27 Shtator 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 dhjetor 2016

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Forumit të Rinisë së LDK-së, e në të cilin do të marrë pjesë edhe Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Hotel Emerald, ora 10:00)

Ngjarjet e datës 24 dhjetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa dhe ministri i Financave, Avdullah Hoti mbajnë konferencë për gazetarë ku do të flitet për miratimin e Buxhetit për vitin 2017. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, në të cilën do të shpalosen rezultatet e një sondazhi të realizuar me të rinj të moshës 17-21 vjeç, që ndër të tjera tregon edhe për preferencat e të rinjve për subjektet politike në Kosovë dhe liderët që ata parapëlqejnë. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Në serinë e parë të forumit AABtalks, do të behët prezantimi i Behgjet Pacollit në temën “Si të bëhesh i suksesshëm”. (Teatri i AAB “Faruk Begolli”, ora 11:00)

- Akademia jCoders, në bashkëpunim me Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike të Universitetit të Prishtinës, kësaj radhe fund vitin e presin me shumë inovacion të gërshetuar në një ngjarje të vetme - Hackathonin -Ditën e Kodimit më të madh të organizuar deri më tani në Kosovë. (Fakulteti e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 23 dhjetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me komunën e Prizrenit organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Prizren ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel qendror dhe lokal. (Hotel OK në Prizren, ora 9:30)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të merr pjesë në “Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në të cilën do të prezantoj Pakon fiskale dy për vitin 2017. (Hotel OK në Prizren, ora 9:30)

- Mbahet konferenca e dytë kombëtare për siguri në rrugë "Identifikimi i faktorëve kryesor që ndikojnë në sigurinë e lëvizjes së nxënësve në rrugë". (Oobjekti i Kolegjit Tempulli, ora 10:00)

- Zyra e Rinisë Evropiane në Kosovë dhe Ministria e Administratës Publike organizon cermoninë e kampanjes nacionale ”Rinia në administratë fuqi për të ardhmen”. (Holli i ndërtesesë së re të Qeverisë, ora 10:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban konferencën për media, ku Bordi i Drejtorëve dhe Menaxhmenti i Agjencisë do të bëjnë prezantimin e punës dhe aktiviteteve përmbledhëse të Agjencisë Kosovare të Privatizimit gjatë vitit 2016. (Selia qendrore e AKP-së, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban tryezën e diskutimit “Dialogu në udhëkryq: çka pas murit?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën "Konsumimi i produkteve vendore në Kosovë". (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Drejtoria Rajonale e Policisë së Koosvës në Pejë mban konferencë për media në të cilen do të prezantohen të arriturat e policisë në ketë regjion gjatë vitit 2016, si dhe do të ndahen letër falënderime për zyrtarët policor për shërbim të dalluar dhe profesional. (Salla e Administratës së PK-së në Pejë, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe te varri i Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:15)

- Administrata Tatimore e Kosovës organizon konferencën lidhur me të arriturat e ATK-së gjatë vitit 2016. (Zyrët qendrore te ATK-së, ora 11:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën Presidenti, Hashim Thaçi do t'i adresohet deputetëve. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Drejtuesit e KEK-ut dhe Kryetari i Komunës së Obiliqit bëjnë përurimin e punimeve të ndriçimit të rrugës Obiliq - Mazgit në gjatësi prej rreth 5km. (Hyrja në Mazgit nga Obiliqi, ora 11:00)

- Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës mban konferencën e fundvitit për media. (Foajeu i Teatrit Kombëtar, ora 11:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës do të mbajë një konferencë me gazetarë lidhur me arritjet dhe sfidat që e presin SBASHK-un në vitin e ardhshëm. (Selia e SBASHK-ut në Qendrën e studentëve, ora 12:00)

- Lidhja Demoratike e Kosovës do të shënojë 27-vjetorin e themelimit të saj. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Pejë mban një aktivitet lidhur me dështimet dhe keqperdorimet e Gazmend Muhaxherit. (Para Administratës Komunale në Pejë, ora 13:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon një koktej me rastin e përurimit të objektit, sallave dhe zyreve të organizatës. (Objekti i OVL të UÇK-së, ora 13:00)

- Mbahet promovimi i dy librave të rinj të Enver Hasanit. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 16:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me IPKO Foundation, organizojnë ngjarjen kryesore ku do të shpallen fituesit e “Game Over, Corruption”. (Teatri ODA, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 22 dhjetor 2016

- Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe Drejtoresha e BERZH-ës për Kosovë Elena Petrovska nënshkruajnë marrëveshjen ndërkombëtare të garancisë shtetërore për linjën e dytë kreditore ndaj Fondit për Sigurimin e Depozitave, ndërmjet Ministrisë së Financave, Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Fondit për Sigurimin e Depozitave. (Ndërtesën e  Qeverisë, salla P-32, ora 9:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- ATRC organizon tryezen e ekspertëve në kuadër të Kampanjës “Drejtësia dhe Qytetarët”, e cila mbështetet nga National Endowment  for Democracy. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Me rastin e përmbylljes së vitit kalendarik 2016, Institucioni i Avokatit të Popullit organizon konferencë për media në të cilën do të behët prezantimi i të dhënave preliminare për 2016. (Hotel Sirius, ora 11:00)

-  Federata e Sindikatave të Shërbyesve Civilë të Republikës së Kosovës do të mbajë konferencë për media. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, znj. Mirjana Jevtic do të takohet me Ambasadorin e Hungarisë në Kosovë  H.E. László Márkusz. (Kabineti i Ministres Jevtic, ora 13:00)

- Community Building Mitrovica organizon takimin përmbyllës për këtë vit kalendarik. (Restorant - Va Piano në Mitrovicë, ora 13:00)

- Spitali Neuromedica nga Maqedonia bën lansimin e seminarit “Seminar Neuromedica 2016”. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin për Punë të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë, Angelino Alfano. (Kabineti i Presidentit Thaçi, ora 16:20)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, organizon konferencën vjetore për vitin 2016,  ku do të prezantohen të arriturat nga fusha e vetëqeverisjes lokale 2016, si dhe planet për vitin 2017. (Hotel Emerlad, ora 17:30)


Ngjarjet e datës 21 dhjetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00­­­)

- Mbahet takimi i 126 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e nëntë e Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të vizitojë komunën e Ferizajit me ç'rast do të përurohen tri projekte infrastrukturore. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Konferencën e katërt të ambasadorëve, e cila po i zhvillon punimet në Prishtinë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës mban konferenca e fundvitit për media ku do të prezentantohen aktivitetet dhe sukseset që e kanë përcjell industrinë e filmit kosovar në vitin 2016. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj dhe Kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, do të bëjnë  inaugurimin e projektit: Ndërtimi i ujësjellësit ne fshatrat Cerrcë, Lubozhdë dhe Prigodë. (Komuna e Istogut, ora 13:00)

- Bëhet nënshkrimi i marrëveshjes për bashkëpunim institucional në mes të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë dhe Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina.” (Zyrs e Rektorit të Universitetit të Prishtinës, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon ngjarjen Startup Weekend Prishtina e cila është organizuar nga Kosovo Innovation Center. (Ndërtesa e Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, ora 15:00)

- Përfaqësues të Policisë së Kosovës dhe Doganës së Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme lidhur me konfiskimin e një sasie të konsiderueshme të narkotikëve dhe arrestimin e personave të dyshuar. (Salla e Administratës se PK-se, ora 15:00)

- Komuna e Mitrovicësdo organizon ceremoninë e inagurimit te Sheshit ne qender te Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 17:00)

- Mbahet asamblea e shtatë zgjedhore të Komitetit Olimpik i Kosovës për Ciklin Olimpik 2017 – 2020. (Hotel Swiss Diamond, ora 17:00)

- Grupi i vetëorganizuar i të rinjëve nga Prizreni organizon ndezjen e qirinjëve në shenjë respekti dhe përkujtimi për viktimat e sulmit të 19 dhjetorit në Berlin. (Sheshi Shatërvan, Prizren, ora 18:00)

 

Ngjarjet e datës 20 dhjetor 2016

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me komunën e Gjilanit organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Gjilan ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel qendror dhe lokal. (Restaurant “Vali Ranch”, fshati Përlepnicë, Gjilan, ora 9:30)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahet debat parlamentar lidhur me rastin Astrit Dehari, sipas kërkesës së 40 deputetëve nënshkrues. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës, përkatësisht Komisioni i përzgjedhur, fillon me procedurën e vlerësimit të gjendjes së banimit të familjeve, sipas dokumenteve ekzistuese  në lëndët e tyre. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bënë prezantimin e të dhënave të “Hulumtimit gjithëpërfshirës të duhanpirjes tek të rinjtë, GYTS 2016”. (Ndërtesa e  IKSHPK-së, ora 10:00)

- Organizata joqeveritare Syri i Vizionit nga Peja në partneritet me organizatën Save the Children, do të realizojë konferencën nacionale "Përfshirja e fëmijëve në vendimmarrje". (Hotel “Afa” në Prishtinë, ora 11:00)

- Dogana së bashku me UNDP do të prezantojnë  të gjeturat e hulumtimit cili synon të identifikoj përhapjen e korrupsionit. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë në bashkëpunim dhe financiarisht të mbështetur nga UNICEF, organizojnë ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për gazetari në fushën e mbrojtjes së fëmijëve në Kosovë për vitin 2016. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës bën promocionin e katalogut  të ekspozitës Çmimi AR -  eicioni i parë, dhe përmbyllja e ekspozitës e kuruar nga Mehmet Behluli dhe Lulzim Zeqri u hap më 10 nëntor. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

