27 Mars 2023

Hajrizi në Kinë me ftesë të Rulinit

Prishtinë, 22 gusht 2011- Presidenti  i Universitetit për Biznes dhe Teknologji (UBT), Prof. Dr. Edmond Hajrizi , më 4 deri më 6 shtator do të udhëtoj për në Kinë,  me ftesë  të Guvernatori së  Qeverisë së Provincës së Jilit , z. Wan Rulin.

Gjatë vizitës në Kinë,  z. Hajrizi,  bashkërisht me liderët e të gjitha shteteve të botës  do të marr pjesë në “Samitin e liderëve  botëror nga fusha e ekonomisë”  .

Përveç pjesëmarrjes në konferencë z. Hajrizi do të takohet edhe me personalitete të institucioneve botërore dhe do të  vizitoj një varg kompani të industrisë kineze.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)