05 Dhjetor 2023

Tregjet në rrezik

Uashington, 15 gusht - Shefi i Bankës Botërore, Robert Zoellik e konsideroi kritike situatën ekonomike dhe financiare në mbarë globin.

Ai u shpreh gjatë një takimi të organizatës “Asia Society” se bota ka hyrë në një zonë të re rreziku.

Z. Zoellik tha se tashmë shpresat dhe burimet e rritjes ekonomike janë vetëm vendet në zhvillim.

“Cfarë ndodhi 2 javët e fundit është një konvergjencë e disa ngjarjeve në Europë dhe në Shtetet e Bashkuara, që kanë detyruar shumë pjesëtarë të tregjeve të humbasin besimin në drejtimin ekonomik të disa vendeve kyc”, tha kreu i BB, Zoellik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)