 

- Ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, znj. Mirjana Jevtic do të takohet me Ambasadorin Britanik në Kosovë, z. Ruairi O’Connelli. (Kabineti i Ministres Jevtic, ndërtesa Rilindja, ora 12:00)

- Iniciativa Qytetare për Veprim organizon aksion simbolik kundër ndërtimit të murit ndarës në Mitrovicë dhe kundër ekipit negociator të Kosovës të përbërë nga Isa Mustafa, Edita Tahiri dhe Agim Bahtiri.  (Para qeverisë së Kosovës, ora 13:00)

- Koalicioni K10 organizon tryezën e rrumbullakët mbi Pakon Bazike të Sigurimeve Shëndetësore e cila synon diskutimin e përmbajtjes së pakos bazike të sigurimeve shëndetësore të obligueshme, implementimi i së cilës është planifikuar të fillojë në Janar të 2017.  (Swiss Diamond Hotel, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e dhurimit të çarçafëve dhe çantave morgu për Klinikën univerzitare të Kosovës, vlera e së cilës kap shumën 130,000 dollarë amerikan. (Klinika Kirurgjike, ora 14:00)

- Instituti per Avancim Ligjor dhe Demokratik organizon tryezën e rrumbullaket me temë "Problemet ne sistemin e drejtesise nga kendveshtrimi i praktikanteve" ku do te marrin pjese praktikantet e Gjykatave, Prokurorive, Avokateve, Notereve, Permbaruesve Privat, Ministrive, etj. (Salla e konferencave Orion, ora 15:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)


Ngjarjet e datës 19 dhjetor 2016

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale mban dëgjim publik për Projektligjin për Inspektoratin shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon konferencë për media do të në të cilen do të prezantohen të arriturat e Policisë gjatë vitit 2016, si dhe do të ndahen Medalje dhe Letër falënderime për zyrtarët policor për shërbim të dalluar dhe profesional. (Salla e Administratës së PK-së, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i projektligjit për legalizimin e armëve dhe dorëzimin e armëve të vogla dhe të lehta, municionit dhe mjeteve eksplozive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të mbahet diskutim lidhur me [rojektbuxhetin e MKRS dhe Ministrinë e Diasporës për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e shtatë e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00 - shtyhet për ora 12:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme në të cilen do të behët shqyrtimi i projektbuxhetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  S-II, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë bën prezantimin e organizuar nga Koalicioni për KOMRA mbi humbjet njerëzore dhe kampet e mbajtjes se periudhës se luftërave ne ish-Jugosllavi si dhe në prezantimin e hartës interaktive të narrativit “Shuarja e Historisë dhe Kujtesës”. (Hotel “Sirius”, ora 11:00)
 
- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe znj. Teuta Danuza - person koordinues për Kornizën Kombëtare të Kualifikimeve do të mbajnë konferencë për media lidhur me referencimin, apo lidhjen zyrtare të Kornizës Kombëtare të Kualifikimeve me Kornizën Evropiane të Kualifikimeve. (Ndërtesa e MAShT, ora 11:00)

- Komuna e Suharekës do të nis një aksion i madh humanitar me moton "Shijo dhe Ndihmo!". (Sheshin "Fadil Vata" në Suharekë, ora 12:00)

- Caritas Kosova organizon konferencën përmbyllëse për të prezantuar të arriturat e projektit ‘Ri-integrimi i të burgosurve pas lirimit’ ku po ashtu, gjatë kësaj konference do të shfaqet filmi dokumentar me titull ‘Përtej Portave’. (Kinema ABC,ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në vënien e gurthemelit të Qendrës së Kulturës në Obiliq. (Obiliq, ora 13:30)

 

- Inspektorati Policor i Kosovës do të mbajë një konferencë të jashtëzakonshme për media. (Ndërtesa e IPK-së në Hajvali, ora 16:00)

- Organizohet hapja e 'Javës së Dizajnerëve' në dyqanin e bamirësisë Teshavesha. (Dyqani 'Teshavesha', ora 17:30)
 
- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën e Ambasadorëve. (Hotel Swiss Diamond, ora 19:00)

- Kompania Mabetex Group, organizon ceremoni, me rastin e 25 vjetorit. (Hotel Emerald, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 18 dhjetor 2016

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me hapjen e Vendvotimeve. (Selia e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Prishtinë, ora 7:30)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të vizitojë Qendrën e Votimi në Poklek. (Shkollën e Mesme Teknike, në Poklek, ora 9:30)

- Demokracia në Veprim organizon konferencën për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit të votimit në Drenas dhe daljen në zgjedhje. (Restorant Hajdini afër City Grill në Drenas, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor dhe pjesëmarrjen në votime deri në orën 11:00. (Selia e KQZ-së, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyra e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor dhe pjesëmarrjen në votime deri në orën 15:00. (Selia e KQZ-së, ora 15:30)

- Dega e Nismes për Kosovën në Drenas therret konferencë për medie. (Shtabi zgjedhor i degës së Nismes në Drenas, ora 17:00)

- Demokracia në Veprim organizon konferencën për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit të votimit në Drenas dhe daljen në zgjedhje. (Restorant Hajdini afër City Grill në Drenas, ora 18:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor; mbylljen e Vendvotimeve dhe numrin e pjesëmarrjes në votime. (Selia e KQZ-së, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 17 dhjetor 2016

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të zhvilloj konsultimin e parë publik me Odën e Ekonomike Kosovare lidhur me Pakon e dytë fiskale. (Ndërtesq e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet kongresi i VII-të zgjedhorë dhe 25 vjetori i Partisë Liberale të Kosovës. (Restoran OITA 2, rruga e transitit në Gjakovë, ora 11:00)

 

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës përmes projektit Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për avokim të lirisë së medias dhe sigurisë së gazetarëve do të lansojë raportin hulumtues të gjendjes së mediave në vend. (Lokalet e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës se Malishevës mbahet ceremonia e zbulimit të bustit të Dëshmorit të Kombit - Habib Zogaj me nofkën “Arbëri”. (Palestra sportive “Habib Zogaj”, në Malishevë, ora 12:00)

- Mbyllen Lojrat e IV sportive, përkatësisht turnirin sportiv në futboll të cilat organizohen në shenjë respekti dhe përkujtimi për Heroin Enver Zymeri dhe Zyrtarët Policor të rënë në detyrë. (Akademia për Siguri Publike në Vushtri, ora 12:00)

- Banja e Pejës Onix Spa do të mbajë konferencën e parë në rajon mbi Balneo - Fototerapinë. (Banja e Pejës, ora 13:00)

- Ambasadori i SHBA-ve, Greg Delawie, do të mbajë fjalimin hyrës në ceremoninë e shpërblimeve të “Festivalit të Filmit të Rinisë 2016” që organizohet nga Këshilli Rinor i Ambasadës së SHBA-ve në Kosovë në partneritet me Qendrën Inovative të Kosovës. Ambasadori Delawie poashtu do t’ju dorëzojë shpërblimet filmbërësve fitues. (Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 16 dhjetor 2016

- Zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, do të takohet me  Kryesuesin e  Kuvendit të Komunës së Prishtinës, Halim Halimi për të diskutuar lidhur me Ligjin për Kryeqytetin e Republikës së Kosovës-Prishtinën. (Zyra e Kryesuesit të Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën lidhur me fuqizimin e masave për zbatimin e Ligjit për Kontrollin e Duhanit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Këshilli Drejtues i Sindikatës të Policisë së Kosovës në shenjë respekti dhe përkujtimi për Heroin Enver Zymeri dhe Zyrtarët Policor të rënë në detyrë organizon Lojrat e IV sportive, përkatësisht turnirin sportiv në futboll. (Akademia për Siguri Publike në Vushtri, ora 9:30)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon konferencën ndërkombëtare - Rruga Evropiane e Kosovës Përtej Iluzioneve dhe Simbolikës: Në Kërkim të ‘Rrugës së Tretë’. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Kuvendin e Republikës së Kosovës organizon tryezën e diskutimit me temë “Impakti i Marrëveshjeve të dialogut Kosovë-Serbi në rajonin e Gjilanit”, që ka për qëllim të promovoj bashkëbisedimin në mes deputetëve të rajonit të Gjilanit, përfaqësueseve të Komunës së Gjilanit, shoqërisë civile si dhe qytetarëve lidhur me procesin e dialogut Kosovë – Serbi. (Hotel Kristal në Gjilan, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Gazetari Hulumtuese - Preportr e cila funksionon në kuadër të Organizatës për Demokraci dhe Antikorrupsion Çohu!  organizon konferencën ku do të prezantohet hulumtimi mbi ndikimin e granteve dhe subvencioneve në fushën e bujqësisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet konferenca për media e cila shënon hapjen zyrtare të thirrjes për aplikime për Konferencën Ndërkombëtare Studentore të Universitetit të Prishtinës - UPISC’17. (Rektorati i Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës organizon konferencë për media për të bërë përmbylljen e projektit të financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë si dhe për të bërë lansimin e broshurës “Grante të Vogla, Ndryshime të Mëdha”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Komuna e Prishtinës organizojnë panairin dimëror për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme dhe bizneset e sapoformuara për promovimin e produkteve të tyre dhe poashtu për lehtësimin e shkëmbimeve biznesore. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në hapjen e Qendrës Tregtare ETC në Ferizaj. (Qendra ETC-Ferizaj, ora 12:00)

