08 Dhjetor 2023

Inflacioni në Eurozonë rritet për 10 për qind

Bruksel, 1 dhjetor - Zyra Evropiane e Statistikave (Eurostat) ka bërë të ditur se shkalla vjetore e inflacionit në eurozonë këtë muaj ishte 10 për qind.

Siç vlerëson Eurostat, energjia është ndër kontribuuesit kryesorë në normën vjetore të inflacionit me 34,9 për qind.

Ushqimi, alkooli dhe duhani pasuan me 13,6 për qind, mallrat industriale jo-energjetike me 6,1 për qind dhe shërbimet me 4,2 për qind.

Ndër vendet e eurozonës, normat më të larta vjetore u regjistruan në Letoni (21,7 për qind), si dhe në Lituani dhe Estoni (21,4 për qind), ndërsa normat më të ulëta u regjistruan në Spanjë (6,6 për qind), Francë (7,1 për qind) dhe Maltë (7,2 për qind).

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)