29 Mars 2023

Turistët e huaj pushojnë në bregdetin shqiptar

Tiranë27 korrik -  Në këto ditë të pikut të sezonit veror në të gjithë vijën bregdetare në Shqipëri mbërrijnë për pushime shumë turistë të huaj.

Atmosferës së ndezur të një ceremonie dasme që zhvillohet në një lokal buzë detit në Sarandë i janë bashkuar dhe dy turiste norvegjeze.

Randi dhe Doris ndjekin me vëmendje çdo rit të një dasme shqiptare, por më shumë ato janë të interesuara për vallet, për mënyrën se si kërcehen ato nga dasmorët.

Ardhja e tyre në Sarandë veç anës turistike ka dhe elementë kulturorë. Doris Forbrego ka ndjekur një kurs vallzimi me pjesë shqiptare dhe mësimet i drejtonte një koreograf sarandiot. Të njëjtën gjë kanë bërë dhe 10 pjesëtarët e tjerë të grupit turistik nga Norvegjia.

Doris Forbrego e njeh Ballkanin: "Kemi qënë në Greqi, në Rumani, në Bullgari etj. Këtu jemi për herë të parë. Kishim shumë vështirësi për të mësuar vallet shqiptare. Pas një jave nuk jemi perfekt, por stilin e kemi kapur. Kemi punuar çdo ditë nga 3 orë me instruktorin. Do ta plotësojmë hartën ballkanike duke shkuar edhe në vende të tjera. Është shumë këndshëm, shohim të përbashkëtat e ndryshimet nga një vend në tjetrin. Këtu në Sarandë, në javën e dytë të qëndrimit gjërat do të jenë më mirë sigurisht."Frika para ardhjes në një vend...si Shqipëria

Randi Wunkeb para vizitës në Shqipëri kishte lexuar në internet guidat turistike. Për të marrë informacion kishte kontaktuar edhe me shqiptarë që jetojnë e punojnë në Norvegji. Randi nuk e fsheh edhe një lloj ndjesie fillestare pasigurie se do të vinte me grupin në një shtet të pasigurtë dhe të prapambetur.

"Mendonim se në këtë vend do të kishte më shumë njerëz të varfër. Por nga qëndrimi këtu kemi një pamje reale të kundërt. Qyteti funksionon normalisht me një atmosferë të gjallë turistike si dhe në vende të tjera europiane. Njerëzit janë mikpritës dhe me humor. Kemi parë resorte dhe bukuri natyrore që na kanë befasuar. Syri i Kaltër, qyteti antik i Butrintit, kala e site arkeologjike që flasin për një histori të lashtë. Rruga përgjatë bregdetit Jonian ishte mahnitëse".

Randi thotë se i vjen keq që vlerat turistike dhe historike të Shqipërisë njihen pak në vendin e saj. Për këtë ajo thotë që autoritetet shqiptare duhet të bëjnë më shumë promocion në mediat të ndryshme ndërkombëtare dhe nëpërmjet hapësirave të internetit.

Saranda - atraktive për turistë vendas e të huaj

Saranda qe gjendet 285 km larg Tiranës, mbetet një ndër destinacionet më të preferuara për vizitorët shqiptarë dhe të huaj. Nga shifrat zyrtare të bashkisë së qytetit qysh nga 1 janari dhe deri më 25 korrik 2010 këtu kanë ardhur rreth 200 mijë turistë vendas dhe të huaj, ose 10 përqind më shumë se një vit më parë.

Nga ky total vizitorësh më shumë se 90 mijë janë shtetas të huaj, të cilët mbërrijnë nga "porta" të ndryshme: nga pikat tokësore të kalimit kufitar me Greqinë, nga deti nëpermjet krocierave dhe trageteve të linjës, nga segmentet e brendshme rrugore të vendit etj. Turistët e huaj janë me qëndrim disa ditor, ose që mbërrijnë dhe largohen brenda ditës, siç janë ata të kroçierave.

Martini nga Polonia është një fans i bregdetit Jonian. Ai është zhytës profesionist dhe për të katërtën herë po kalon të gjithë sezonin veror duke shijuar botën nënujore tw detit Jon.

Në Sarandë Martini ka ardhur edhe mikun e tij. Antonit i bie në sy që gjatë ditës automjetet nuk respektojnë fare rregullat e qarkullimit. Shoferët mbajnë zërin e lartë të radiove dhe parkojnë ku të mundin, duke penguar lëvizjen e lirshme të mjeteve dhe qytetarëve. Ai do të dëshironte që patrullat e policisë të ishin më prezente në qytet.

Ndërsa Luixhi nga Italia që përjeton qëndrimin e parë në bregdetin shqiptar është i kënaqur. "Kam qënë në Dhërmi dhe në Vlorë. Shumë mirë mu duk dhe Tirana e Durrësi. Shqipërisë i duhen rrugë më të gjëra dhe kualitative për të përballuar fluksin e madh të turistëve që mbërrijnë nga shumë vende".

Zbavitje por edhe vërejtje. Megjithatë një gjë është e sigurtë. Bregdeti shqiptar ga njëri sezon në tjetrin po tërheq gjithnjë e më shumë vizitorë të huaj nga vende të ndryshme të globit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)