26 Mars 2023

Turistët e huaj anashkaluan Kroacinë

Zagreb, 14 korrik - Drastikisht është     zvogluar vizita e turistëve të huaj në Kroaci në muajin maj, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, tregojnë të dhënat e Shoqatës kroate për turizëm (SHKT), transmetoi Danas.hr.

Gjatë muajit të kaluar në bregdetin kroat ka pasur më së shumti kroatë, por edhe nga një gjerman ose austriak.

Shifrat më së shumti kanë goditur Dalmacinë, por edhe Istra shënon rënie në krahasim me vitin e kaluar, shkruan „Poslovni dnevnik“.

Në Adriatik, në gjashtë muajt e parë të këtij viti, janë shënuar 2.63 milionë vizita, që është për gjashtë për qind më pak se në vitin 2009 dhe katër për qind më pak bujëtime në krahasim me peridudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Konsiderohet se numri i vogël i turistëve në maj dhe qershor ka të bëjë me kushtet e kqija klimatike dhe Kampionatin Botëror në Futboll.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)