26 Mars 2023

Shqipëri, inflacioni për muajin janar ishte 3.3 përqind

Tiranë, 24 shkurt - Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani ka deklaruar në një dalje për mediat se inflacioni për muajin janar, sipas BSH-së, ishte 3.3 përqind.

Sipas tij, është vënë re një rritje e çmimeve të mallrave ushqimorë dhe naftës, të cilat kryesisht kanë prekur shtresat e varfëra.

Sipas tij, ekonomia shqiptare ka vijuar të rritet edhe ne tre mujorin e katërt të 2010-s nga rritja e kërkesës së huaj për mallra.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)