26 Mars 2023

Maqedoni, Inflacioni në vitin 2011 prej 4.5 deri në 5 për qind

Shkup, 6 maj - Banka Popullore e Maqedonisë (BPM) korrigjoi projeksionin për inflacionin e sivjemë prej 1.5 deri në 2 për qind, aq sa ishte projeksioni i janarit në 4.5 për qind deri në 5 për qind.

Sipas guvernatorit Petar Goshev, arsyeja kryesore për trendin rritës të projeksioneve për inflacionin është rritja e çmimit të ushqimit dhe energjencave në tregjet botërore, të cilat ndikuan edhe në çmimet në vendin tonë.

BPM tani për tani nuk planifikon të intervenojë me masa të posaçme për ngecjen e inflacionit. Projeksionet e saj thonë se në kuartalin e dytë inflacioni do të fillojë që të pakësohet.

“Nëse gjendja e tanishme uk ndryshohet, gjegjësisht nëse çmimet e ushqimit dhe energjencave mbeten të vështira, BPM-ja do të reagojë me masa të caktuara.  Masa e parë do të ishte rritja e shkallëve referente kamatore. Tani për tani mendojmë se nuk ka nevojë për kurrfarë masash. BPM-ja në vazhdimsi është duke ndjekur gjendjet në këtë drejtim dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë”, thekson guvernatori Goshev. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)