01 Dhjetor 2023

Nafta, “BP” 20 miliardë për të prekurit

Washington, 17 qershor - “British Petroleum” ka pranuar të vendosë 20 miliardë dollarë në fondin që do të menaxhohet për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga derdhja e naftës në Gjirin e Meksikës.

Lajmin e bën të ditur e përditshmja prestigjoze amerikane “New York Times\", në edicionin e saj on line.

Krijimi i fondit ishte kërkuar nga presidenti amerikan Barack Obama, për t’iu ardhur në ndihmë personave dhe bizneseve të prekura nga katastrofa ekologjike.

Vendimi u mor pikërisht gjatë takimit të zhvilluar në Shtëpinë e Bardhë mes Obama-s dhe presidentëve të kompanisë britanike të naftës.

Ari i zi vazhdon të derdhet në Gjirin e Meksikës që prej shpërthimit të platformës së “BP” më 20 prill, ku humbën jetën 11 punëtorë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)