26 Mars 2023

Rekord historik në eksportin turk

Stamboll, 3 maj - Eksporti i muajit të kaluar theu rekordin e të gjithë muajt prill gjatë Historisë së Republikës së Turqisë.

Në muajin prill 2011 eksporti arriti nivelin e 11 miliardë e 796 milionë dollarëve.

Shifrat e eksportit u bënë publike në Gaziantep, një ndër qytetet në zhvillim të industrisë turke.

Eksporti i Turqisë për muajin prill, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, u realizua me 25,45% rritje, duke kapur kështu nivelin e 11 miliardë e 796 milionë dollarëve.

Kjo shifër theu rekord si muaji prill me nivelin më të lartë të eksportit në Historinë e Republikës së Turqisë.

Pjesa më e madhe nga pasta e eksportit i takon prodhimeve industriale.

Ndërsa eksporti vjetor u rrit me 15,48%, për të arritur në 121 miliardë e 841 milionë dollarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)