- Iniciativa Qytetare për Veprim organizon aksion simbolik lidhur me ndërtimin e murit të ndarjes së Mitrovicës.( Para zyrës së BE-së në Prishtinë, ora 13:00)

- Publikohet raporti i ekspertëve të pavarur në rastin e vdekjës së aktivistit Astrit Dehari në Qendrën e paraburgimit në Prizren. (Zyra e avokatit Tomë Gashi, Sheshi Nënë Tereza mbi Kino ABC, ora 14:30)

 

- Liga Kosovare Kundër Tumoreve në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të Mirë - Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe Shoqata Trentino me Balkanin, bëjnë lansimin e projektit “Parandalimi i Kancerit dhe Stili i Shëndetshëm i Jetës në Kosovë”. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla nr. 38, ora 14:30)

- NISMA për Kosovën do të mbaj tubimin e mbylljes së fushatës për zgjedhjet për kryetar të komunës së Drenasit. (Hotel Nobel në Drenas, ora 18:00)

 

- Një grup artistesh dhe aktivistesh me përkrahjen e Qendres Artpolis, Rrjetit të Grave të Kosovës dhe familjes Ahmeti organizojnë mbremje artistike dhe perkujtimore per znj Sevdije Ahmeti, e cila u nda nga jeta në moshën 72 vjeqare. (Teatri ODA, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 15 dhjetor 2016

- Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës së bashku me kompaninë ajrore Wizzair mban konferencën me media dhe gazetar. (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës "Adem Jashari", ora 9:30)

- Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë organizon një tryezë të rrumbullakët lidhur me sigurimet shëndetësore, në të cilën do të diskutohet për sfidat e  implementimit të sigurimeve shëndetësore, përcjelljen e mesazhit tek opinioni kosovar se sigurimet shëndetësore po fillojnë nga janari i vitit 2017.  (Hotel 'Sirius', ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mbledh Këshillin Konsultativ për Komunitete,  i cili do të mbajë mbledhjen e përgjithshme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 10:00)

- Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm mban konferencë për media lidhur me gjetjet e raportit hetues të panelit të inspektimit të Bankës Botërore për zhvendosjen e dhunshme të banorëve të fshatit Hade. (Zyrën e KOSID, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Draft-raportit për mbikqyrjen e zbatimit të Ligjit për Shërbimin Civil në Republikën e Kosovës dhe shqyrtimi i Projektigjit për Tregtinë me Produkte të Naftës dhe Karburante të Ripërtërishme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon ngjarjen përmbyllëse te projektit të financuar nga BE-ja “Mbështetja e lëvizjës së lirë të mallrave në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Menaxhmenti i Postës së Kosovës mban konferencën e jashtëzakonshme për media. (Ndërtesa e ish-PTK-së në Lagjjen Dardania, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin në Forumin FOL Hapur, ku i ftuar është Fatmir Limaj, Kryetar i NISMA për Kosovën. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Forumi Rinor i Aleancës Kosova e Re dega në Hajvali organizon shperndarjen e dhuratave për fëmijët që janë në Qendrën Klinike Universitare. (Klinika e Pediatrisë në QKUK, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilen do të behët shqyrtimi i sëmundjes së fidaneve të mjedrave dhe shqyrtimi i kërkesës së ARRU për buxhetin e vitit 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të përurojë përfundimin e punimeve për asfaltimin e rrugës Kaçanik– Stagovë. (Komuna e Kaçanikut. ora 11:00)

- Mbahet konferenca për shtyp, përkitazi me shfaqjen më të re të Teatrit të Qytetit të Prishtinës - “Dodona” - “Aromë femre”, me tekst të Ibadete Abazit dhe regji të Elhame Kutllovcit. (Salla B e teatrit “Dodona”, ora 12:00)

- Bëhet lansimi i  fushatës ‘Promovimi i Qumështit të Freskët Vendor’. (Objekti i Agjencisë se Ushqimit dhe Veterinarisë, Zona industriale Fushë Kosovë, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa dhe drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të flasin me rastin e nisjes së fushatës promovuese të qumështit të freskët të Kosovës. (Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë e Kosovës në Fushë Kosovë, ora 13:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës do të mbajë takim me kryetarët e Kuvendeve të Sindikatave të Arsimit Fillor e të Mesëm të Komunave të Kosovës lidhur me qëndrimet pas rezultateve të testit PISA. (Selia e SBASHK-ut në Qendrën e studentëve, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme për media lidhur me murin në Mitrovicë. (Seli të PDK-së në Mitrovicë, ora 14:00)
 
- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 14:00)

- Galeria Qahili hap ekspozitën, ndejën si dhe festën e artistave, Hijet e Bardha, edicioni i tretë. (Galeria Qahili në Veternik, ora 19:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Drenas, do të mbaj tubim elektoral në kuadër të fushatës zgjedhore për kryetar të komunes së Drenasit. (Shkolla “Xheladin Gashi -Plaku”, në Komoran, ora 19:00)

- Kompania Tikvesh nga Kavadarci, Republika e Maqedonisë, e njohur për prodhimin e verëra dhe pijeve alkoolike organizon manifestimin me rastin e 130 vjetorit të punës ku edhe do të behët prezantimi dhe degustimi i verëra të kësaj kompanie. (Hotel Emerald, ora 20:00)

 

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2016

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të presë në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë të Hungarisë, Péter Szijjártó, me të cilin do të nënshkruajë edhe një Program për bashkëpunim shkencor dhe arsimor, sipas të cilit shteti hungarez ofron 50 bursa për studime bachelor, master dhe të doktoratës për studentët kosovarë.  (Kabineti i Ministrit, ora 8:15)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të pret nesër për vizitë zyrtare Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Republikës së Hungarisë Péter Szijjártó. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 8:55)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, Péter Szijjártó. (Kabineti i kryetarit, ora 9:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë organizon një konferencë për të promovuar dialogun, mirëkuptimin dhe tolerancën ndërmjet komuniteteve përmes arsimimit. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Koalicioni i OJQ-ve mbi të  drejtat e njeriut ERAC prezanton dokumentin e politikave mbi mbrojtjen sociale dhe qasjen në  shëndetësi për komunitetin transgjinor në Kosovë. (Fakulteti i Filologjisë i Universitetit te Prishtinës, ora 9:30)

- Anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane mbajn takimi informues me znj. Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuese Speciale e Zyrës së BE-së në Kosovë, për Raportin për Kosovën 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës e përkrahur nga projekti i Statistikave të Suedisë organizon konferencën me temë "Gratë dhe Burrat në Kosovë". (Agjencia e Statistikave të Kosovës, salla nr.36, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin e Këshillit për Zbatimin e Strategjisë Qeveritare për Bashkëpunim me Shoqërinë Civile 2013 – 2017. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Garë për punësim në sektorin publik? Çfarë qëndron pas saj?”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të diskutohet situata politike dhe e sigurisë pas ndërtimit të murit matanë urës së Ibrit. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Hungarisë, Peter Szijjarto. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Mbahet promovimi i librit "Kapërcimi i vetmisë", i Prof. Muhamet Mustafa. (Biblioteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- "Plus Center“ organizon hapjen solemne të Qendrës Tregtare më të madhe në Kosovë me prodhime vendore - pa serbe. (Rr. Besim Rexhepi në Ferizaj, ora 12:00)

- Publikohet udhëzuesi i Kosovës për familjet e të zhdukurve, Institucionet, proceset dhe të drejtat e familjeve. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Përurohet romani "Dosja B", që këto ditë doli nga shtypi e autorit Jusuf Buxhovi. (Ambientet e librarisë "Dukagjini" në Prishtinë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2016

- Prishtina REA organizojn konferencën ndërkombëtare “Zhvillimi i Principeve të Qëndrueshme të Menaxhimit të Mbeturinave të ngurta dhe Benefitet Sociale në Kosovë". (Hotel Amazona në Milloshevë, ora 9:30)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe programi i USAID-it Avancojmë Kosovën së Bashku, organizojnë Konferencën “Analizë mbi investimet kapitale në komunat e Republikës së Kosovës” me ç ‘rast do të prezantohet  dokumenti  lidhur me Analizën  mbi investimet kapitale në komunat e Republikës së Kosovës për periudhën 2011-2015. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet seanca ndaj të akuzuarit Atdhe Beqiri kryetar i Federates se Peshkimit. (Gjykata Themelore në Gjilan, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë Shkollën e Mesme të Lartë “Hoxhë Kadri Prishtina” në Prishtinë. (Shkolla e Mesme e Lartë “Hoxhë Kadri Prishtina”, ora 10:30)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Komunën e Gjilanit, ku do të takohet me kryetarin e kësaj komune, Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 10:40)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës do të prezantoj tri dokumente punuse lidhur me barazinë gjinore dhe anëtarësimin e Kosovës në BE. (Hotel Prishtina, ora 10:45)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Universitetin “Kadri Zeka”, me ç ‘rast do të mbajë një ligjëratë para studentëve të këtij universiteti. (Objekti i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim drejtorin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do të shqyrtohet në parim Projektligji për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit salla S-I, ora 11:00)

 

- Kryeministri Mustafa merr pjesë në vënien e gurthemelit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare. (Afër Universitetit "Kadri Zeka" ne Gjilan, 11:00)

- Batalioni i dytë i brigades 121 “ Kumanova” do të organizoj cermonin e zbulimi të pllakës përkujtimore në shtëpinë e heroit Jetë Hasani, komandatit të njësive të para të UÇK-së në Komunen e Shtimes, ku ishte bazë e celulave të para të ushtrisë së lavidshme të UÇK-së në Shtime. (Fshati Godancë në Komunën e Shtimes, ora 11:30) 

