31 Mars 2023

Rimëkëmbet industria automobilistike botërore

SHBA, 15 gusht - Kompania ndërkombëtare për konsultime “Prajsvoterhaus Kuper” parashikoi se prodhimi botëror i automobilave në vitin 2014 do të jetë për 50 për qind më i madh në krahasim me periudhën para krizës.

Kina do të jetë lider botëror për prodhimin e automobilave, kështu që çdo i pesti automobil do të vjen nga fabrikat e këtij vendi. Koncernët automobilistik amerikanë në prodhimin botëror do të marrin pjesë me dhjetë për qind, ndërsa po aq do të përfaëqsohen edhe kompanitë japoneze.

Ekspertët e “Prajsvoterhaus Kuper” parashikojnë se prodhim më të madh do të realizojë lidhja “Folksvagen-Suzuki”, “Tojota” dhe GM.

Në listën e liderëve në industrinë automobilistike tani për tani nuk ka firma kineze, pasi që në këtë treg për blerësit luftojnë qindra fabrika.

Kina u bë tregu më i madh automobilistik në botë. Fabrikat lokale vitin e kaluar kanë prodhuar 13,7 milionë automjete apo 3,3 milionë më shumë nga kompanitë amerikane.

Prodhimi botëror i automobilave sivjet do të zmadhohet për 13 për qind në krahasim me vitin e kaluar, në 64,5 milionë automjete, që tregon se kjo industri ka dalë nga kriza.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)