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe. (Lokali “Mon Ami” në “The Village - Shopping&Fun” Ferizaj, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Rajonal organizon konferencën ndërkombëtare me titull “Sfidat dhe perspektiva e zhvillimit rajonal në Ballkanin Perëndimor”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në nderim të ‘’Epopesë së Dukagjinit’’ dhe fillimit të bombardimeve të NATO-s në Kosovë mbahen homazhe në ‘’Kompleksin Memorial të Dëshmorëve’’ në Gllogjan. (Gllogjan, ora 10:00)

- Grupi i Grave Deputete bën homazhe te busti i ish-Sekretares Amerikane të Shtetit, Madaleine Albright. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e veçantë lidhur me shënimin e 23-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Federata e Futbollit të Kosovës bën prezantimin e përzgjedhëses së Kombëtares së Kosovës në konkurrencën e femrave. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Raport i monitorimit të Qendrës Kombëtare për Njohje të Diplomave 3". (Zyret e ORCAs, Rr. Henrik Bariç, afër Gjimnazit "Sami Frashëri", ora 11:00)

- Në shenjë resketi e falënderimi për 23 vjetorin e intervenimit të NATO-s në Kosovë dhe shenjë respekti të përjetshëm për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, promovohet libri "Gjenocidi serb mbi shqiptarët 1844 - 1999 të autorëve Nusret Pllan e Agim Aliçkaj. (Bibloteka Kombëtare, ora 12:00)

- Në nderim të ‘’Epopesë së Dukagjinit’’ dhe fillimit të bombardimeve të NATO-s në Kosovë mbahet manifestimi qendror i ‘’Epopesë së Dukagjinit’’ Ora 12:00)

- Mbahet seanca e rregullt plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 13:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës U21. (Hajvali, ora 14:00)

- Organizohet grumbullimi i përfaqësueses së Kosovës U19 lidhur me pregaditjeve për kualifikime në Kampionati Evropianë. (Hotel Trofta në Istog, ora 17:00)

- Zhvillohet miqësorja Kosovë vs Burkina Faso. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:00)


 

Ngjarjet e datës 23 mars 2022

- Në nderim të ‘’Epopesë së Dukagjinit’’ dhe fillimit të bombardimeve të NATO-s ora e parë mësimore në të gjitha shkollat e Komunës së Deçanit, i kushtohet 24 Marsit 1998 dhe 24 Marsit 1999. (Shkollat e Deçanit, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton kërkesën për caktimin e lartësisë së kompensimit të deputetit për funksion udhëheqës dhe kompensimin e shpenzimeve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Forumi Ekonomik i Grave në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung dhe Iniciativa për Stabilitet në Kosovë organizojnë diskutimin për Ligjin e punës, me fokus në dispozitat të cilat rregullojnë lejen e lehonisë dhe lejen prindërore, për të punësuarit. (Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit Alban Hyseni takohet me ambasadorin e Maqedonisë në Kosovë. (Zyra e krytarit Hyseni, ora 10:00)

- Në nderim të ‘’Epopesë së Dukagjinit’’ dhe fillimit të bombardimeve të NATO-s mbaht krosi ‘’Rruga e Lirisë’’ me nxënësit e shkollave fillore. (Fshati Gllogjan, ora 10:00)

- Zyrtari për Ndërmarrje Private në USAID, Methju Kulinane do t'i bashkohet kryetarit të Komunës së Gjakovës Ardian Gjinit, me rastin e hapjes së Panairit për Orientim në Karrierë të organizuar nga të rinjtë e Gjakovës. (Pallati i Kulturës në Gjakovë, ora 10:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U21 të Kosovës. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 10:30)

- Hapet ekspozita ‘’Nismëtarët e Lirisë’’, nga artisti Besart Gashi. (Kompleksi Memorial i Dëshmorëve në Gllogjan, ora 10:30)

- Zhvillohet ndeshja Gjermani - Kosovë  WU17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 11:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" në bashkëpunim me Gjimnazin "Hivzi Sulejmani" nga Fushë Kosova organizon aktivitetin me moton "Falenderim për NATO-n me rastin e 23 vjetorit të sulmeve ajrore të NATO-s  mbi forcat paramilitare e militare serbe në luftën e Kosovës 1998/99". (Shtatorja e Presidentit Bill Clinton në Prishtinë, ora 11:00)  

- Mbahen homazhe në ‘’Kompleksin Memorial të Dëshmorëve’’ në Jabllanicë. (Jabllanicë, ora 11:00)

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media, në sheshin Skenderbeu. (para ndërtesës së Qeverisë, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit Alban Hyseni takohet me ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë. (Zyra e krytarit Hyseni, ora 12:00)

- Mbahen homazhe në ‘’Kompleksin Memorial të Dëshmorëve’’ në Koshare. (Koshare, ora 12:00)

 - Shoqata "Miqtë e Amerikës" në bashkëpunim me Gjimnazin "Hivzi Sulejmani" nga Fushë Kosova organizojnë manifestimin qendror. (Gjimnazi "Hivzi Sylejmani" në Fushë Kosovë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit Alban Hyseni takohet me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi dhe ambasadorin e Shqipërisë Qemal Minxhozi. (Zyra e krytarit Hyseni, ora 13:00)

- Zhvillohet ndeshja Slloveni - Austri WU17. (Stadiumi “ Zahir Pajaziti”, ora 15:00)

- Mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:30)

- Komuna e Prishtinës organizon ceremoninë e dekorimit të familjarëve të 116 dëshmorëve të Brigadës 138 “Agim Ramadani”. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 16:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)

- Mbahet konferenca për media e Burkina Fasos. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Burkina Fasos. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:00)

- Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës organizon ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të themelimit. (Hotel Emerald, ora 18:30)

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)