24 Mars 2023

Trekëndëshi prind-nxënës-arsimtarë në nivel të duhur

Prishtinë, 23 dhjetor - Këshilltarët e ministrit të Arsimit, Ragip Goshi dhe Drita Kadriu, kanë pritur sot në takim përfaqësuesit e Komitetit të Prindërve të Kosovës. Këshilltari Gjoshi, pasi ka vlerësuar lartë rëndësinë e bashkëpunimit nxënës- prind- mësimdhënës, ka theksuar se pa këta faktorë Ministria e Arsimit dhe Qeveria e Kosovës nuk do të mund të arrinin as realizmin e ligjeve, as programet mësimore dhe as objektivat dhe misionet që kanë.

“Unë e di se është tepër i rëndësishëm roli juaj ngase është i fuqizuar edhe me Ligjin për Arsimin Parauniversitar, por edhe me Udhëzime Administrative”, ka thënë këshilltari Gjoshi, duke shtuar se përfshirja e aktiviteteve të prindërve është e domosdoshme për mbarëvajtjen e proceseve arsimore.

Kryetari i Komitetit të Prindërve, Bajram Beqiri, fillimisht ka folur për problemet me të cilat ballafaqohen anëtarët e Komitetit gjatë veprimtarisë së tyre, ndërkaq ka kërkuar që ky komitet të ketë përkrahjen e plotë të Ministrisë së Arsimit dhe Qeverisë së Kosovës.

Beqiri po ashtu ka kërkuar që anëtarët e Komitetit të Prindërve të jenë pjesë e proceseve të rëndësishme të cilat kanë të bëjnë me nxënës. “Ne përpos aktiviteteve të tjera që kemi, jemi edhe prindër dhe kemi fëmijë nëpër shkolla. Andaj, do të donim që mbarëvajtja e Komitetit të Prindërve, ndikimi ynë në procesin edukativo arsimor dhe në trekëndëshin prind- nxënës- arsimtarë të jetë në nivelin e duhur, në mënyrë që të jepen rezultate pozitive”, ka thënë Beqiri.

Ndryshe, Komiteti i Prindërve të Kosovës ka nëntë anëtarë dhe aktivitetet e saj i ka filluar në maj të vitit 2009.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)