27 Mars 2023

Franca në vend të parë më tërheqës për turistët

Paris, 11 dhjetor - Për vitin 2010 Franca mbajti sërish vendin e parë për numrin e turistëve që e vizituan, ndërsa pas saj në renditje vijnë përkatësisht SHBA-ja dhe Kina.

Lajmin e pasqyruan mediat franceze, duke ju referuar një raporti të publikuar, më 9 dhjetor, nga Organizata Botërore e Turizmit.

Por pavarësisht shifrave të vitit 2010, duket se Kina do të kthehet në qendrën turistike të botës. Kështu mendon edhe Taleb Rafai, Sekretar i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Turizmit.

Rafai, ju referua shifrave të vitit 2009, ku sipas tyre Kinën e vizituan mbi 50 milionë, turistë; ndërsa kjo shifër ishte vetëm 8 milionë në vitin 2000.

Ai parashikoi gjithashtu se në vitin 2020, Kina mund të tërheqë më shumë turistë se vendet e tjera të botës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)