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Forcën e Sigurisë së Kosovës në Gjilan. (Batalioni i Parë i FSK-së në Gjilan, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, z. Arsim Bajrami do të marrë pjesë në takimin me drejtorët e Drejtorive Komunale të Arsimit. (Ndërtesa e Ministrisë së Arsimit, ora 13:00)

- Nën kujdesin e “City Group” dhe Ambasadës Hungareze të organizohet për herë të parë në Kosovë Forumi Ndërkombëtar I Biznesit Hungarezo-Kosovar ku do të diskutohet për infrastrukturë, Shëndetësi dhe Bujqesi. (Swiss Diamond Hotel, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 12 dhjetor 2016

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme në të cilën do të diskutohet situata aktuale në Mitrovicë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Komunën e Rahovecit. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Shërbimi Gjeologjik i Kosovës nënshkruan një Memorandum Mirëkuptimi me Shërbimin Gjeologjik të Shqipërisë. (Ndërtesa e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Salla e takimeve kati IV, ora 11:00) 

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi takohet me bizneset e Komunës së Rahovecit dhe vizitë në Bodrumin e Verarisë ‘Stonecastle’. (Bërnjak-Rahovec, ora 11:40)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të inaugurojë fillimin e punimeve për asfaltimin e rrugës që lidh fshatrat Strellc i Ulët - Isniq në komunën e Deҫanit. (Rruga që lidh fshatrat Strellc i Ulët- Isniq, ora 12:00)

 

- Ministria e Integrimit Evropian në bashkëpunim me VoRAE organizojnë takimin informativ në kuadër të Fushatës Vetëdijesuese për parandalimin e Migrimit të Parregullt dhe Liberalizimt të Vizave, në 5 komuna të ndryshme të Kosoves me target në komunitetin Romë Ashkali dhe Egjiptian. (Qendrën e Komuniteteve Jeta e Re në Prizren, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi i bën vizitë Kompanisë ‘Osa Termosistem’. (Bërnjak-Rahovec, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 10 dhjetor 2016

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës organizon Kuvendin Vjetor të 14-të të Anëtareve të RrGGK. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut - Kosovë e përkrahur nga Civil Rights Defenders organizon aksionin simbolik për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. (Sheshi Skenderbeu, ora 12:00)

-  Mbahet ceremonia e përurimit te rrugës së asfaltuar në Zhabar të Mitrovicës, më gjatësi prej mbi 1.800 metra. (Mitrovicë, ora 13:00) 
 

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2016

- Organizata PEN dhe Lëvizja Shkenca për Ndryshim, do të organizojnë kampanjën kundër ndotjes së ajrit në sheshin e Prishtinës. (Sheshin Nëna Terezë, ora 7:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim drejtoreshën e BE-së për Evropën Perëndimore dhe Ballkanin Perëndimor, Angelina Eichhorst. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30 - vetë pamje)

- Anëtarët e Komisionit Parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Punës së Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit e Kuvendit të Kosovës, me mbështetjen e UNDP, do të nënshkruajnë themelimin e Deges se Organizatës “Deputetët Global Kundër Korrupsionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 409, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media për Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit ku do të prezantohen rezultatet e shërbimit për këshilla ligjore pa pagesë për raportuesit dhe viktimat e korrupsionit. (Para Teatrit Kombëtar, ora 10:00)

- Një delegacion i Mbretërisë Jordaneze i udhëhequr nga Ministri i Punëve të Brendshme, Salameh Hamada, do ta vizitojë Komunën e Prishtinës me ç'rast do të pritet nga Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi pret në takim përfaqësuesit e Misionit të USAID-it, kryesuar nga drejtori James Hope. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00) 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në zbulimin e pllakës së objektit të Maternitetit në Kodrën e Trimave. (Kodra e Trimave afër shkollës “Zenel Hajdini”, ora  10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën me titull “Përfshirja e komunitetit në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm”, që mbahet në kuadër të projektit “Të bashkuar kundër terrorizimit”. (Asamblea Komunale e Komunës së Gjakovës, ora 11:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon prezantimin e projekteve të vogla shkencore të mbështetura nga MAShT. (Ambientet e MAShT-it, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në manifestimin solemn, në 20-vjetorin e Maternitetit. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Forumi Rinor i Aleancës Kosova e Re dega në Hajvali organizon shperndarja e dhuratave për fundvit për fëmijët me aftësi të kufizuara. (Lagjja Dardania SU 1/5, për ballë kopshtit të fëmijëve "Lulevera", ora 11:30)

- Partnerët e programit "Kërko Drejtësi", Nisma e të rinjve per te drejtat e njeriut - Kosovë, Community Building Mitrovica dhe organizata Aktiv, do të realizojnë një aksion rrugor me rastin e shënimit të dites ndërkombetare kundër korrupsionit. (Perballë Teatrit Kombëtarë, ora 11:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë znj. Nataliya Apostolova do të mbajë një ligjëratë për studentët e Universiteti Hasan Prishtina mbi temën e anti-korrupsionit. (Universiteti Hasan Pristina, Amfiteatri i Fakultetit Filologjik, ora 12:00)

- E Ngarkuara me Punë e Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë, Colleen Hyland, do të mbajë fjalim të shkurtër në konferencën përmbyllëse të “Javës Kundër Korrupsionit” ku pjesëmarrësit do të diskutojnë me 30 nxënës nga tetë shkolla të katër komunave. (Qendra e Konferencave Orion, ora 12:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Qendra për Studime të Avancuara FIT do të organizojë një konferencë që të shënoj rëndësinë e kësaj dite. (Salla e Konferencave Orion, ora 12:00)

- Oda e Avokatëve të Kosovës në bashkëpunim me Programin Kërko Drejtësi i cili përkrahet nga Departamenti i Shtetit Amerikan organizon tryezën qendrore Bench Bar për vitin 2016. (Hotel Sirius, ora 12:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media, me ç'rast flet shefi i Grupit Parlamentar Glauk Konjufca. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

-  Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, do të mbajë fjalimin hyrës në tryezën e rrumbullakët ku profesionistët dhe akterët e shoqërisë civile do të debatojnë dhe diskutojnë lidhur me integritetin e sektorit të drejtësisë. (Sirius Hotel, ora 13:00)

- Në kuadër të javës kundër korrupsionit në Kosovë  Zyra e BE-së në Kosovë dhe Këshilli Evropian, Agjencia Kundër Korrupsionit së bashku me Institutin Demokratik të Kosovës organizojnë shfaqjen e dokumentarit kundër korrupsionit. (Qendra e Informimit të BE-së, ora 14:00)

- Zyrtari i Ambasadës së SHBA-ve, Dustin DeGrande, do të mbajë fjalimin hyrës në diskutimin me studentë të juridikut, shkencave politike, dhe gazetarisë, në temën: “Çka është korrupsioni? Roli i rinisë dhe shoqërisë civile në luftimin e korrupsionit”, e organizuar nga Lëvizja FOL. ( Këndi Amerikan, ora 14:00)

- Drejtoria për Bujqësi dhe Zhvillim Ekonomik e Komunës së Mitrovicës do të organizoj një takim me përfituesit e tharëseve të bimëve mjekësore me ç'rast do të bëhet edhe nënshkrimi i kontratave të  përfituesve nga kryetari i Komunës Agim Bahtiri. (Salla e Kuvendit  të Komunës së Mitrovicës, ora 14:30)

- Agjencia kundër Korrupsionit, Zyra e BE-së në Kosovë, Këshilli i  Evropës dhe Instituti Demokratik i Kosovë organizojnë debatin me studentë, në lidhje me rininë dhe rolin e saj në luftimin e korrupsionit në kuadër të Ditës Ndërkombëtare kundër Korrupsionit. (Qendra e Informimit të BE-së, ora 14:30)

- Lëvizja FOL në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsion bën lansimin e platformës së edukimit anti-korrupsion. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 17:00)

 

- Nenshkruhet marrveshja e kualicionit  në mes AKR dega në Mitrovice dhe Vetëvendosjës dega po ashtu ne Mitrovicë, kjo marrveshje  pritet të jetë e qëndrushme deri në  qeverisjen komunale në zgjedhjet e ardhshme. (Ambientin e Komunës së Mitrovicës, ora 17:00)

- UNDP & Instituti Demokratik i Kosovës organizojnë hapjen e ekspozitës dhe shpërblejnë fotot më të mira nga fushata kundër korrupsionit. (Café Union, ora 18:00)

- BIRN organizojnë ceremoninë e ndarjes së shpërblimeve dhe një koktej rasti që do të pasojë për t’i nderuar pjesëmarrësit e sivjetmë të Bursës Ballkanike për Ekselencë në Gazetari. (SOMA Book Station ora 19:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti do të ndezë dritat e festave të fundvitit. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 19:00)

- Ambasadori Delawie do të mbajë fjalimin hyrës për koncerin e grupit “Troja” me këngë me porosi kudër korrupsionit. (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 8 dhjetor 2016

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban fjalë rasti në Konferencën me temën "Të drejtat e njeriut dhe integrimi i grupeve të margjinalizuara në Kosovë", e financuar nga Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar dhe realizuar nga Qendra e Trajnimeve dhe Burimeve për Avokim. (Hoteli  Sirius, ora 9:30)

- Ambasada Gjermane, Giz në bashkëpunim me Institutin Demokratik të Kosovës dhe Institutin e Kosovës për Drejtësi organizojnë konferencën me temë "Luftimi i korrupsionit përmes dialogut publiko - privat. (Hotel Swis Diamont, ora 10:00)

