02 Prill 2023

Shqipëria, risi turistike e papritur e Ballkanit

Londër, 18 gusht - Gazeta prestigjioze britanike “Daily Telegraph”, ka vlerësuar Shqipërinë si njëra nga vendet më mira për turizëm në Ballkan.


Gazeta në fjalë shkruan se Maqedoninë e kanë zbuluara turistët duke iu falënderuar pasurive historike si Aleksandri i Madh, Nënë Tereza, lidhjet dhe konfliktet me Greqinë fqinje, dhe sidomos për qytetin e Ohrit, si pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s, transmetojnë mediet në Prishtinë.

 

Një vend tjetër i përmendur për prirjen rritëse të turistëve britanikë paraqitet edhe Bosnjë-Hercegovina, me një rritje prej 39%.

 

Turizmi boshnjak vlerësohet se po përjeton një rilindje dhe Sarajeva, kryeqyteti i Bosnjës paraqitet si një ofertë e mirë, sidomos për dimrin.
Shqipëria paraqitet si një risi turistike e papritur për rajonin e Ballkanit perëndimor.

 

“Fqinji i mbyllur i Jugosllavisë në kohët komuniste, tashmë rezulton si shumë i hapur për biznesin dhe është votuar si destinacion mjaft i përzgjedhur në listimin e “Lonely Planet” për turizmin”, theksohet në artikullin e gazetës “Daily Telegraph”.

 

Kroacia, një vend me industri turizmi të zhvilluar vlerësohet për bregdetin e saj mahnitës, të Adriatikut.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 prill 2023

- Partia Demokratike e Kosovës organzon  "Marshin për Drejtësi". (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 14:00)

- Shënohet 33 vjetori i degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren. (Restaurant "Oferta", ora 15:00)