24 Mars 2023

Luahtje të mëdha të çmimit të naftes në bursa

New York, 21 prill - Çmimi i naftës ishte disi më i qetë sot në shkëmbimet elektronike në Azi, pasi tregu po fillon të shqetësohet për faktin se çmimi i lartë mund të ndikojë në uljen e kërkesës dhe në tensionet në botën arabe, sipas ekspertëve.

Në shkëmbimet e mëngjesit, një fuçi naftë "light sweet crude" për t'u lëvruar në qershor u shit 13 cent mbi 108,41 dollarë, ndërsa një fuçi "Brent" e Detit të Veriut për lëvrim në qershor 13 mbi 121,20 USD.

Dje çmimet e naftës pësuan rritje në Nju-Jork pas humbjeve të mëdha një ditë më parë, e mbështetur nga një rënie e ndjeshme e vlerave të monedhës amerikane, që i bën lëndët e para më tërheqëse.

Në "New York Mercantile Exchange" (Nymex), fuçia e "light sweet crude" për t'u shitur në maj, pra në ditën e fundit të kuotimit, përfundoi me 108,15 dollarë, ose me rritje prej 1,03 dollarë në krahasim me një ditë më parë.

Kontratat për shitje në qershor që sot janë referenca përfunduan me rritje prej 59 centë mbi 108,28 dollarë.

Në Londër, tek "Intercontinental Exchange", fuçia e naftës "Brent" e Detit të Veriut ra me 28 cent nga 121,33 dollarë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)