- Anulohet - Sindikata e Pavarur e RTK-së do të organizojë protestë me qëllim të kundërshtimit të keqpërdorimit të parave të punëtorëve dhe familjarëve të tyre nga ana e Menaxhmentit të RTK-së. (Oborri i RTK-TV, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve organizon tryezë diskutimi me temë “Shkalla e zbatimit të Strategjisë Kundër-Korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa, së bashku me ministrin e Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, do të mbajë konferencë për gazetarë në të cilën do të prezantohen të arriturat e Kosovës në raport me organizatat ndërkombëtare dhe fuqizimin e subjektivitetit ndërkombëtar të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Instituti Demokratik i Kosovës dhe Organizata Çohu, në emër të organizatave të koalicionit “Java kundër Korrupsionit”, në mbështetje të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Kosovë, organizojnë tryezën e diskutimit me temë “Progresi në Zbatimin e Strategjisë kundër Korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Drejtori i Misionit të USAID-it në Kosovë, James Hope, do të marrë pjesë në diskutimin publik të organizuar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike-GSJP, OJQ “Çohu”, dhe Instituti Demokratik i Kosovës-IDK, në temë “Niveli i përparimit në zbatimin e strategjisë antikorrupsion”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Institucioni i Avokatit të Popullit bën lansimin e Raportit “Të drejtat në shëndetin seksual dhe riprodhues në Kosovë: Një realitet përtej ligjit". (Swiss Diamond, ora 10:30)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizonë konferencën me titull “Përfshirja e komunitetit në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm”. (Shkolla e mesme teknike “Jonuz Zejnullahu” në Viti, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës organizon prezantimin e hulumtimit për modelet e qendrave të përbashkëta kulturore - Republika e Kosovës dhe Republika e Shqipërisë. (Sheshi 21, ora 11:00)

- Zyra BE-së në bashkëpunim me Ministrinë për Komunitete dhe Kthim, Organizatën Ndërkombëtare për Migracionin dhe komunën e Pejës organizon një inaugurim të shtëpive të reja për romët dhe familjet egjiptiane që u kthyen nga Mali i Zi. (Ndërtesa e shkollës fillore në Fshati Brestovik të komuna së Pejës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me tërhiqjen nga koalicioni me Agim Bahtirin, në Komunën e Mitrovicës. (Zyrat e LDK-së, kompleksi "Qafa", Prishtinë, ora 11:00)

- UNDP dhe Universiteti Amerikan i Kosovës organizojnë ligjëratë me Drejtorin e Organizatës “Deputetët Global Kundër Korrupsionit”. (Univerziteti Amerikan i Kosovës, ora 11:30)

- Ministri Enver Hoxhaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për pasqyrave vjetore financiare të Ministrisë së Punëve të Jashtme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 12:00)

- Bëhët ceremonia e aderimit të 50 anëtarëve të ri nga Klina. (Selia Qendrore e AAK-së në Prishtnë, ora 12:00) 

- Organizata Demokraci Plus organizon debat publik në kuadër të javës kundër korrupsion për integritetin e Organit Shqyrtues të Prokurimit. (Kuvendi i Kosovës, Salla S-II, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Levizjës, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në lansimin e projektit për persona të pagjetur.(Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- UNDP dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë ligjëratë me Drejtorin e Organizatës “Deputetët Global Kundër Korrupsionit”. (Fakulteti i Drejtësisë i Univerzitetit të Prishtinës, ora 15:00)

 

- Mbahet konferenca e OSBE-së për dialog dhe pajtim me gratë e shquara nga Prishtina dhe Beogradi. (Hotel Swiss Diamond, ora 15:30)

 

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, z.Behgjet Pacolli, mban debatin e radhës me qytetarë për Zhvillim ekonomik dhe punësim. (Kinema "Doku Kino" në Prizren, ora 16:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës - Dega në Mitrovicë mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Selia e partisë në Mitrovicë, ora 16:00)

- UNDP, në bashkëpunim me qeveritë zvicerane, daneze dhe norvegjeze, do të organizojnë një diskutim të hapur të titulluar “Cili është perceptimi publik për korrupsionin dhe mënyrat e suksesshme për t’a luftuar atë”. (Klubi letrar Dit’ e Nat’, ora 17:30)
 

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Projekti i financuar nga BE-ja organizon konferencen përmbyllëse te projektit “Mbështetja e institucioneve të Kosovës në fushën e mbrojtjes së të dhënave”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Korporata Financiare Ndërkombëtare anëtare e Grupit të Bankës Botërore dhe Agjensioni për Financim në Kosovë organizojn hapjen e ceremonisë “Avancimi i kreditimit të bujqësisë në Kosovë me praktikat më të mira globale Partneriteti AFK dhe IFC”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës takohet me delegacionin nga Mbretëria e Jordanisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbaj ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.27. (Salla e kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të pagjetur dhe Peticione i Kuvendit të Kosovës me mbështetje të OSBE-së, organizon tryezën "Zbatimi i Rekomandimeve të dala nga Raporti vjetor i Avokatit të Popullit për vitin 2015”. (Restaurant “Rings", ora 10:00)

 

- Shefi i sektorit politiko-ekonomik në Ambasadën e SHBA-ve në Prishtinë, Stephen Banks, do të marrë pjesë në diskutimin publik të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës-IDK, OJQ “Çohu”, Grupi për Studime Juridike dhe Politike-GSJP, dhe OJQ “Demokracia+”, në temë “Transparenca e financimit të partive politike”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Koalicioni i organizatave joqeveritare në kuadër të “Javës kundër korrupsionit”, me mbështetje të Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe Zyrës së BE-së, organizon tryezën me temë “Integriteti dhe financimi i  partive politike”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Forum 2015, projekt operacional i KFOS-it, dhe Instituti për Studime në Shoqëri e në Kulturë “Alter Habitus”, organizojnë tryezë për paraqitjen e historisë së Kosovës në tekstet mësimore të historisë në Kosovë, Shqipëri, Sërbi, Mal të Zi dhe Maqedoni. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të mbajë takim më kryetarët e komunave të Republikës së Kosovës. Ky takim mbahet me iniciativë të ministrit të Punëve të Brendshme, Skender Hyseni dhe mbështetet nga misioni i OSBE-së në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media, me ç'rast flasin deputetët, Ismajl Kurteshi dhe Mytaher Haskuka. (Zyret e Vetëvendosje, ora 13:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit do të mbajë dëgjim publik me me Ministren e Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe Drejtorin e Agjencisë kundër Korrupsionit, Shaip Havolli lidhur me arritjet, sfidat dhe avancimi në luftën kundër korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilen do të shqyrtohet peticionit i 23.774 qytetarëve për rastin Dehari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 14:00)

 

- Isa Xhemajlaj, kandidat i NISMA’s për kryetar të Drenasit dhe Elmi Thaqi, kandidat i AKR’së, për kryetar të Drenasitdo të bëjnë nënshkrimin e koalicionit për zgjedhjet për kryetar të komunës së Drensit. (Selia qendrore të NISMA për Kosovën, ora 14:00)

- Shoqata e Stomatologëve të Republikës së Kosovës organizon shënimin e Ditëve të Stomatologjisë Kosovare. (Hotel Emerald, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2016

- Ministria e Financave në bashkëpunim me Bankën Botërore organizojn takimin për Konsultimet e Kornizës së Partneritetit të Vendit të Bankës Botërore për Kosovën. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Gjakovës. (Objekti i komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë diskutimi për “Mbikëqyrjen e zbatimit të legjislacionit dhe politikave në luftimin e korrupsionit” ku edhe do të prezantoj edhe raportin e monitorimit të rasteve të korrupsionit në sistemin prokurorial dhe gjyqësor, i cili i referohet periudhës tre mujore korrik, gusht, shtator 2016. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ushtruesja e detyrës së shefes së Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë, Colleen Hyland, do të marrë pjesë në diskutimin publik të organizuar nga Instituti i Kosovës për Drejtësi në temën: “Mbikqyrja e implementimit të ligjeve dhe politikave në luftën kundër korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë në një konferencë që do të mbaj do ta përmbyll Programin e Praktikës për vitin 2016. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilin do të behët shqyrtimi ne parim i Projektligjit për Shërbime. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon prezantimin e rezultateve të Vlerësimit Ndërkombëtar PISA - 2015. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi, gjatë vizitës në komunën e Gjakovës viziton shoqatën e zejtarëve. (Objekti i shoqatës në Gjakovë, ora 11:00)

- Ministri i  Shëndetësisë e Emirateve  të Bashkuara Arabe, Abdul Rahman Mohammed Al Owais do të marr pjesë nesër në inaugurimin e punimeve të rinovimit të Spitalit të Përgjithshëm “Sheikh Zayed”  në Vushtrri, investim ky i Emirateve të Bashkuara Arabe. (Vushtrri, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e hapjes zyrtare të spitalit të Vushtrrisë, Spitali Sheikh Zayed. (Vushtrri, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi do të vizitojë Fabrikën e tekstilit “Creative” si dhe Fabrikën e tekstilit “Jeans West”. (Objekti i Fabrikës “Creative”, ora 11:40 - Fabrikën e tekstilit “Jeans West” në Gjakovë, ora 12:40 ) 

