27 Mars 2023

Dubai zotëron restorantin më të lartë në botë

Dubai, 25 janar - Një restorant luksoz, që u hap në 422 metra lartësi, kati i 122-të të rrokaqiellit \"Burj Khalifa\" në Dubai, fitoi titullin e restorantit më të lartë në botë.

Në restorantin me kapacitet 210 vetë, të hapur dje në Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë e botës, plot 828 metra, do të shërbehen gatime nga shumë kuzhina të botës.

Kulla e përuruar më 4 janar 2010 ka 200 kate, por vetëm në 160 prej tyre janë projektuar hyrje apartamenti dhe zyra të ndryshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)