27 Mars 2023

SHBA: Një njollë gjigante nafte në det rrezikon bregdetin

SHBA, 29 prill - Një njollë gjigante nafte që rezultoi pas shpërthimit në një platformë shpimesh në det rrezikon të arrijë këtë fundjavë në brigjet amerikane të Gjirit të Meksikës.

Zyrtarët pritet të përdorin metodën e djegies së kontrolluar të naftës për eliminimin qoftë edhe të pjesshëm të saj. Ky është incidenti më i rëndë i këtij lloji që prej një dekade në Shtetet e Bashkuara.

Njolla e naftës mund të dëmtojë rëndë ekuilibrin delikat ekolgjik të zonës prandaj Shtëpia e Bardhë dhe Kongresi amerikan po ndërmarrin një hetim të hollësishëm.

Njolla e naftës ka filluar të lëvizë drejt bregut dhe tani ndodhet rreth 33 kilometra larg tij. Një ndryshim në drejtimin e erës mund ta shtyjë atë drejt brigjeve të Luizianës këtë fundjavë, sipas parashikuesve të motit.

\"Njolla e naftës ka arritur distancën më të shkurtër gjatë kohës që vazhdojnë përpjekjet për frenimin e saj. Ne po i kushtojmë vemendje shumë të madhe kësaj,” thotë kundëradmiralja e Rojes Bregdetare  Mary Landry.

Njolla e naftës vjen nga një pus 1,525 metra nën sipërfaqen e oqeanit dhe ka një shtrirje prej  74 mijë kilometrash katrore, diçka më shumë se sa shteti i Virxhinias Perëndimore.

Platforma e firmës zvicerane Deepwater Horizon u zhyt më 22 prill, dy ditë pas shpërthimit dhe zjarrit që e përfshiu ndërsa ishte duke përfunduar shpimin e një pusi për kompaninë e naftës BP rreth 64 kilometra në juglindje të grykëderdhjes së lumit Misisipi.

Roja Bregdetare amerikane po përpiqet me ndihmën e 8 robotëve të nënujshëm të aktivizojë një valvul  që do të ndërpriste rrjedhjen e naftës. Zyrtarët pritet t’i vënë zjarr njollës së naftës në vendin ku ajo gurgullon mbi sipërfaqe në përpjekje për të frenuar përhapjen.

Roja Bregdetare thotë se nëse gjendja nuk vihet nën kontroll, kjo mund të rezultojë në njërën prej rrjedhjeve më të mëdha të naftës në historinë amerikane.

Nga pusi në fund të oqeanit rrjedh një sasi nafte e barabartë me rreth 1 mijë fuçi në ditë.

Brigjet e shteteve Teksas, Misisipi, Florida dhe Luiziana janë në gjendje alarmi për një ndotje të mundshme.

Njëmbëdhjetë punëtorë të platformës rezulsojnë të zhdukur dhe mendohet se kanë humbur jetën nga shpërthimi.

Departamenti amerikan i Sigurisë së Vendit si dhe departamentet që merren me mbrojtjen e mjedisit kanë nisur një hetim të përbashkët. Një hetim të tillë po ndërmerr edhe Kongresi amerikan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)