26 Mars 2023

Tregjet botërore të shqetësuar për një krizë të re financiare

New York, 6 gusht - Gjatë ditëve të fundit më bursat amerikane dhe aziatike janë shënuar rënie të forta të cilat kanë shfaqur një shqetësim serioz për një krizë të re financiare.

E ndërsa zhvlerësimi në bursën e New Yorkut është regjistruar mbi 4 për qind, në bursat aziatike, kjo shifër i është afruar 5 për qind.

Njoftohet se “Wall Street” ka pësuar rënien më të madh që nga kriza e 2008-ës e këtej.

Edhe bursa e Tokios ra në nivelin më të ulët të regjistruar në vend pas tërmetit dhe cunamit të muajit mars.

Fuqizimi i Jenit japonez përballë dollarit amerikan nuk është ndaluar pavarësisht ndërhyrjes që ka bërë Banka Qendrore e Japonisë.

Ka shqetësime se shifrat e papunësisë që do të publikohen sot në Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund ta shtojnë edhe më shumë prirjen për shitje në bursa. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)