27 Mars 2023

Shqipëria miraton marrëveshjen e kredisë për zhvillimin e turizmit

Tiranë, 8 shkurt - Parlamenti i Shqipërisë miratoi të martën marrëveshjen e kredisë ndërmjet qeverisë dhe Bankës Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim (IBRD) për sektorin e turizmit.

Projekti synon të përmirësojë infrastrukturën urbane, rritjen e aseteve turistike dhe forcimin e kapaciteteve të institucioneve për të mbështetur turizmin në nivel vendor.

Sipas marrëveshjes së kredisë, banka do t\'i japë Shqipërisë 63.8 milionë euro (68.1 milionë dollarë U.S.) për financimin e projektit të integruar urban dhe turistik të zhvillimit në Shqipëri.

Kredia do të përdoret për të financuar projekte që priten të zbatohen në qytetet e Beratit, Gjirokastrës dhe Sarandës në jug të Shqipërisë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)