27 Mars 2023

Kina vërshon BE-në me produkte të falsifikuara

Bruksel, 26 korrik - Autoritetet doganore të Bashkimit Evropian konfiskojnë më së shumti produkte të falsifikuara nga Kina, transmeton Bgnes.

Rreth 64 për qind prej 118 milionë produkteve të falsifikuara, të konfiskuara në vitin 2009, kanë prejardhje kineze.

 

Kina po shndërrohet në tmerr të vërtetë për përfaqësuesit evropianë, të cilët duan t\'i ruajnë marrëdhëniet e mira me vendin.

Evrokomisioneri për tatimim Algirdas Shemeta do ta vizitojë Kinën në fillim të shtatorit.

Ai planifikon të bisedojë me përfaqësuesit kinezë rreth të dhënave për raportin vjetor të vitit 2009 për punën e autoriteteve doganore. Kjo çështje krijoi probleme në marrëdhëniet midis BE-së dhe Kinës dhe i brengos evropianët, porositë Brukseli.

Shumica e produkteve të konfiskuara në Evropë janë nga Kina, 72 për qind e veshjes, 90 për qind e këpucëve, 79 për qind e telefonave, 81 për qind e elektronikës, 68 për qind e produkteve të duhanit, 77 për qind e kozmetikës, 35 për qind e disqeve, 31 për qind e lodrave dhe lojërave.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)