26 Mars 2023

Obama, thirrje për pakësimin e importeve amerikane të naftës

Washington, 31 mars - Presidenti Barak Obama ka bërë thirrje për pakësimin e 1/3 së importeve amerikane të naftës nga viti 2005, ndërkohë që ai kërkon pakësimin e varësisë së vendit nga burimet e huaja të energjisë.

Në një fjalim të mbajtur në Washington, presidenti Obama ka thënë se nuk ka zgjidhje të shpejtë për rritjen e çmimit të karburantit dhe se Shtetet e Bashkuara duhet të rrisin pavarësinë energjetike për t’u bërë më të sigurt.

Ai ka thënë se është e sigurt se kërkesat globale për energjinë do të rriten më shpejtë se sa furnizimet, ndërkohë që Kina dhe India po rriten dhe dy miljardë njerëzit e këtyre vendeve do të konsumojnë më shumë mallra, do të shfrytëzojnë më shumë makina dhe energji.

Ai ka thënë se kur u zgjodh president, Shtetet e Bashkuara importonin 11 milionë fuçi nafte në ditë. Presidenti Obama tha se synimi i tij është pakësimi i kësaj shifre me një të tretën në pak më shumë se një dekad.

Ai bëri thirrje që Shtetet e Bashkuara të nxjerrin naftë nga burimet e tyre dhe të prodhojnë më shumë karburant, të gjejnë alternative më të pastra për prodhimin e karburantit dhe të prodhojnë makina dhe kamiona më efeçient.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)