26 Mars 2023

Shqipëria konkurrencë me Maqedoninë për Kosovën

Tiranë, 3 gusht - Embargoja e Kosovës për mallrat e Serbisë ka shtuar vigjilencën Shqipërisë dhe Maqedonisë, dy shtete fqinje që konkurrojnë me njëra-tjetrën, kryesisht për produktet bujqësore.

Embargoja konsiderohet si rast i mirë për të rritur eksportet dhe për të zhvilluar ekonomitë përkatëse.

Nëse Maqedonia kërkon të konkurrojë me cilësinë dhe koston, Shqipëria po përdor si ‘armë’ të sajën nacionalizmin.

Mësohet se një delegacion shqiptar i kryesuar nga presidenti i Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar (KASH), Enver Ferizaj, ka vizituar Prishtinën, në “kuadër të solidaritetit dhe mbështetjes, pas vendosjes së bllokadës së produkteve të Serbisë në tregun kosovar, me qëllim rritjen e shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve, si dhe plotësimin e tregut kosovar me produkte shqiptare”.

Burime zyrtare nga KASH bëjnë të ditur se, në takimin e Prishtinës, ku pala kosovare përfaqësohej me kreun e agrobiznesit, Agim Shahini, merrte pjesë edhe ambasadori shqiptar, Islam Lauka.

“Edhe pse ky treg tashmë po synohet nga prodhimet maqedonase, përfaqësues të biznesit shqiptar janë optimistë”, njofton KASH. Palët nënshkruan një Memorandum Mirëkuptimi dhe Bashkëpunimi, për rritjen e shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)