04 Tetor 2023

Mafia italiane “ka larë” dy miliardë euro në Austri

Vjenë, 9 mars -  Bankat austriale kanë ndihmuar mafinë italiane “që të lajë” rreth dy miliardë euro në periudhën prej vitit 2005 deri në vitin 2007, bëri të ditur javorja „Austria weekly profil“.
 
Duke iu referuar burimeve në prokurorinë italiane, javorja shkruan se paratë kanë qenë “të lara” përmes 14 llogarive në Raiffeisen Zentralbank dhe në „Bank Austria“,, e cila I takon grupit Italian „UniCredit“.
 
Transferet janë bërë përmes operatorëve italianë Fastëeb dhe Telecom Italia Sparkle, të cilat kanë përdorur llogaritë në bankat austriake për bartje të parave, pasi që kanë mbajtur përqindje për vete. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)