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut - Kosovë e përkrahur nga Civil Rights Defenders organizon tryezen e diskutimit me temë "Të drejtat e njeriut dhe aktivizimi i të rinjve, çka duhet berë në 2016". (Zyrët e Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut - Kosovë, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi do të vizitojë Fabrikën e  tekstilit “TB-TRIKO” dhe Qendren Tregtare “Nertili” në Gjakovë. (Objekti i farbikës “TB-TRIKO”, ora 13:15  dhe “Nertili” në Gjakovë, ora 13:40)

- Instituti për Zhvillimin e Territorit Ekonomik dhe RTV Mir bejnë prezantimin e dokumentit të politikave "A jetojnë më mirë?" e cila analizon efektet e ndihmës financiare të katër komunave me shumicë serbe në pjesën veriore të Kosovës, pas Marrëveshjes së Brukselit. (Lokalet e Komisionit të Pavarur për Media, në Qytezen Pejton, ora 14:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi së bashku me organizatat Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Instituti GAP dhe Instituti Demokratik i Kosovës, në mbështetje të Ambasadës Amerikane organizojnë një performancë para Pallatit të Drejtësisë për “Dështimet në luftimin e korrupsionit”. (Para Pallati i Drejtësisë, ora 14:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 15:30) 

- Forumi për Iniciativa Qytetare në bashkëpunim me Rockefeller Brothers Fund organizojnë ceremoninë e dhënies së Çmimeve FIDES 2016. (Hotel Emerald, ora 18:00)

 

- Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me Ambasadën e  Shteteve të Emirateve të Bashkuara në Podgoricë shënojn përvjetorin e 45-të të Ditës Kombëtare të Shteteve të Emirateve të Bashkuara. (Hotel Swiss Diamond, ora 18:00)

- Hapet ekspozita ‘Rrjedha’ e Laureta Vinca Mulliqi në të cilën do të prezantohen rreth 30 punime të cilat prezantojnë rrjedhën e jetës. (Galeria Qahili, Veternik, 100m afër Albi Mall, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2016

- Ambasadorët e vendeve të QUINT-it, së bashku me përfaqësuesit e UNDP-së dhe Institutit Demokratik të Kosovës, do të mbajnë fjalime në hapjen e Javës së Anti-Korrupsionit në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:20)

- Organizatat e  koalicionit në kuadër  të  “Java  kundër  korrupsionit” #Bashkeendreqim! të përbërë nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, Çohu, Demokraci Plus, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Instituti GAP dhe Instituti Demokratik i Kosovës mbajn konferencë për media ku ku lansohet Java  Kundër-korrupsionit. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut - Kosovë, e përkrahur nga Civil Rights Defenders ka bën publikimin e raportit vjetor “Të drejtat e njeriut në Kosovë - analizë”.  (Salla e konferencave ‘Orion’, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, merr pjesë në hapjen e takimit Busines to Busines, që ka për qëllim inicimin e bashkëpunimit afarist në mes të ndërmarrjeve sociale të krijuara si rezultat i Grant - skemës “Rritja e punësimit të grupeve në nevojë” dhe bizneseve, anëtare të Odës Ekonomike të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime për Projektligjin për Sponsorizime dhe donacione në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi pret në takim ambasadorin e Republikës së Francës në Kosovë, Didier Chabert. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:15)

- Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM) organizon dëgjim publik ku do të diskutohet për aktet e reja nënligjore. (Hotel Prishtina, ora 11:00)

- Instituti GAP dhe organizatat e  koalicionit “Java kundër korrupsionit” organizojnë tryezë diskutimi me temë “Luftimi i korrupsionit përmes transparencës buxhetore dhe rishikimit të raporteve të Auditorit të Përgjithshëm”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Qendra për promovimin e zhvillimit në mbështetje të fondacionit gjerman Friedrich Ebert Stiftung, zyra në Prishtinë, organizon një Panel - Diskutim lidhur me komunikimin BE - Kosovë. (Hotel Prishtina, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim shënon ditën ndërkombëtare të vullnetarizmit në kuadër të projektit “Vullnetarizmi për Zhvillim: Promovimi i vullnetarizmit dhe qytetarisë aktive në Kosovë. (Shtëpinë e Rinisë në Gjilan, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremonin e nënshkrimit të Udhëzimit Administrativ për Punë Vullnetare për të Rinj (UAPVR). (Amfiteatri i madh i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të misionit të USAID-it në Kosovë, Mike De La Rosa, do të marrë pjesë në diskutimin publik të organizuar nga Instituti GAP në temën: “Luftimi i korrupsionit përmes transparencës së shpenzimeve publike dhe shqyrtimi i raporteve të Auditorit Gjeneral”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- DokuFest fton gazetarët dhe mediumet në konferencën për shtyp ku do të prezantohet nominimi i filmit të shkurtër “HOME” për çmimin e Akademisë Evropiane të Filmit. (Restorani Rings, ora 11:00)

- Hapet solemnisht Muzeu i Korrupsionit i cili ka karakter satirik ku vizitorët mund të përjetojnë kohën “kur korrupsioni egzistonte në shoqërinë tonë”. (Sheshi “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Mbahet takimi i Këshillit Nacional për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-37, ora 13:30)

- NISMA për Kosovën do të mbaj sot një konferencë për medie. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 15:30)

- Organizatat e shoqërisë civile - organizatore të protestave #DrejtësiprAstritin, organizojnë konferencën me qëllim të shënimit të një mujorit të vdekjes së Astrit Deharit si dhe shpalosjes së fakteve për neglizhencës institucionale për zbardhjen e këtij rasti. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 18:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, Agjencia Kundër Korrupsionit dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të ndajnë shpërblimet kundër-korrupsionit për gazetari 2016. (Cafe UNION, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 4 dhjetor 2016

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me me hapjen e Vendvotimeve të zgjedhjeve te Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Drenasit. (Selia e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ora 7:30)

- Mbahet Kuvendi i shtatë Zgjedhor i FG të LDK-së, e në të cilën do të marrë pjesë Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Hotel Emerald, ora 10:00)

 

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media për daljen e votuesve dhe mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në zgjedhjet e jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Drenasit. ( Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, Rr.”Bajram Kelmendi”, ora ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me numrin e votuesve deri në orën 15:00. (Selia e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ora 15:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me mbylljen e Vendvotimeve dhe numrin e votuesve.  (Selia e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ora 19:30)

 

Ngjarjet e datës 3 dhjetor 2016

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon Konferencën e gjashtë vjetore gjyqësore në Kosovë e cila mbështetet nga Organizata  për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Misioni në Kosovë. )Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbahet konferenca ndërkombëtare “Modeli i Kombeve të Bashkuara Kosova 2016”. (Ministria e Administratës Publike, në Amfiteatr, ora 10:00)

- Rrjeti i OJQ-ve “Koalicioni për Integritet Zgjedhor - KIZ”, mban konferencë për medie, ku do të ofrojë të dhëna rreth përgatitjeve të këtij rrjeti për monitorimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Drenasit. (Zyret e Fondacionit Kosovar për Shoqëri Civile, rr. \"Fazli Grajqevci\", ora 11:00)

 

- Aleanca Kosova e Re, mban Kuvendin Zgjedhor të degës në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 2 dhjetor 2016

- Grupi i Veçantë për Reformën e Administratës Publike mban takimin e radhës. (Ministria e Administratës Publike, ora 8:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Komisionin për Punë të Jashtme të Kuvendit të Republikës së Kosovës, organizon vizitojnë Mitrovicën ku do të monitorojnë rivitalizimin e Urës së Mitrovicës, të shoqëruar nga kryetari i kësaj komune Agim Bahtiri. (tek Ura e Mitrovicës, ora 9:30)

- Mbahet Mbledhja e VIII e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Salla e madhe e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10​:00)

- Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje! zhvillojnë aktivitet para Pallatit të Drejtësisë. (Tek Pallati i Drejtësisë në Hajvali, ora 10:00)

- HANDIKOS shënon ditën Ndërkombëtare  të Personave me Aftësi të Kufizuar, përmes konferencës “Qasja dhe fuqizimi i personave me aftësi të kufizuar”. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuar - HandiKOS në Veternik, ora 10:00)

- KDI dhe Komisioni për Punë të Jashtme do të mbajnë tryezën e diskutimit “Dialogu Kosovë – Serbi: impakti në jetën e qytetarëve”, që ka për qëllim të promovojë bashkëbisedimin në mes deputetëve dhe përfaqësueseve të shoqërisë civile si dhe qytetarëve lidhur me procesin e dialogut Kosovë – Serbi. (Restorant “Vapiano” në Mitrovicë, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, do të vizitojë Kompleksin "Ferronikeli". (Fabrika e Ferronikelit, Drenas, ora 11:30 - Transporti për gazetar i siguruar para objektit të Kuvendit, ora 10:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Policia e Kosovës dhe Prokuroria e Shtetit mbajnë konferencë të përbashkët për Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar Komune në Drenas. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën me temë “Bordi i Pavarur për Rishqyrtime: Domosdoshmëria dhe Kundërshtimet”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 11:00)

- Projekti i Historisë së Përbashkët të Evropës Juglindore bejnë prezantimin e teksteve të të reja pune nga Projekti i Historisë së Përbashkët. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Me rastin e 72-vjetorit të lindjes të Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa dhe Kryesia Qendrore e LDK-së, do të bëjnë homazhe pranë varrit të tij. (Velani, ora 12:30)

