27 Mars 2023

Ndikimi i recesionit tek ekportet amerikane

New York, 11 shtator - Administrata Ndërkombëtare e Tregtisë e Shteteve të Bashkuara kohët e fundit krijoi një partneritet me portet amerikane për të nxtiur biznesin amerikan për eksport.

Kjo masë merret në kuadrin e përpjekjeve për dyfishimin e eksporteve amerikane deri në vitin 2014. Disa kompani amerikane që historikisht varen nga tregu i brendshëm po fillojnë të shikojnë mundësinë për të bërë biznes në vende të tjera për fuqizimin e tyre, sidomos pas recesionit të vitit 2008.

Kjo makineri nuk është një furrnaltë e zakonshme. Ajo nxehet aq shumë, saqë mund përpunojë komponentët siliconë që përdoren për kompjuterat dhe telefonat celularë. Kompania “Tystar” me bazë në Kaliforni i monton këto furrnalta në Los Anxhelos dhe i shet ato brenda Shteteve të Bashkuara, si dhe jashtë vendit.

\"Ne jemi duke bërë përherë e më tepër biznes me Kinën. Po ashtu kemi biznes me Singaporin dhe Korenë e Jugut.\"

Jim Smith drejton departamentin e biznesit të kompanisë Tystar. Ai thotë se në 4-5 vitet e fundit kompania filloi të përqëndrohej më tepër tek shtrirja e saj në botë. Gjatë kësaj periudhe, eksportet u rritën nga 20 për qind, në më tepër se 50 për qind. Ai thotë se pa klientët e saj jashtë vendit, recesioni ekonomik do ta kishte dëmtuar kompaninë:

\"Ne do të kishim patur probleme dhe do të ishim më keq se sa jemi tani.\"

Por Xhim Smith thotë se gjetja e klientëve jashtë vendit nuk ishte diçka e lehtë.

\"Vështirësia e parë është pengesa e gjuhës. Secili vend i botës bën biznes ndryshe nga ne këtu në SHBA.\"

Gjuha dhe barrierat kulturore nuk janë pengesat e vetme që e shkurajojnë përhapjen e biznesit në botë.

Vance Baugham, president i Shoqatës së Qendrës Borëtrore të Tregtisë në Los Anxhelos dhe Long Beach, thotë se kompanitë kanë nevojë për kapital shtesë për eksportin. Ai thotë se shumë biznese amerikane janë të vogla dhe kanë burime të kufizuara.

\"Kur një kompani është e vogël, të gjitha burimet e saj zakonisht përdoren në maksimum. Vështirësia më e madhe për ta është gjetja e burimeve për të qenë të pranishëm në tregjet botërore.\"

Ai thotë se kjo është një nga arsyet kryesore përse në tregjet botërore hyjnë më pak se 15 për qind e bizneseve amerikane.

\"Që nga viti 2008 kemi kaluar periudha të vështira ekonomike, prandaj kjo e ka vështirësuar edhe më tej hyrjen e këtyre kompanive në tregjet botërore.\"

Por megjithë këto vështirësi, rënia e kërkesës brenda vendit e shkaktuar nga vështirësitë ekonomike, po ashtu i ka motivuar disa kompani amerikane të kërkojnë tregje jashtë vendit.

Jim Maklelan është drejtor i Degës për Zhvillimin e Tregtisë në portin e Los Anxhelosit:

\"Kompanitë duhet të përpiqen t’i diversifikojnë tregjet e tyre larg vendit dhe 95 për qind e konsunatorëve në botë në fakt ndodhen jashtë SHBA.\"

Tani për tani, kompanitë amerikane që kërkojnë t’i shesin prodhimet e tyre jashtë vendit kanë një avantazh. Jim Maclellan thotë se dobësimi i dollarit i bën eksportet amerikane më pak të kushtueshme krahasuar me mallrat  që shiten me monedha të tjera. Një dekadë më parë, rreth 20 për qind e mallrave të Portit të Los Anxhelosit ishin për eksport. Tani ekportet përbëjnë deri në 34 për qind të këtyre mallrave:

\"Që nga dhjetori i vitit 2009, mund të them se kemi qenë me shumë fat dhe kohët e fundit eksportet tona janë rritur për çdo muaj.\"

Në Kaliforninë Jugore, në Portin Long Beach pati një rritje prej thuajse 50 për qind të eksporteve në 10 vitet e fundit. Bizneset që ndodhen në zonën e Los Anxhelosit në brigjet perëndimore të Shteteve të Bashkuara kanë avantazhin që janë pranë porteve dhe pranë një aeroporti ndërkombëtar, duke e bërë më pak të kushtueshme dërgimin e këtyre produkteve jashtë vendit.

Tradicionalisht, kompanitë e vogla e zgjerojnë biznesin e tyre ngadalë, fillimisht duke shitur mallra brenda vendit, pastaj në rajon, para se të shqyrtojnë mundësinë e konkurimit në tregjet globale. Vance Baugham thotë se ai vë re një prirje tjetër:

\"Disa nga kompanitë e vogla po kalojnë direkt nga tregjet lokale në tregun botëror.\"

Zoti Bogam thotë se ai vë re gjithashtu një ndryshim në prirjen e importeve. Në kushtet kur çmimi i karburantit është rritur dhe kostoja e krahut të punës jashtë vendit po rritet, është më e kushtueshme të prodhohen mallra jashtë vendit dhe për t’i transportuar ato për në Shtetet e Bashkuara. Ai thotë se vende si Kina, duan që prodhimet brenda në SHBA t’i mbajnë kostot e ulëta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)