08 Dhjetor 2023

Sony trondit tregun me humbjen prej 3.2 miliardë dollar

Seul, 24 maj - Sony Corp ka njoftuar për humbje të 260 miliardë jenëve, në vend të një fitimi prej 76 miliardë jen që ishte parashikuar.

Kjo është humbja e tretë vjetore për kompaninë e cila ofron kompjuterat Vaio, PlayStation, TV Bradia, dhe një numër të madh të filmave dhe muzikës.

Ky lajm pason nga një varg fatkeqësish për Sony-n, duke përfshirë tërmetin japonez dhe një sulm të madh nga hakerat në rrjetin e saj PlayStation.

Analistët e tregut kishin parashikuar se Sony do të kishte një fitim prej 76 miliardë jen këtë vit, dhe deklarata e kësaj kompanie ka qënë e papritur për ta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)