01 Prill 2023

Shitje rekorde e automjeteve në Indi dhe Kinë

Pekin, 20 shtator - Derisa SHBA-ja përballet me krizë të re potenciale në tregun e automobilave, vendet me numër të madh të banorëve si Kina dhe India shënojnë rritje rekorde, transmeton Smedia.

Shoqata indiane e prodhuesve të automobilave bëri të ditur rritje rekorde të shitjes së automobilave, edhe atë dy muaj me radhë.

Gjatë muajit gusht janë shitur 33.2 për qind të automobilave më shumë në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Në Kinë gjatë muajit gusht janë shitur 18.7 për qind të automobilave më shumë në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)