26 Mars 2023

Rekord në kursin e këmbimit dollarit dhe RMB kineze

Pekin, 10 maj - Vendoset një tjetër rekord në kursin e këmbimit të monedhës kineze RMB me dollarin amerikan.

Sipas të dhënave statistikore nga Qendra e Këmbimit Valutor, më 9 maj, kursi i mesëm i RMB-së me dollarin arrit në 6.4988.

Në fundin e javës së kaluar, në SHBA u raportua për rritje të numrit të të papunëve, për herë të parë pas 5 muajve.

Gjithashtu mediat njoftuan se Greqia mund të tërhiqet nga eurozona. Të dy këta faktorë forcuan dollarin, por kursi i këmbimit të tij me RMB-në u rrit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)