27 Mars 2023

Kejptaun, destinimi më i mirë turistik për vitin 2011

Johanesburg, 7 maj - Kejptaun në Afrikën e Jugut është shpallur destinimi më i mirë turistik për vitin 2011, lajmëron faqja e internetit “Trip Edvajzer”.

“Miliona udhëtarë të cilët vizitojnë faqen e Trip Edvajzer e dhanë kontributin e tyre për përcaktimin e destinimeve më të rëndësishme turistike për këtë vit”, shprehen përfaqësuesit e kësaj faqe të internetit.

Në vendin e dytë është Sidneji, më pas vijojnë qyteti i lashtë Maçu Pikçu, Parisi dhe Rio De Zhanajro. Në mesin e destinimeve  më të rëndësishme janë edhe New Yorku, Roma, Londra, Barcelona dhe Hong-Kongu.

Trip Edvajzer është faqe e internetit falas, që udhëtarëve u ofron informata për destinimet turistike. Në të janë publikuar gjithsej 45 milionë komente me informata për destinime dhe hotele. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)