31 Mars 2023

Shkëmbimi tregtar e vetmja arterie e komunikimit me Evropën

Prishtinë, 15 shkurt - Një marsh protestues që ka nisur nga shtatorja e Zahir Pajazitit për të përfunduar pranë Teatrit Kombëtar në Prishtinë, ka qenë mënyra se si ka zgjedhur Koalicioni për Demokraci për të shprehur indinjatën e thellë ndaj bllokadës tregtare që BE-ja i ka bërë Kosovës dhe nga mungesa e lëvizjes së lirë të qytetarëve të Kosovës.

Mbi 300 aktivistë të këtij koalicioni kanë marshuar në mënyrë paqësore duke bërë thirrje për liberalizim të vizave nga ana e BE-së. Ata kanë mbajtur në duar sllogane të ndryshme, si  “Ne jemi Evropë”, “Evropa nuk mund të na diskriminojë”, “Duam liri të lëvizjes” dhe “Kosova është Evropë”.

Ndërkohë drejtuesi i Koalicionit për Demokraci, Sejdi Demiri ka ripërsëritur qëndrimin se “është e padenjë, joreale dhe absolutisht e padrejtë që Kosovës, veç mospërfshirjes në procesin e liberalizimit të vizave, këto ditë t’i bllokohet edhe e vetmja arterie e komunikimit me Evropën – ajo e shkëmbimit tregtar”.

“Edhe pse në Kosovë me vite ekziston prezenca evropiane, si EULEX-i, ashtu edhe Zyra Civile Ndërkombëtare, është e padrejtë që qytetarët të përballen me barriera si mungesa e lëvizjes së lirë në BE dhe shkëmbimi tregtar. Pyetja që me të drejtë shtrojmë është se, si ka mundësi që Evropën ta kemi në Kosovë, ndërsa ne të mos kemi as më të voglën qasje në Evropë?”,, ka thënë më tej Demiri.

Koalicioni për Demokraci duke e cilësuar si të suksesshëm këtë aktivitet, premton se nuk do të jetë i fundit, në kërkesën për të realizuar të drejtën elementare, atë të lëvizjes së lirë.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)