27 Mars 2023

Shqipëria po bëhet gjithnjë e më shumë magjia e Turizmit

Tiranë, 10 gusht - Shqipëria po bëhet gjithnjë e më shumë magjia e Turizmit dhe këtë e dëshmon rritja e madhe e numrit të turistëve gjatë këtij sezoni. Kështu u shpreh kreyministri, Sali Berisha në mbledhjen e qeverisë ku solli disa të dhëna lidhur me turistët që kanë vizituar Shqipërinë në periudhën janar- gusht.

“Kam kënaqësi të informoj qytetarët shqiptarë se nga 1 janari e deri më 8 gusht shtetas të huaj në Shqipëri kanë hyrë rreth 412 mijë (411 927) më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar”- tha kryeministri.

Sipas tij, ata që parashikuan dhe përcaktuan Shqipërinë si destinacionin e parë të planetit, apo “Miss Turizmi” ata ishin profet, duke shtuar se rritja e këtyre 6 muajve justifikon profecinë e atyre që shpallen Shqipërinë e “Bukura e Dheut”.

Kryeminsitri nuk la pa përmendur edhe mangësitë duke u ndalur tek plehrat si problemi më shqetësues.

Berisha theksoi se Shqipëria duhet të dalë patjetër nga kultura e të hedhurit plehrat kudo përveç në shtëpi dhe lokal, ose ndryshe sipas tij, do të dëmtojmë rëndë një nga burimet kryesore të të ardhurave dhe imazhit të vendit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)