26 Mars 2023

SHBA, pritet deficit rekord i buxhetit

Uashington, 2 shkurt - Shtëpia e bardhë parashikon deficit rekord të buxhetit prej 1,6 trilionë dollarësh për vitin e ardhshëm financiar, deklaroi përfaqësues anonim i Kongresit amerikan.

Në dokument citohen vlerësime kryesisht pesimiste për ekonominë amerikane në dhjetë vitet e ardhshme, madje edhe pasi që ekonomia do të rimëkëmbet nga kriza e vështirë ekonomike.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, deficiti për vitin e ardhshëm fiskal i cili përfundon më 30 shtator, do të jetë më i lartë nga 1,4 trilionë dollarë rekord, sa kishte vlerën vitin e kaluar.

Kjo nënkupton se deficiti, i përllogaritur si vlerësim i Prodhimit Bruto të Vendit do të vazhdojë që të rritet deri në nivere që nuk janë vërejtur nga Lufta e Dytë Botërore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)