31 Mars 2023

Ministri Buja priti ambasadorin gjerman Reichel

Prishtinë, 17 gusht - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Tekonlogjisë, Ramë Buja, ka takuar sot ambasadorin e ri të Gjermanisë, Dr. Ernst Reichel, me të cilin ka biseduar për curitë e zhvillimeve në fushën e arsimit, për bashkëpunimin reciprok të deritashëm dhe mundësitë e thellimi të këtij bashkëpunimi në të ardhmen.

Ministri Buja ka falënderuar ambasadorin Reichel për ndihmesën që Gjermania i ka dhënë vendit tonë, duk shtuar se marrëdhëniet miqësore reciproke janë shumë të mira dhe datojnë që nga kohët e hershme ende pa u pavarësuar Kosova.

Ministri Buja e informi ambasadorin për ecuritë e proceseve në fushën e Arsimit dhe u shpreh i gatshëm të vazhdojë bashkëpunimin edhe më tej në këtë drejtim.

”Ne i jemi mirënjohës Gjermanisë për të gjitha që ka bërë për Kosovën.

Kosova ka nevojë për mbështetje të vazhdueshme nga vendet e zhvilluara  siç është vendi mik Gjermania, por aktualisht përveç tjerash kemi nevojë që të na mbështesni në ofrimin e më shumë mundësive për studime të të rinjve tanë në Universitetet tuaja”, është shprehur ministri Buja.

“Ne kemi nevojë që të rinjtë tanë studentë të marrin dijen dhe përvojën tuaj në dobi të vendit tonë, gatishmëria e tyre është e madhe dhe ne presim më shumë në këtë drejtim. Të gjithë ata studentë që patën rastin të mbarojnë studimet në vendin tuaj janë treguar shumë të suksesëshëm dhe kjo na inkurajon që të ofrojmë më shumë mundësit të tjerëve”, tha ministri Buja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)