26 Mars 2023

Nafta afër 109 dollarë për një fuçi

New York, 19 prill - Çmimi i naftës sot shënoi rënie prej 109 dollarë amerikanë për një fuçi, me çka u forcuan druajtjet se karburanti i shtrenjtë do ta ulë kërkesën.

Nafta e lehtë për dërgesë në muajin maj humbi 58 centë dhe sot kushton 109.08 dollarë për një fuçi, thekson AP.

Analistët presin se shtrenjtimi i karburantit do ta ulë kërkesën dhe do të shkaktojë rënie të çmimit të naftës i cili sot është për 29 për qind më i shtrenjtë se sa nga mesi i shkurtit.

Nafta në vitin 2008 arriti rekord 147 dollarë amerikanë për një fuçi, para se bota të hyjë në recesion. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)