01 Prill 2023

Audi mendon futjen e modelit sportiv R4

Frankfurt, 21 maj - Audi planifikon që në treg të plasoj automobilin më të vogël sportiv i cili do të bazohet në modelin koncept R4, por ende nuk është marrë vendim se çfarë materiali do të përdoret për konstruksionin.

Modeli koncept është punuar nga legura e metaleve të lehta, ku pjesa më e madhe ka të bëj me aluminin, mirëpo, në zhvillimin e tij, mund të vendoset që të përdoret edhe çeliku dhe alumini.

Sipas informatave të para nga zyrtarët e kompanisë Audi, në ofertën e motorëve do të mund të gjenden ata benzinë 1.4 dhe 1.6 turbo, por edhe motori dizel 2.0 litërsh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)