26 Mars 2023

Turqi, eksporti në arrin 11 miliardë e 723 milionë dollarë

Stamboll, 2 prill - Shifrat e eksportit për muajin mars sollën përsëri gëzim. Sipas të dhënave të Këshillit të Eksportuesve Turq, këtë vit në muajin mars në krahasim me vitin e kaluar eksporti me një rritje prej 22,81 për qind arriti në 11 miliardë e 723 milionë dollarë.

Shifrat e eksportit gjatë çerekut të parë të këtij viti janë rritur 20,7%.

Industria është sektori që pati më shumë rritje në eksport.

Ndër produkteve më të shitura jashtë shtetit të sektorit të industrisë kanë qenë lëndët kimike dhe produktet e tyre.

Eksporti që vitin e kaluar gjatë periudhës Janar-Mars ishte 26 miliardë dollarë këtë vit është rritur në nivelin 31.4 miliardë dollarë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)