31 Mars 2023

Turizmi në Shqipëri, rritja gati e papërfillshme

Tiranë, 17 dhjetor - Agjencitë turistike thonë se industria e turizimit, përkundër pritshmërive, është thuajse në stanjacion.

Sipas një studimi të publikuar nga Shoqata Shqiptare e Turizmit, përmes pyetjeve direkte tek operatorët turistikë në gjithë vendin, rezulton se këtë vit krahasuar me 2010, rritja është gati e papërfillshme.

\"Në zonat bregdetare kemi një rritje shumë të lehtë, turistët ishin kryesisht shqiptarë të ardhur. Kemi një rritje po kaq të lehtë të turistëve të huaj dhe në krahasim me 2010, rritja në 2011 është me një përqindje shumë të ulët\", thotë Enver Mehmeti, president i Shoqatës.
 
Përtej krizës agjencitë thonë se industria e turizimit në vend, penalizohet edhe nga taksat e larta të qeverisë

\"TVSH-ja aktuale që sot është në vlerë 20 përqind, referuar të gjithë tregut ballkanik, ku ne edhe konkurrojmë, është në vlerë shumë të madhe. Ato që ne kemi nxjerrë në tavolinë janë studimet që sot janë prezente, sipas shifrave në këtë treg, që në të gjitha këto vende rajonale janë nën 10 përqind\", thotë Mehmeti.

Sipas tyre mbajtja e Vlerës së Shtuar në 20 përqind bën që Shqipëria të jetë më pak tërheqëse në tregun turistik të Ballkanit.

\"Vetë produkti turistik është shumë më i shtrenjtë se sa vendet në rajon. Mundësia e shitjes është më e ulët\", thotë presidenti i Shoqatës.

Industria e turizimit përbën rreth 13 përqind të prodhimit kombëtar, duke qenë një nga burimet kryesore të valutës në Shqipëri. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)