26 Mars 2023

Kredia për Greqinë rrit euron kundrejt dollarit

Athinë, 13 prill - Euro pësoi sot një rritje kundrejt dollarit, teksa kambistët përshëndetën njoftimin e dhënë dje nga eurozona për një plan mbështetës financiar për Greqinë në 30 miliardë euro.

Ndërkohë uro u shkëmbye me 1,3646 dollar nga 1,3497 dollarë.

Vendet e zonës euro vendosën dje në dispozicion të Greqisë një plan ndihme në formën e një kredie prej rreth 30 miliardë eurosh për të ndihmuar në kapërcimin e krizës së saj që ka dobësuar mbarë Evropën.

Mitul Kotecha, analist i këmbimeve valutore theksoi se \"Shuma dhe kushtet e kredisë për Greqinë do të ndihmojnë në sigurimin e tregjeve\'\'.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)