- KFOR-i do të organizojë ceremoninë e hapjes së urës së re të ndërtuar mbi lumin Bistricë, gjegjësisht në mes të komunës së Zveçanit dhe komunës së Leposaviqit, e cila ka për qëllim të mbështesë popullatën vendore dhe të përmirësojë mjedisin e qetë dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes. (Ura e re në lumin Bistricë mes Zveçanit dhe Leposaviqit, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj tubimin e mbylljes së fushatës për zgjedhjet për kryetar të komunës së Drenasit. (Palestra e Sporteve në Poklek të Ri në Drenas, ora 14:00)

 

- Kryetari i Aleancë për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinajt mban konferencë shtypi. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli dhe drejtori i USAID-it në Kosovë, James Hope, nënshkruajnë marrëveshjen për ngritjen e kapaciteteve për hulumtime parlamentare. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 14:20)

- Partia Demokratike e Kosovës bën përmbylljen e fushatës elektorale për zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën e Drenasit. ( Palestra Sportive, Paklek i ri- Drenas, ora 18:00)

 

- Përmbyllët fushata elektorale e kandidatit të Aleancës Kosova e Re për kryetar të DrenasitElmi Thaçi në fshatin Koreticë e Epërme të Drenasit. (Restoranti Fabend, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2016

- Ministria e Administratës Publike bën prezantimin e “Rishikimit të Agjencive të Pavarura dhe të Institucioneve Rregullatore në Kosovë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 8:50)

- Shoqata e Gastroenterologëve të Kosovës organizon Simpoziumin e VII me radhë të Shoqatës me pjesëmarrje ndërkombëtare. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të vizitojë veriun e Kosovës më ç'rast do të takohet me përfaqësueset e Rrjetit Multietnik të Grave Ndërmarrëse në fermën Laki në Sërbovc, Komuna e Zveçanit. (Sërbovc, ora 9:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Prokurorët e emëruar në Prokuroritë Themelore, të cilët do të japin betimin para Presidentit Thaçi. (Kabineti i Presidentit, ora 9:30 - vetëm pamje)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në Konferencën “Zhvillimi i sigurimit të cilësisë në arsimin e lartë në Kosovë - qasjet sistematike dhe institucionale”, e organizuar nga Agjencia e Kosovës për Akreditim. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e VII e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë, Njësia Menaxhuese e Projektit të Fondit Global shënojnë Ditën Botërore të HIV/AIDS në të gjitha qendrat Rajonale më ç'rast do të mbahet konferenca për media  ku do të bëhet prezantimi i situatës epidemiologjike të HIV/AIDS në Kosovë. (Ndërtesa e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ora 10:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të vizitojë shkollën fillore Vuk Karaxhiq në Zveçan. (Objekti i shkollës Vuk Karaxhiq në Zveçan, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Universitetin e Prishtinës "Hasan Prishtina". (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara do të inaugurojnë hapësirat e rinovuara në Kamenicë. (Parkun e qytetit në Kamenicë, ora 11:15)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media me ç'rast do të flas Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Drenas, do të mbaj tubim elektoral në kuadër të fushatës zgjedhore për kryetar të komunës së Drenasit. (Shkolla “Xheladin Gashi -Plaku”, në Komoran, ora 17:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës restrospektive të Nebih Muriqit. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 30 Nëntor 2016

- Mbahet tryeza rajonale për rolin e parlamenteve të Ballkanit Perëndimor në mbikëqyrjen e masave të zbatuara për parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit të dhunshëm, organizuar nga Qendra e Gjenevës për Kontroll Demokratik të Forcave të Armatosura. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 124 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III, salla e takimeve, ora 10:00)

- Zyra Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë, së bashku me Helvetas Swiss Intercooperation dhe MDA organizojnë ceremoninë përmbyllëse të projektit EYE. (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Mbahet ceremonia e finalizimit të projektit “Ndihmë për Tregtinë”, financuar nga Ministria e Tregtisë së Republikës Çeke, që ka të bëjë me “Studim fizibiliteti për ndërveprimin e sistemeve elektronike të Qeverisë së Republikës së Kosovës, që lidhen me mjedisin e biznesit”. (Ndërtesa e re e Qeverisë, salla e kuqe, kati përdhes, ora 13:30)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të flasë në evenimentin  e organizuar në kuadër të fushatës së informimit publik për Nismën e Integritettit Publik. (Hoteli Nartel, ora 14:00) 

- Zyra e Bashkimit Evropian organizon konferencen "Sports4All" e cila ka të bejë me promovimin e sportit gjithëpërfshirës në Kosovë. (Hotel AFA, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes se çmimeve për titullin “Sporti për të gjithë”. (Hotel AFA, ora 15:00)

- NISMA për Kosovën, dega në Drenas, do të mbaj dy tubim elektorale në kuader të fushatës zgjedhore për kryetar të komunës së Drenasit. (Shkolla “Abedin Bujupi”, në fshatin Arllat, ora 17:00)

- NISMA për Kosovën, dega në Drenas, do të mbaj dy tubim elektorale në Drenas. (Shkolla “Rasim Kiqina”, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 29 Nëntor 2016

- Koalicioni të drejta të barabarta për të gjithë do të prezantojë dokumentin e politikave për hartimin e “Strategjisë së të drejtave të njeriut për Kosovën 2016-2022 - Një rrugë përpara”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për parandalimin dhe sanksionimin e dhunës në ngjarjet sportive, diskutimi lidhur me Trashëgiminë Kulturore të Kosovës dhe diskutimi lidhur me sigurinë në shkolla. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë raportin “Vlerësimi i nevojave për shkathtësi: Identifikimi i nevojave të punëdhënësve në gjashtë sektorë ekonomik në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të diskutohet lidhur me buxhetin e Institucioneve/Agjencioneve që bien në fushëveprim të Komisionit për Legjislacion, si dhe njoftimi me shkresën e Institutit Gjyqësor të Kosovës për skadimin e mandatit të anëtarëve të Këshillit Drejtues. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon tryezën e diskutimit me titull “Zhvillimi, Mandati dhe Mbikqyrja e Kompanive Private të Sigurisë”. (Hotel SIrius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i projektbuxhetit për vitin 2017 për institucionet e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)  

- Me mbështetjen e Misionit të OSBE-së në Kosovë, komunat Prishtinë, Graçanicë, Shtime, Lipjan, Fushë Kosovë, dhe Obiliq do të paraqesin planin e tyre të veprimit për të avancuar dialogun dhe bashkëpunimin ndërmjet komuniteteve. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për mbikëqyrjen e zbatimit te Ligjit për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)
 
- Ministrja e Drejtësisë, znj. Dhurata Hoxha raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)   

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së Fushatës Elektorale të Aleancës Kosova e Re në Drenas. (Salla e Kulturës në Drenas, ora 12:00)

- Besa Luzha, Florina Duli dhe Rudinë Jakupi në emër të të gjithë qytetarëve do të dorëzojnë peticionin #DrejtësiPërAstritin tek Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Qeverisë së Kosovës si dhe Komisionit Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Sheshi Skenderbeu, ora 14:00)

- Familja Dvorani nga Fshati Terrstenik, Komuna e Drenasit organizon varrimin e dy djemve Muhamet A. Dvoranit - 8 vjeç dhe Mendim A. Dvorani - 5 vjeç të cilët kanë humbur jetën në një aksident në Novi Sad derisa ishin duke ardhur në vizitë në Kosovë, nga Austria. (Varrezat e fshatit Terrstenik, ora 14:00)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së. (Kabineti i Presidentit, ora 15:30)

 

- Lidhja Demokratike e Kosovës në Drenas mban fushatën elektorale në Vasilevë. (Shkolla fillore në Vasilevë, ora 16:00)

-  NISMA për Kosovën, dega në Drenas do të mbaj tubim elektoral në kuader të fushates zgjedhore për kryetar të komunes së Drenasit. (Shkolla “Shote Galica”, në fshatin Abri të Drenasit, ora 17:00)


Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2016

- Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së do të bëjë homazhe te shtatorja e Skënderbeut në Prishtinë. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 8:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën nderime dhe vendos lule te shtatorja e Zahir Pajazitit në Prishtinë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 9:00)
 
- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi bën nderime dhe vendos lule te varri i Presidentit Rugova në Prishtinë. (Varrezat e dëshmorëve në Velani, ora 9:30) 

- Lëvizja Vetëvendosje! do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. (Prekaz, ora 9:40) 

- Aktivistët e shoqërisë civile do të vazhdojnë me mbledhjen e nënshkrimeve të  peticionit për rastin e Astrit Deharit në Gjakovë. (Parku i Qytetit, Sheshi Nënë Terezë dhe Qarshi të  Vogël në Gjakovë, ora 10:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në Kullën e Isa Boletinit në Boletin, Mitrovicë, mbahet manifestim për nder të Festës së 28 Nëntorit. (Kulla e Isa Boletinit, ora 10:00)
 
- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi bën nderime dhe vendos lule te varri i Fehmi Lladrovcit në Gllanasellë. (Fshati Gllanasellë në Drenas, ora 10:00)

- Aktivistët e shoqërisë civile do të vazhdojnë me mbledhjen e nënshkrimeve të  peticionit për rastin e Astrit Deharit në Podujevë. (Sheshi i qytetit në Podujevë, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! do të bëj homazhe te varrezat e dëshmorëve të Komunës së Prishtinës. (Velani, ora 10:00)

- Aktivistët e shoqërisë civile do të vazhdojnë me mbledhjen e nënshkrimeve të  peticionit për rastin e Astrit Deharit në Ferizaj. (Qendër tek Posta dhe tek në nenkalimi, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi nderime dhe vendos lule në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. (Fshati Prekaz, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, vendos lule në varrin e Isa Boletinit. (Kulla e Isa Boletinit, ora 12:00 - Transporti i siguruar për gazetarë, nisja para objektit të Kuvendit, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban aktivitet te sheshi 'Zahir Pajaziti' në Prishtinë. (Sheshi 'Zahir Pajaziti', ora 12:00)

