31 Maj 2023

Tesla do të tërheqë më shumë se një milion makina në Kinë

New York, 14 maj - Së fundmi Tesla do të tërheqë më shumë se një milion makina në Kinë për shkak të rreziqeve të mundshme të sigurisë.

Administrata Shtetërore për Rregullimin e Tregut (SAMR) njoftoi se duke filluar nga 29 maji, kompania amerikane do të tërheq 1,104,622 automjete që janë prodhuar midis 12 janarit 2019 dhe 24 prillit 2023.

Kjo është pothuajse e barabartë me shitjet totale të Teslas në Kinë gjatë një periudhe katërvjeçare. Nga viti 2019 deri në mars 2023, Tesla shiti rreth 1.09 milion automjete në vend, sipas llogaritjeve të CNN bazuar në të dhënat nga shoqatat e industrisë së Kinës.

Modelet që do të tërhiqen përfshijnë Modelin S, Model X, Model 3 të importuar dhe Modelin Kinez 3 dhe Model 6.

Në deklaratë thuhet se mjetet kanë probleme që mund të rrisin gjasat që drejtuesit të ‘gabojnë pedalin e gazit’ për një periudhë të gjatë kohore, gjë që mund të rrit rrezikun e një përplasjeje dhe të përbëjnë një ‘rrezik sigurie’.

Gjithashtu, Tesla tërhoqi më shumë se 2600 vetura Model S të importuara në Kinë në mars, sipas SAMR.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 maj 2023

- Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor RYCO në partneritet me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës dhe Deutsche Welle, mbajnë konferencën përmbyllëse të ciklit të dytë të programit “Transmetuesit e Paqes: Fuqizimi i gazetarëve të rinj si raportues të paqes”. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 9:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektëligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike shënon Ditën Botërore pa Duhan me moton “Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan”. (Ndërtesa e Institutit, ora 10:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” do të ndërmarrë aksion për shkyçje në tri objekte banesore në Prishtinë. (Nisja e organizuar nga objekti i KRU “Prishtina”, Emshir, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla salla C 301, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, raporton në Komisionin për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare, të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Promovohet libri "E vërteta e aktorit" e autorit Naim Berisha. (Amfiteatri i Bibliotekes Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, mban konferencë për medie lidhur me situatën aktuale në veri. (Selia e LDK-së te Qafa, ora 13:30)