26 Mars 2023

Turizmi i Maqedonisë prezantohet në Itali

Shkup, 15 prill - Me guidë turistike në gjuhën italiane këtë vit vlerat turistike, kulturore dhe natyrore të Maqedonisë do të prezantohen para turistëve italianë.

Autori i guidës, italiani Fabio Kotifava vlerëson se Maqedonia deri tani ka qenë destinacion i panjohur turistik për bashkatdhetarët e tij.

Guida turistike është pjesë e një iniciative rajonale për të nxitur turizmin. Sipas Ministrit të Ekonomisë Fatmir Besimi vizitorët nga Italia përbëjnë rreth 1% të numrit të përgjithshëm të turistëve në vend, ndërsa me realizimin praktik të këtij projekti, numri i tyre këtë sezon pritet të jetë më i madh.

\"Për të gjetur diçka jashtë vendit, që nuk është në Itali është shumë e vështirë, por interesante për turistin italian janë aspektet kulturore,  folklori dhe tradita, që në Itali nuk ekzistojnë më. Kur krijojmë turne theksojmë kulturën dhe folklorin e vendit, që ju akoma i keni dhe mjerë ju nëse i humbni!\", u shpreh Fabio Kotifava, autor i Guidës turistike për Maqedoninë në gjuhën italiane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)