- Lidhja Demokratikë të Kosovës në Drenas bën hapjen e fushatës në të cilën do të marrë pjesë Kryetari i Lidhjes Demokratikë të Kosovës, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Salla e Kulturës në Drenas, ora 12:00)
 
- NISMA për Kosovën do të mbaj tubimin e hapjes së fushatës për zgjedhjet për kryetar të komunës së Drenasit. (Hotel Nobel në Drenas, ora 14:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, bën nderime dhe vendos lule në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. (Prekaz, ora 14:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, fillon hapjen e fushatës zgjedhore për kryetarin e Drenasit. (Korroticë e epërme, hotel "Princess Ana benz", ora 15:00)

- Finalizohet puna një mujore e artistit shqiptar, Saimir Strati “Paqja mund të vijë edhe nga një buzëqeshje”, që është tentativë e arritjes së rekordit ginis me mozaikun me sipërfaqen më të madhe në botë, e tëra e punuar me kapëse teli. (Muzeun e Kosovës, ora 16:00)

 

- Mbahet takimi i poeteshave shqiptare. (Qendra e Kulturës 'Hasan Prishtina' në Vushtrri, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2016

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, për nder të 28 Nëntorit, bën homazhe te shtatorja e Zahir Pajazitit, të varrezat e dëshmorëve dhe te varri i ish presidentit Rugova në Prishtinë . (Sheshi 'Zahir Pajaziti, ora 9:00, Velani, ora 9:20)

- Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes së Republikës së Shqipërisë organizojn hapjen e panairit "Blej Shqip". (Sheshi "Zahir Pajaziti" ora 10:00)

- Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami takohet me ministren e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes së Shqipërisë, Milva Ekonomi. (Ndërtesa e MTI-së, ora ora 10:00)

 - Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj bën homazhe tek varri i Komandatit Legjendar 'Adem Jashari' në Prekaz. (Kompleksi i Jasharajve në Prekaz, ora 10:30)

- Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren organizon Akademi solemne për nder të intelektualit dhe veprimtarit të çështjes kombëtare prof. Ukshin Hoti. (Amfiteatri i UPZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në zbulimin e bustit të Ukshin Hotit. (Universiteti i Prizrenit "Ukshin Hoti", ora 11:30)

 - Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj bën homazeh në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 12:30)

- NISMA për Kosovën, dega në Pejë, sot do të mbajë tubim me struktura dhe anëtaresinë e Nismes në Pejë. (Restaurant "Koha 3" në Pejë, ora 15:00) 

Ngjarjet e datës 26 Nëntor 2016

- KFOR-i në bashkëpunim të ngushtë me Policinë e Kosovës, EULEX-in dhe Forcën e Sigurisë së Kosovës do të organizojë një ushtrim të përbashkët në Film City, kampin e Vrellës dhe at të Pomozatinit. (Kampi i Vrellës, ora 9:45)

- Aktivistët e shoqërisë civile do te vazhdojne me  mbledhjen e nënshkrimeve për rastin e Astrit Deharit në Gjakovë. (Parku i Qytetit, Sheshi Nene Tereza dhe Qarshia e Vogel në Gjakovë, ora 11:00)

- Për nder të intelektualit dhe veprimtarit të çështjes kombëtare prof. Ukshin Hoti, Universiteti  i Prizrenit organizon orë letrare “Për ty Ukshin\". (Amfiteatri i Universitetit të Prizrenti, ora 11:00)

- Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Ferizaj mban konferencë për medie me temë "Kur mburrja dhe keqpërdorimi me paranë publike s’kanë fund!”. (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:00)

- Aktivistët e shoqërisë civile do te vazhdojne me  mbledhjen e nënshkrimeve për rastin e Astrit Deharit në Podujevë. (Sheshi i qytetit, ora 11:00)

- Ministrja e Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë, zonjës Mimi Kodheli viziton Ministrin për Forcën e Sigurisë së Kosovës më çrast do të takohet me ministrin Haki Demolli. (Ndërtesa e MFSK-së, ora 13:00)

- Studentët e Universiteti “Ukshin Hoti” Prizren organizojn marrsh për nder të intelektualit dhe veprimtarit të çështjes kombëtare prof. Ukshin Hoti. (Prizren, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2016

- Ministria e Punëve te Brendshme do të organizojë ushtrimin funksional për testimin e koordinimit të vendimmarrjes nga niveli lokal deri te grupi ndërinstitucional për menaxhimin e incidenteve (GNMI). Skenari demonstrues do të trajtoj temën “Tërmeti dhe dëmtimi i digës së liqenit të Batllavës”. (Ndërtesa e MPB-së, salla P-02, ora 9:00)

- Anulohet - Për nder te "Ditës së Forcës", presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim ministrin e FSK, Haki Demolli dhe komandantin e FSK, gjenerallejtënant Rrahman Rama. (Kabineti i presidentit, ora 9:15)

- Vihet gur themeli i ndërtesës së sallës së edukatës fizike projekt i përbashkët i MAP-it  dhe MASHT-it. (Oborri i shkollës fillore “Xheladin Gashi-Plaku” në Komoran, ora 10:00)

- Shoqëria civile organizon nënshkrimin e peticionit me të cilin kërkon hetim të pavarur dhe transparent për rastin e Astrit Deharit. (Para hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve për ndërtimin e Sallës së edukatës fizike në shkollën “Xheladin Gashi – Plaku” në Komoran të Drenasit. (Komoran, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë - KOMF, bën prezantimin e “Raportit të monitorimit gjashtë mujor mbi ekzekutimin e masave dhe dënimeve për të miturit në Qendrën Korrektuese në Lipjan. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Community Building Mitrovica në bashkëpunim me D&G Solutions mbajnë konferencën si pjesë e projektit “Përkrahja e ambientit të biznesit për grate fillestare në biznes në Veri dhe Jug të Mitrovicës”. (Hapësirat e AZHR-s, Parku i biznesit në Mitrovicë, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën me titull: “Eksportet e Kosovës: Mundësitë dhe Pengesat”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të organizoj saj një aksion humanitar për dhurimin e gjakut nga zyrtarët e AKP-së, në bashkëpunim dhe për nevoja të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut të Kosovës (QKTGjK). (Zyret qendrore të AKP-së, ora 10:00)

- Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli viziton kazermën "Adem Jashari" në Prishtinë, ku edhe do të jap një deklaratë për media. (Kazerma "Adem Jashari", ora 10:20)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon tryezën e rrumbullakët me temë ‘Ngritja e Vetëdijes Publike rreth Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit dhe Liberalizimit të Vizave’. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:30)

- Projekti “Përfshirja socio-ekonomike e komuniteteve pakicë për të mbështetur pajtimin afatgjatë”, në kuader të Ambasadës Britanike në Prishtinë implementuar nga Organizata Ndërkombëtare për Migracion organizon sesion informues në Mitrovicë. (Salla e Kuvendit Komunal në Mitrovicë, ora 11:00)

- ​Organizuar nga Grupi i Grave Asambleiste, Zyra për Barazi Gjinore dhe përkrahur nga kabineti i Kryetarit të Komunës, Shpend Ahmeti,  fillon aktiviteti "16 Ditët e Aktivizimit kundër dhunës ndaj gruas" me c'rast mbahet debat me temë "Dhuna, pasojat e saj dhe njohuritë ligjore". (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, salla nr. 37 ora 11:00)

- Kryetarja e Aleanca e Gruas se Kosovës, Magbule Shkodra së bashku me bashkëpunëtore  shënon  ditën kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave me një aktivitet simbolik të shpërndarjes së fletushkave me mesazhe kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave. (Sheshi  “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Në kuadër të 16 ditëve të aktivizmit kundër dhunës në baza gjinore, Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës (RrGGK) organizon marshin me moton “Nuk ka arsyetim!”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Obiliq organizon aksionin e dhurimit vullnetar te gjakut. (Zyrat e LDK-së në qender të Obiliqit, ora 12:00)

- Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” organizon ceremoninë festive të Ditës së Bibliotekës ku edhe do të hapet ekspozita  “Esad Mekuli - 1916 2016”. (Hollin e Bibliotekës, ora 12:00)

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama pret në vizitë Ambasadorin e SHBA-ve, Greg Delawie për nderë të "Ditës së Forcës". (Kazerma e FSK-së në Gjilan, ora 12:15)

- Hapet ekspozitë nga Shoqata e Artistëve Aplikativ dhe Figurativ e Rajonit të Pejës, ”Deçani 2016’’. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 13:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30 - ndryshon 13:00)

- Mbahet promovimi i librit të Dr. Sc. Safet Hoxha, me titull ''Bazat e Prokurimit Publik''. (Amfiteatri i madh në Universitetin ''Ukshin Hoti'', në Prizren,  ora 15:00)

 

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton Kompaninë “Infrakos” dhe do të udhëtoj me tren nga Fushë Kosova për në Drenas. (Stacioni i trenave në Fushë Kosovë, ora 16:20)

- Mbahet ceremonia e hapjes së fushatës të 16 ditëve të aktivizmit kundër dhunës në baza gjinore ku do të prezentohet fushata, e koordinuar nga UN Women, në bashkëpunim me Grupin për Siguri dhe Barazi Gjinore. (Dit’ e Nat’, ora 17:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)