24 Mars 2023

Shqipëri, inflacioni arrin në 4.5 për qind

Tiranë, 8 mars - Në Shqipëri, inflacioni regjistroi një rritje të menjëhershme duke kapur kuotën e 4.5 përqind gjatë muajit shkurt e duke kapërcyer kështu edhe kufirin maksmimal prej 4 përqind të Bankës Qendrore.

\"Indeksi i grupit të ushqimeve \"Pije Jo alkoolike\" shënoi një rritje prej 4.9 për qind. Brenda këtij grupi rritja më e madhe prej 23.5 për qind vërehet në grupin e zarzavateve. Gjatë muajit shkurt, çmimet janë rritur edhe në nëngrupe të tjera të grupit të ushqimeve, ku mund të veçojmë grupin bukë dhe drithëra me 3.2 për qind, fruta 4 për qind, sheqer dhe ëmbëlsira 3.3 për qind.\"

Sipas Instat, rritje është regjistruar pothuajse në të gjithë grupet. Kështu shtrenjtim me 2.2  përqind është vërejtur edhe në grupin “Pije alkoolike dhe duhan”, e në të njejtën mase edhe grupi “Shëndeti” ku është verifikuar rritja e cmimit të medikameteve. Edhe në shkurt ka vijuar shtrenjtimi I karburanteve, ku nafta është rritur me 1.5 përqind ndërsa benzina me 1.3.

Të dhënat e Instat nuk përbëjnë ndonjë surprizë, duke qenë se prej disa javësh çmimet në treg pësuan një rritje të shpejtë. Megjithatë sipas deklarimeve të fundit të Bankës së Shqipëri,  edhe gjatë këtij viti inflacioni do të mbetet mesatarisht brenda objektivit të saj. Guvernatori Ardian Fullani deklaroi dy javë më parë se në parashikimet e veta, Banka kishte mbajtur parasysh edhe efektin e rritjes së cmimeve në tregjet ndërkombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)