01 Mars 2024

Volkswagen shet asetet në Rusi

Moskë, 20 maj - Prodhuesi gjerman i automjeteve "Volkswagen" i ka shitur një kompanie ruse asetet e tij në Rusi.

Në një deklaratë me shkrim nga "Volkswagen" thuhet se kompania ka përfunduar shitjen e aseteve të saj në Rusi, kompanisë ruse "Avilon".

Në kuadër të marrëveshjes është shitur edhe kompleksi i prodhimit që i përket kompanisë dhe që ndodhet në Kaluga, thuhet në deklaratën ku vihet në dukje se marrëveshja është miratuar edhe nga ana e zyrtarëve rusë.

Agjencia ruse e lajmeve "Interfax" në lajmin e saj të datës 12 maj tha se marrëveshja ishte në vlerë prej 125 milionë dollarësh.

Më parë në Rusi, asetet e kompanive "Mercedes", "Renault" dhe "Nissan" iu transferuan qeverisë ruse.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)