24 Mars 2023

Kriza paralizon turizmin grek

Athinë, 2 gusht - Turistët, të detyruar të lënë kampin pasi shoferët dhe punonjësit publikë janë në grevë dhe nuk ka makina apo shërbime për të qarkulluar.

Dyqanet dhe super-marketet pa perime të freskëta. Kjo është pamja që ofron sezoni turistik në Greqi, në vendin i cili njihet për dyndjet e mëdha të turistëve gjatë çdo sezoni.

Sipas drejtuesve të institucioneve greke, kriza ka goditur sektorin, i cili i sillte miliarda euro të ardhura, vendit që krenohej me turizmin.

Për këtë arsye, qeveria greke vendosi që të kërkojë mobilizimin civil, një lloj i rekrutimit aplikuar në rast lufte apo fatkeqësish natyrore, gjë që do të thotë se ajo parashikon të marrë masa edhe nëse vendi është në krizë.

\"Ne do të shkojmë absolutisht në fund, - tha një zëdhënës i kryeministrit Papandreu, - nuk do të bëjmë asnjë hap prapa\".

Duke paralajmëruar se qeveria nuk do të ndalet me paketat e saj të anti-krizës, edhe pse pas shoferëve grevën e kanë bërë me dijeni edhe farmacistët, juristët, inxhinierët etj.

Pardje sidomos ishte një ditë e tmerrshme. Në qytetin verior të Selanikut ka patur përleshje mes shoferëve dhe agjentëve me veshje speciale.

Hotelet në ishuj janë mbyllur dhe shumë turistë në Halkidiki janë larguar, ndërsa  situata mbetet e vështirë sidomos edhe në Patras.

Duket se një numër i madh i makinave me qira janë braktisur pa karburant për turistët, ndërsa ka rënë edhe niveli i regjistrimit nga agjencitë e udhëtimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)