26 Mars 2023

Ulet renditja e vlerësimit të kredive të Greqisë

Athinë, 10 maj - Shërbimi i kategorizimeve Standard and Poor uli sot renditjen e kredive të Greqisë mes shqetësimeve se huadhënësve do t’u kërkohet t’i japin më shumë kohë Athinës që të paguajë huatë.

Greqia është goditur rëndë nga ngadalsimi ekonomik, kostoja e lartë e huave dhe rënia e të ardhurave nga taksat.

Greqia është një nga tre vendet të cilat kanë marrë hua emergjente nga Bashkimi Evropian gjatë vitit të kaluar për të ndihmuar në përballimin e  niveleve të larta të borxhit.

Ulja në renditjen e vlerësimit të kredive bën që Athina të paguajë interes më të lartë për huazimin e parave që i duhen për të rifinancuar borxhe të vjetra dhe për të mbuluar shpenzime të reja.

Zyrtarët e shërbimit Standard and Poor thonë se gjatë muajve të ardhshëm ata mund të ulin edhe më shumë renditjen e Greqisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)