27 Mars 2023

Barcelona do të vendos taksë turistike

Barcelonë, 6 korrik - Qyteti katalonas Barcelona planifikon të vendos taksë për turistët nga një euro për njeri, për një ditë qëndrimi, deklaroi zëdhënësi i Agjencisë për turizëm të Barcelonës Gabriel Gilera.

„Jemi duke shqyrtuar këtë mundësi dhe erdhëm deri te konstatimi se kjo masë mund të implementohet në planin strategjik për turizëm në qytetin. Në këtë mënyrë Barcelona do ta ndjek shembullin e qyteteve të mëdha turistike, si për shembull Parisit, deklaroi Gilera, ndërsa transmetoi Bgnes.

Rreth 6.5 milionë turistë kanë vizituar Barcelonën gjatë vitit 2009 ndërsa ky  qytet spanjoll do të jetë i pari në vend i cili do të vendos taksë turistike. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)