31 Mars 2023

Bashkohen fabrikat Fiat dhe Peugot

Paris, 19 dhjetor - Grupi italian “Fiat Chrysler Automobiles” (FCA) dhe ai francez “Peugeot Societe Anonyme” (PSA), pronar i markave “Peugeot” dhe “Citroen”, njoftuan të mërkurën akordin për t’u bashkuar me njëri-tjetrin duke krijuar kështu prodhuesin e katërt më të madh të makinave në botë, me të ardhura të kombinuara prej 170 miliardë eurosh.

Të dyja kompanitë thanë se kishin nënshkruar një “marrëveshje kombinimi” detyruese, e cila do të rezultojë në një krijimin e një industrie lidere në këtë fushë, me një gamë më të madhe prodhimi dhe me më shumë aftësi për të investuar në teknologji të reja.

Ato do të zotërojnë secila nga 50 për qind të aksioneve të njësisë së re.

Marrëveshja do të ritrajtësojë sektorin e automobilave, i cili është duke kaluar në një periudhë transformimi aktualisht, me shpenzime të konsiderueshme që janë të domosdoshme për zhvillimin e automjeteve elektrike dhe sistemeve të vetëdrejtimit.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje, do të krijohet një grup që do të kursejë 3,7 miliardë euro në vit, me fitim operativ prej më shumë se 11 miliardë eurosh, me një fuqi punëtore mbi 400.000 persona dhe me shitje totale prej 8,7 milionë automjetesh, të cilat do ta rendisin këtë prodhues përpara gjigantit amerikan “General Motors” dhe atij koreanojugor “Hyundai-Kia”.

Shitjet e kompanisë së re në Evropë do të tejkalojnë madje edhe ato të grup gjerman “Volkswagen”, i cili ka mbizotëruar historikisht në këtë industri në rajon.

Carlos Tavares i Grupit PSA do të jetë CEO-ja i njësisë së re me një mandat fillestar 5-vjeçar, së bashku me drejtuesin e Grupit FCA, John Elkann, anëtar i familjes industrialiste italiane “Agnelli”, themeluese dhe pronare e kompanisë në fjalë.

Grupet PSA dhe FCA u shprehën se ata presin që kjo marrëveshje të realizohet brenda 12-15 muajve të ardhshëm duke iu nënshtruar miratimit të aksionarëve dhe lejeve rregulluese.

Njoftimi erdhi pasi të dyja kompanitë konfirmuan në fund të tetorit se po ndiqnin bisedimet e bashkimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)