31 Mars 2023

OEK dhe OEAK shpërblejnë taksapaguesit e vitit

Prishtinë, 1 korrik - Sot, Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) në bashkëpunim me Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK), Administratën Tatimore të Kosovës dhe Doganat e Kosovës, organizon ceremoninë, gjatë së cilës shpërblehen dhe vlerësohen taksapaguesit e vitit të komunitetit të biznesit në Kosovë.

Qëllimi i këtij organizimi është që përmes këtij aktiviteti të shpërblehën kontribuuesit më të mëdhenj të Buxhetit të Kosovës.

Po ashtu me këtë synohet të rritet vetëdija dhe ndërgjegja e komunitetit të biznesit të vendit tonë rreth obligimeve të tyre fiskale ndaj shtetit.

Njëkohësisht më këtë synohet që taksapaguesi të ofrohet me afër më Administratën Tatimore , të inkurajohen taksapaguesit që të vazhdojnë t’i kryejnë obligimet e tyre, si dhe të prezantohen para opinionit të gjerë publik se nga vijnë të ardhurat e Buxhetit të  Kosovës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)