26 Mars 2023

Kosova të ketë laborarorë për kontrollimin e cilësisë së produkteve

Prishtinë, 16 maj - Ministria e Tregtisë dhe Industrisë Mimoza Kusari Lila, gjatë ditës u takua me përfaqësuesit e German International Cooperation-GIZ.

Çështjet e takimit u sollën rreth mundësive të bashkëpunimit mes dy institucioneve për përmirësimin e infrastrukturës në turizëm, zhvillim regjional, zhvillimin e sektorit privat, si dhe për funksionimin e labotratorëve për kontrollimin e cilësisë së produkteve.

Ministrja Kusari Lila, e vlerësoi vizitën e përfaqësuesve të GIZ, si dhe shprehu gatishmërinë e saj për të ofruar bashkëpunim nga ana e institucionit që ajo përfaqëson. Madje znj.

Kusari Lila theksoi se është shumë e rëndësishme që Kosova të ketë laborarorë për kontrollimin e cilësisë së produkteve dhe ato duhet të kontrollohen nga agjensione që administrohen nga sektori privat.

Drejtori i përgjithëshëm i promovimit të programit për ekonomi i GIZ Reinhard Trenkle, e quajti të domosdoshme rëndësinë e promovimit të mundësive që ofron Kosova si në aspektin e turizmit dhe atë të agrokulturës.

GIZ këshillon dhe mbështet Kosovën në arritjet e stabilitetit politik dhe demokracisë prej vitit 1999-të.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)